REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wertykulacja trawnika? Trawnik na wiosnę [PORADNIK]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kiedy wertykulacja trawnika po zimie na wiosnę kwiecień jaka pogoda
Kiedy wertykulacja trawnika po zimie? Jaka powinna być pogoda?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wertykulować trawnik po zimie? Wertykulacja i aeracja trawnika na wiosnę - kiedy pogoda pozwala na zabiegi regenerujące trawę? Czym wertykulacja różni się od aeracji? Co powinno być pierwsze? Jaka jest cena wertykulacji trawnika? Oto praktyczny poradnik.

rozwiń >

Kiedy wertykulacja trawnika?

Wertykulacja to podstawowy zabieg pielęgnacyjny dotyczący trawy w ogrodach. Co do zasady trawę można wertykulować cały sezon. Niektórzy zalecają przeprowadzać wertykulację dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Jest to jednak zabieg pracochłonny i chwilowo pozbawiający trawnik idealnej urody, dlatego najczęściej wykonywany jest raz w roku lub raz na 2 lata. Najlepiej połączyć go z wiosenną odnową trawy po zimie.

REKLAMA

Jeśli wertykulujemy trawę także jesienią, pamiętajmy by ustawić płytszą głębokość, np. 5-10 mm.

 

Wertykulacja trawnika - kiedy najlepiej ją wykonać?

ShutterStock

Wertykulacja trawnika po zimie

Jeśli zależy nam na pięknym, gęstym, zielonym dywanie w ogrodzie, należy pamiętać o corocznym zabiegu w postaci wertykulacji. Po co robić wertykulację trawnika? W trakcie tej czynności w sposób mechaniczny pozbywamy się po zimie obumarłych części roślin, czasami wręcz zbitego filcu oraz mchu (do całkowitego pozbycia się mchu niezbędne są dodatkowo inne zabiegi, ale to materiał na odrębny artykuł). Taka obumarła materia często zalega na trawniku, utrudniając dopływ wody i przepływ powietrza do gleby. W takich sytuacjach nierzadko dochodzi do gnicia trawy, a nawet rozprzestrzeniania się chorób grzybowych. Co więcej, wertykulacja zwykle łączona jest z aeracją, która napowietrza darń trawnika, a więc spulchnia glebę, w konsekwencji ułatwia trawie rozrost i czerpanie składników odżywczych.

Kiedy wertykulacja trawnika po raz pierwszy?

Zdaniem ekspertów pierwsza wertykulacja trawnika powinna być wykonana, kiedy trawa dobrze się ukorzeni. Należy poczekać z wertykulacją do kolejnego roku po posianiu trawy. Uważa się, że najlepiej pierwszy raz zwertykulować 1,5-roczny trawnik. Czyli trawnik posiany we wrześniu 2022 roku powinien zostać zwertykulowany na wiosnę 2024 roku. Młode trawniki, poczynając od 1,5 roku od posiania, powinny być płytko wertykulowane. Głębokość wertykulacji należy ustawić od 5 do 10 mm. Starsze trawniki wertykulujemy na głębokość 15 mm, a najstarsze nawet 40 mm (jeśli urządzenie posiada taką możliwość).

Wertykulacja a aeracja

Czym wertykulacja różni się od aeracji trawnika? Co pierwsze należy wykonać po zimie? W pierwszej kolejności wykonuje się wertykulację, która polega na nacinaniu darni i usuwaniu z podłoża obumarłych części roślin. Następnie dobrze jest wykonać aerację poprzez nakłuwanie podłoża kolcami. Aeracja ma na celu napowietrzenie, spulchnienie gleby, na której rośnie trawa. Czasami wertykulator posiada funkcję aeracji. Innym sposobem jest wykonanie tego zabiegu aeratorem ręcznym lub sandałowym. Ręczny to walec z kolcami, a sandałowy to kolce zakładane na spody butów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Aeracja aeratorem ręcznym

ShutterStock

 

Aerator sandałowy - chodząc po trawniku wokunujemy zabieg aeracji.

ShutterStock

Kiedy wertykulować trawnik na wiosnę?

REKLAMA

Trawnik najlepiej jest wertykulować po zimie. Na wiosnę zabieramy się za prace porządkowe w ogrodzie i przygotowawcze do nowego sezonu. Jedną z takich prac jest wertykulacja trawnika, co ułatwia jego regenerację. Kiedy wertykuluje się trawnik? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Wertykulację wykonuje się po ustąpieniu mrozów, w pogodny dzień, najlepiej kiedy jest dosyć sucho, a gleba jest delikatnie wilgotna. Łatwiej wówczas zebrać suche pozostałości, które wyciąga wertykulator. Brak opadów jest również korzystny już po zabiegu wertykulacji, ponieważ korzenie trawy szybciej się wówczas zagoją i będzie mniejsze ryzyko chorób grzybowych. Z tego też powodu nie podlewamy trawy po wertykulacji minimum 2 dni.

Przed wertykulacją nie powinno być też zbyt sucho, ponieważ może to zaszkodzić regeneracji trawy. Pamiętajmy, że po wertykulacji nie podlewamy trawy, a więc okres suszy może być dla trawnika zbyt długi.

Zazwyczaj idealnym miesiącem na wertykulację trawy jest kwiecień. Jeśli mamy ciepłą i suchą wczesną wiosnę, można wertykulować nawet w marcu.

Ważne

Kwiecień to najlepszy miesiąc na wertykulację trawnika w ogrodzie.

Czym wertykulować trawę?

Do wertykulacji trawy stosuje się wertykulatory spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe. Przy wertykulatorach elektrycznych najbardziej przeszkadza kabel, na który trzeba uważać w trakcie wertykulacji. Natomiast spalinowe zanieczyszczają powietrze. Dobrym rozwiązaniem wydają się akumulatorowe, które są ekologiczne i nie posiadają przewodu. Przy wyborze wertykulatora warto zwrócić uwagę na jego szerokość, co ma znaczenie przy wertykulacji wąskich części trawnika. Z jednej strony szerszym szybciej zwertykulujemy większy trawnik, a z drugiej nie wjedziemy nim w wąskie szczeliny między rabatami czy elementami architektury ogrodowej. Ważna jest również głębokość na jakiej pracuje wertykulator – powinna być kilkustopniowa (co najmniej od 5 do 15 mm głębokości).

 

Czym wertykulować trawę?

ShutterStock

Ważne

Warto wybrać wertykulator, który posiada dodatkowo kolce do aeracji. Takim sprzętem wykonuje się jednocześnie wertykulację i aerację.

W związku z tym, że wertykulację wykonuje się zazwyczaj tylko raz w roku, a zakup nie należy do najtańszych, warto pomyśleć o wspólnym kupnie np. z sąsiadami. Za sprzęt zapłaci się wówczas tylko raz (składka), a zaoszczędzi się na corocznym wynajmowaniu wertykulatora albo firmy ogrodowej.

Wertykulacja trawnika 2025 - cena

Drugą możliwością jest wykupienie usługi regeneracji trawnika po zimie w firmie ogrodowej. Jeśli zależy nam na wygodzie, szybkiej wertykulacji i nie mamy zamiaru kupować kolejnej maszyny, którą przecież gdzieś trzeba przechowywać, jest to najlepsze rozwiązanie. Jaka jest cena wertykulacji trawnika? Firmy wyceniają wertykulację w granicach 2-2,30 zł za m2 trawnika. Przy trawniku 500 m2 cena wertykulacji wyniesie ponad 1000 zł.

 

Wertykulacja trawnika - jaka cena?

ShutterStock

Wertykulacja trawnika krok po kroku

  1. Wybierz wertykulator odpowiedni dla rozmiarów i charakteru własnego trawnika,
  2. Poczekaj na odpowiednią porę roku i pogodę,
  3. Uprzątnij kamienie, gałęzie i inne elementy z trawnika,
  4. Przygotuj grabie i worki na suchą trawę,
  5. Wertykuluj trawnik,
  6. Przy pomocy grabii sprzątnij suchą trawę i inne obuwarłe części roślin (możesz też użyć kosiarki z koszem, która wciągnie pozostałości po wertykulacji),
  7. Odczekaj około 2 dni bez podlewania (korzenie trawy muszą się zagoić),
  8. Wykonaj aerację.

Po tak wykonanej wertykulacji i aeracji należy pomyśleć o dosiewkach i nawożeniu trawy. Potem czeka nas już tylko koszenie i pikniki na pięknym, zielonym dywanie.

 

Wertykulacja trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny.

ShutterStock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA