Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?
REKLAMA
REKLAMA
Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego zostały utworzone do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego oraz do wydawania decyzji w sprawach określonych ustawą prawa budowlanego. Organa administracji architektoniczno-budowlanej dzielą się na regionalne i centralne.
REKLAMA
Na szczeblu regionalnym
-zadania administracji architektoniczno-budowlanej wykonują Starosta i Wojewoda
-zadania nadzoru budowlanego sprawuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i Wojewoda poprzez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (kierownika Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego)
Centralnym organem administracji rządowej sprawującym nadzór nad regionalnymi organami administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Zobacz także: Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?
Do podstawowych obowiązków organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego należą:
-nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności:
- zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska
- warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych
- zgodności rozwiązań architektoniczno-budowlanych z przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej
- właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
- stosowania wyrobów budowlanych;
- wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach określonych ustawą;
- kontrola posiadania uprawnień do pełnienia tych funkcji przez osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie;
Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?
REKLAMA
Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.
W każdym z powyżej wymienionych szczebli administracji znajduje się specjalny oddział obsługi klienta, który w zakresie swoich obowiązków udziela informacji, przyjmuje i wydaje dokumenty w imieniu Starosty, Wojewody lub Inspektora Nadzoru, dotyczące spraw architektoniczno-budowlanych. W dużych miastach, takich jak Warszawa, odpowiednio są to Urzędy Gminy, Prezydenta Miasta i Wojewody.
Zobacz także: Kto sprawuje nadzór na budowie?
REKLAMA
REKLAMA