Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?
REKLAMA
REKLAMA
W odniesieniu do funkcji mieszkalnych budynku, podstawowym zespołem pomieszczeń jest mieszkanie, na które składają się pomieszczenia mieszkalne i pomocnicze.
REKLAMA
Mieszkanie, jako zespół pomieszczeń, ma odrębne wejście, jest wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi i umożliwia stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.
Pomieszczeniem mieszkalnym są pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego.
Zobacz także: Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?
Pomieszczenia pomocnicze są to pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego, służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań i przedmiotów oraz żywności.
W odniesieniu do pozostałych funkcji budynków wyróżniamy:
pomieszczenie techniczne – jest to pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku,
REKLAMA
pomieszczenie gospodarcze – jest to pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych,
obok mieszkania mamy też lokal użytkowy – jest to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.
Są również wyszczególnione pomieszczania z funkcją specjalną i do nich należą np. pomieszczenia higieniczno-sanitarne lub pomieszczenie przeznaczone dla inwentarza żywego.
Zobacz także: Pomieszczenia gospodarcze
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne są to łaźnie, sauny, natryski, łazienki, ustępy, umywalnie, szatnie, przebieralnie, pralnie, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, jak też pomieszczenia służące do odkażania, oczyszczania oraz suszenia odzieży i obuwia, a także przechowywania sprzętu do utrzymania czystości.
Warunki dla tych pomieszczeń określają przepisy rozporządzenia, a także przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obrony cywilnej.
Pomieszczenie przeznaczone dla inwentarza żywego, jak sama nazwa wskazuje, są to pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich. Pomieszczenie to powinno odpowiadać potrzebom wynikającym z zasad racjonalnego utrzymywania zwierząt oraz odpowiednich warunków pracy obsługi, a także powinno spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków inwentarskich i ewakuacji zwierząt.
Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?
REKLAMA
REKLAMA