REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiemy, kiedy najlepiej siać trawę! Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika [PORADNIK]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kiedy najlepiej siać trawę trawnik wiosna jesień
Kiedy siać trawę? Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy, kiedy siać trawę! Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika. W tym artykule opowiadamy, kiedy siać trawę, aby szybko, gęsto i zdrowo rosła. Przygotowaliśmy również poradnik, jak zakładać trawnik krok po kroku.

rozwiń >

Kiedy siać trawę?

Najlepszym terminem do zakładania trawnika i siania trawy jest okres późnej wiosny i wczesnej jesieni. Ważne, aby temperatura powietrza, wilgotność i nasłonecznienie sprzyjały kiełkowaniu nasion i rozwojowi trawy. Trawa, która będzie wzrastała w tym okresie powinna szybko wykiełkować i zdrowo rosnąć. Jeśli zamierzasz siać trawę, zrób to teraz. Wrzesień to dobry moment.

REKLAMA

Ważne

Trawę z rolki można kłaść prze cały sezon. Najważniejsze będzie przygotowanie powierzchni pod trawnik, spulchnienie ziemi, dociśnięcia rolki z trawą do podłoża oraz regularne nawadnianie.

Kiedy siać trawę wiosną?

Kiedy najlepiej siać trawnik na wiosnę? Zdaniem ekspertów najlepszą porą jest późna wiosna od połowy kwietnia aż do początku czerwca.
Oczywiście dopuszcza się wcześniejsze sianie trawy. Często już wczesną wiosną, np. w marcu i na początku kwietnia, kiedy pogoda jest sprzyjająca można zauważyć ogrodników zakładających trawnik. W takich warunkach przy chłodniejszych temperaturach ziarno będzie wolniej wschodziło i cały proces wzrostu trawnika znacznie się wydłuży. Czasami jednak trudno powstrzymać się przed tego typu pracami, gdy za oknem jest już słonecznie, a ptaki rozpoczynają swoje wiosenne śpiewanie.

Zakładanie trawnika w lutym i w marcu?

Czy sianie trawy w lutym i marcu to dobry pomysł? O ile sianie trawy w marcu przy dość pogodnych dniach, kiedy długoterminowe prognozy wskazują na przyjemne temperatury jest dopuszczalne, o tyle nie powinno się zakładać trawnika w lutym. To jeszcze zima. Można spodziewać się wszystkiego, w tym obfitych opadów śniegu, które mogą zniweczyć całą pracę.

Zakładając trawnik wczesną wiosną, pamiętajmy o okrywaniu jej agrowłókniną w trakcie przymrozków.

Kiedy siać trawę jesienią?

Czy sianie trawy jesienią np. w październiku to dobry pomysł? Tak. Eksperci oprócz terminu wiosennego siania trawy wskazują na wczesną jesień. Sianie trawnika jesienią najlepiej przeprowadzić od połowy sierpnia aż do początku października. Pamiętajmy, aby dać mu czas przed zimą na silne ukorzenienie się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakładanie trawnika a przymrozki

Przymrozki nie szkodzą trawie, która już się ukorzeniła i uodporniła na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak po posianiu, kiedy jest jeszcze bardzo delikatna, szybko przemarza. Należy więc śledzić prognozę pogody i okrywać młodą trawę albo opóźnić zakładanie trawnika do co najmniej do połowy kwietnia.
Podobnym zagrożeniem dla młodej trawy jest susza. Odpowiednia wilgotność to jeden z podstawowych warunków prawidłowego wzrostu trawy. W przypadku suszy może obumrzeć cały trawnik. Między innymi z tego względu nie zaleca się zakładania trawnika latem.

Jak siać trawę krok po kroku?

Podpowiadamy jak krok po kroku siać trawnik:

  1. Przygotuj nasiona trawy (wybierz ziarno najlepsze dla warunków panujących w twoim ogrodzie, np. rodzaj gleby, nasłonecznienie)

 

Nasiona trawy

ShutterStock

2. Oczyść teren pod trawnik z kamieni, korzeni itp.

3. Spulchnij glebę.

4. Jeśli chcesz, wyłóż całkowitą powierzchnię przyszłego trawnika siatką przeciw kretom i innym szkodnikom.

5. Przygotuj ziemię pod trawnik, minimum 10 cm głębokości dobrej ziemi o PH od 5,5 do 7,0 na całej powierzchni trawnika

6. Wyrównaj powierzchnię przy pomocy grabi.

7. Ubij ziemię za pomocą walca.

8. Posiej trawę (ręcznie lub najlepiej przy pomocy siewnika) zgodnie z ilością określoną na opakowaniu (nie przekraczaj jej ani nie zaniżaj ilości).

 

Sianie trawnika za pomocą siewnika

ShutterStock

9. Można zagrabiając, wymieszać delikatnie ziemię z nasionami.

10. Ubij ziarno przy pomocy walca.

 

Ubijanie gleby z nasionami trawy.

ShutterStock

11. Podlej trawnik w taki sposób, by nie wymyło się ziarno. Dostosowuj ilość wody do warunków atmosferycznych. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Najlepiej zastosować automatyczne podlewanie.

 

Systematyczne podlewanie trawnika.

ShutterStock

12. Czekaj na wzrost trawnika. W tym czasie nie depcz trawy.

13. Ciesz się zielonym dywanem w ogrodzie. Rozłóż koc i zrób pierwszy piknik.

 

Zielony dywan w ogrodzie.

ShutterStock

Ważne

Nasiona trawy powinny znajdować się pod około 1,5-centymetrową warstwą ziemi. W przeciwnym razie będą wyjadać je ptaki, może wymywać je deszcz lub wywiewać wiatr.

Ile czasu rośnie trawa?

Trawa wschodzi po upłynięciu około półtora tygodnia od zasiania. W tym czasie nie powinno się chodzić po trawniku. Najlepiej nie chodzić po trawie w okresie od miesiąca do półtora miesiąca po posianiu. Jest to delikatna roślina, która potrzebuje czasu na ukorzenienie się i uodpornienie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA