REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Naturalne opryski na choroby grzybowe roślin. Na zarazę ziemniaczaną, szarą pleśń, mączniaki i inne. Wywary, wyciągi, gnojówki

Choroby grzybowe roślin uprawnych (takie jak np. zaraza ziemniaczana, szara pleśń, mączniaki, fytoftorozy, czarna plamistość, czy moniloza) wyrządzają ogrodnikom znaczne szkody. Oczywiście na rynku są dostępne różne fungicydy (czyli chemiczne środki grzybobójcze głównie na bazie związków miedzi i siarki – np. popularny miedzian). Ale ogrodnicy amatorzy często chcą mieć owoce i warzywa bez tzw. „chemii”. Dlatego warto znać naturalne biopreparaty (wywary, wyciągi, gnojówki), które stosowane głównie zapobiegawczo a także leczniczo - potrafią znacznie ograniczyć występowanie chorób grzybowych w naszym ogrodzie.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

REKLAMA

Umowa najmu mieszkania z zobowiązaniem do jego remontu; kto może tak wynająć mieszkanie

W takich umowach chodzi tylko o tych lokatorów, którzy mimo niewysokich dochodów są w stanie sfinansować prace remontowe. Należy pamiętać, że koszty remontów mocno wzrosły przez ostatnie lata.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Nowe mieszkania na kredyt bez wkładu własnego - czy tylko do jesieni?

Czy tylko do jesieni będzie można kupować nowe mieszkania za kredyt bez wkładu własnego? Ile mieszkań do kupienia za kredyt z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym jest do kupienia w największych miastach?

Plan ogólny zagospodarowania przestrzennego w każdej gminie najpóźniej do 30 czerwca 2026 r.

Gminy będą miały więcej czasu na przygotowanie ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Do 30 czerwca 2026 r. przedłużone ma być obowiązywanie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Taki jest cel nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, której projekt trafił 3 marca 2025 r. do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Do końca stycznia 2025 r. prace nad nimi rozpoczęło ok. 75 proc. gmin.

Jaki stosunek do deweloperów mają Polacy?

Jak odbierani są deweloperzy? Z badania serwisu Otodom.pl wynika, że 25% Polaków ma pozytywny obraz deweloperów, a prawie 40% ma do nich nastawienie neutralne. Co z mitami na temat tej branży?

Czy państwowe grunty pomogą rozwiązać kryzys mieszkaniowy?

Rząd chciałby zwiększyć podaż gruntów pod zabudowę mieszkaniową. W tym celu postanowił poszukać dodatkowych, nieużytkowanych gruntów w zasobach spółek Skarbu Państwa, aby udostępnić je na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Czy to rozwiąże problem braku podaży gruntów? Jak to wpłynie na rynek nieruchomości?

Filodendron: pielęgnacja, podlewanie, nawożenie, gatunki i odmiany

Filodendrony, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Mnogość gatunków, odmian, kolorów i kształtów liści filodendronów, a jednocześnie dość małe wymagania uprawowe powodują, że wiele osób z powodzeniem hoduje te rośliny w swoich domach. Co warto wiedzieć o filodendronach i ich uprawie?

Świdośliwa olcholistna: bez wysiłku można mieć zdrowe owoce z własnego ogrodu. Jakie odmiany wybrać? Gdzie posadzić?

Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną. To naprawdę jest niemal "bezobsługowy" krzew owocowy.

Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? Jak to zrobić właściwie?

Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

Około 25-45 proc. mniejsze rachunki za ogrzewanie: Pompa ciepła we współpracy z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Kupno lub najem nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców. Przez pośrednika czy samodzielnie?

Zakup lub najem nieruchomości w Polsce to dla wielu obcokrajowców atrakcyjna perspektywa. Jednak proces ten może być skomplikowany, szczególnie dla osób, które nie znają lokalnych przepisów i rynku. Samodzielne poszukiwanie mieszkania, działki czy domu wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z moich usług jako profesjonalnego pośrednika nieruchomości.

Zabudowa balkonu - technicznie łatwiejsza niż prawnie?

Wielu właścicieli mieszkań z bloków, chciałoby zabudować swój balkon. Taka inwestycja z punktu widzenia prawnego bywa trudniejsza niż technicznie.

Budleja Dawida – odmiany, uprawa, rozmnażanie. Posadź ją zamiast hortensji

Budleja dawida przyciąga motyle jak magnes. Stąd jej inna nazwa „motyli krzew”. Cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na długość i obfitość kwitnienia. Również z tych powodów będzie doskonałą alternatywą dla popularnych hortensji.

Cena bez tajemnic. Nowe obowiązki deweloperów mają ułatwić wybór mieszkania

Do sejmowych konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej. Posłowie (Polska 2050 -Trzecia Droga) chcą, by konsumenci uzyskali rzetelną i aktualną informację o cenach oferowanych przez deweloperów. Obecnie jest to utrudnione, zwłaszcza na początkowym etapie zainteresowania ofertą.

Nie wyrzucaj łusek cebuli i czosnku. Zobacz, co możesz z nich zrobić

Naturalne części warzyw i owoców, które zwykle są wyrzucane, często można efektywnie wykorzystać. Nie pozbywaj się łusek cebuli i czosnku. Sprawdź, do czego mogą się przydać. Oto dwa ciekawe zastosowania łupin cebuli w domu i w ogrodzie.

Rośnie popyt na działki. Budujący domy za kredyt mogą liczyć na wsparcie

Wygląda na to, że Polacy znów rzucili się na działki budowlane. Eksperci portalu GetHome.pl przyznają, że do budowy domów jednorodzinnych zachęca stabilizacja cen wielu materiałów budowlanych oraz perspektywa poprawy dostępności kredytów.

Porzeczki muszą być przycięte najwcześniej. Nie czekaj do wiosny

Koniec lutego to najlepszy czas na przycięcie tych krzewów jagodowych, które owocują najwcześniej. Jeśli masz agrest i porzeczkę, nie zwlekaj z przycinaniem do wiosny. Jak przyciąć porzeczkę?

Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile dni wschodzi papryka?

Papryka to ciepłolubne warzywo, które w polskim klimacie najlepiej uprawiać z rozsady. Samodzielne przygotowanie rozsady pozwala na wybór ulubionych odmian oraz kontrolę nad całym procesem uprawy. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto poznać kluczowe etapy: siew nasion, pikowanie oraz sadzenie młodych roślin w docelowe miejsce. Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile wschodzi papryka? Sprawdź!

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską?

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, kiedy i jak prawidłowo przycinać borówkę amerykańską. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najlepsze terminy cięcia oraz jakie techniki warto stosować, aby roślina rosła zdrowo i dawała obfite plony.

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

Teraz kontrole w mieszkaniach i domach, kto naruszył umowę Czyste Powietrze, ten zwraca dotację z odsetkami za pięć lat wstecz

Zatrzymali program Czyste Powietrze i ruszyli ze zmasowanymi kontrolami. Jedno i drugie - bo nadużycia przekroczyły niewyobrażalny poziom. Ale kto oszukiwał bardziej: firmy korzystające z luk czy gospodarstwa domowe chcące rozwiązać problem kopciuchów czy nieszczelnych okien. A skutki kontroli mogą być dla budżetów domowych bardzo dotkliwe.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.

Wiosna 2025. Kiedy zaczyna się kalendarzowa, astronomiczna, meteorologiczna, termiczna i fenologiczna? [PORY ROKU]

Czy wiesz kiedy zaczyna się wiosna 2025? Kiedy wypadają w Polsce pory roku? Oto daty początkowe i końcowe kalendarzowych, astronomicznych, meteorologicznych, termicznych i fenologicznych pór roku. Czym się różnią? Które najdokładniej oddają prawdziwą porę roku?

Rząd ogłosił nowy program dopłat do zakupu mieszkania - Pierwsze klucze: kto dostanie, ile na jakich zasadach. Deweloperzy tym razem nie skorzystają z publicznych pieniędzy

Rząd ogłosił w czwartek 13 lutego 2025 roku nowy program mieszkaniowy: Klucz do mieszkania. Kto teraz może liczyć na wsparcie przy zakupie mieszkania i na jakich zasadach w ramach programu Pierwsze klucze.

Które rośliny przycinamy w lutym, aby rosły zdrowo, pięknie kwitły i dawały owoce? [Kilka zasad]

W przypadku wielu roślin w lutym wykonuje się cięcie główne czyli formujące, odmładzające i prześwietlające. Jakie drzewa i krzewy należy przyciąć zimą zgodnie z kalendarzem ogrodnika, aby zdrowo rosły, pięknie kwitły i dawały owoce?

Nowe inwestycje mieszkaniowe. Co planują deweloperzy?

Jakie inwestycje mieszkaniowe deweloperzy planują na ten rok? Na jakie mieszkania stawiają? W jakich miastach? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy lokal o powierzchni poniżej 25 mkw. to mieszkanie?

W sierpniu 2024 roku weszły w życie nowe przepisy związane z nowelizacją ustawy o lokalach mieszkaniowych, które dotyczą m.in. lokali o powierzchni poniżej 25 mkw oraz kwestii zameldowania w takich nieruchomościach. Zmiany te mają na celu poprawę standardów mieszkaniowych i zapewnienie lepszego funkcjonowania rynku nieruchomości w Polsce.

Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika

Niedługo rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Już w tym momencie warto zapoznać się z kalendarzem siewu do gruntu poszczególnych warzyw siew poszczególnych warzyw do gruntu. Niektóre z nich przykryte folią mogą zostać zasiane jeszcze w lutym. Inne zaś będzie można siać dopiero gdy zrobi się cieplej.

Nowy rządowy program wsparcia "Klucz do mieszkania". Nie będzie możliwości kupna mieszkania od flipera

Minister rozwoju Krzysztof Paszyk poinformował o nowym rządowym programie "Klucz do mieszkania". Zakłada on wsparcie dla zakupu mieszkania tylko z rynku wtórnego oraz zakup domów z rynku wtórnego, lub działki i budowy domu metodą gospodarczą.

Nowość! Mieszkania potanieją bo będą jawne ceny nieruchomości w ofertach, jak obowiązkowo jawne wynagrodzenia

Nadchodzą zmiany na rynku nieruchomości: Według jednej z szykowanych zmian w prawie, deweloperzy mogą wkrótce zostać zobowiązani do publicznego ujawniania cen oferowanych mieszkań. Czy to zahamuje silny wzrost cen mieszkań i domów notowany od dłuższego czasu?

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła?

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła? Czy jest więcej chętnych na własne M? Jakie nastroje można zaobserwować na rynku?

Rok 2024 na rynku nieruchomości

Rok 2024 na rynku nieruchomości. W minionym roku na rynku mieszkaniowym nastąpiło wiele ciekawych zmian. Wpłynęło to na nowe kierunki rozwoju i trendy inwestycyjne.

Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika [10 ZADAŃ]

W lutym powoli czujemy zbliżającą się wiosnę. Zaczyna docierać przez chmury coraz więcej słońca. Ptaki zaznaczają swoją obecność śpiewem, a przez ziemię przeciskają się pierwsze zielone pędy, np. rabarbaru czy krokusów. Jakie prace wykonuje się w lutym w ogrodzie? Oto kalendarz ogrodnika.

Potrzeby demograficzne się zmieniają. Czy deweloperzy nadążają za nimi?

Zmieniają się potrzeby demograficzne, co sprawia, że deweloperzy muszą zastosować nowe podejście do projektowania osiedli i mieszkań. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?

Dlaczego mieszkania są drogie, mimo, że budujemy ich coraz więcej? [WYWIAD]

Dlaczego mieszkania są drogie, mimo, że budujemy ich coraz więcej? Jak zbić szalone ceny na rynku nieruchomości? Co się stanie z cenami na rynku mieszkaniowym po zakończeniu wojny na Ukrainie? Gościem Infor.pl jest Kamil Fejfer, dziennikarz ekonomiczny, związany z kanałem Ekonomia i Cała Reszta.

Dereń jadalny: zdrowe i smaczne owoce, łatwa w uprawie roślina. Odmiany, pielęgnacja, nawożenie

Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Ile kosztowały mieszkania na rynku wtórnym w styczniu?

W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii.

Budleja - jak i kiedy przycinać?

Budleja Dawida zwana motylim krzewem potrafi bardzo silnie urosnąć i rozkrzewić się. Często zasłania w ten sposób inne rośliny i utrudnia im wzrost. Już teraz warto zaplanować jej przycinanie. Budleja kocha cięcie i kwitnie na pędach jednorocznych. Kiedy przycinać? Jak ciąć, aby rosła zdrowo?

REKLAMA