REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przycinać róże?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przycinanie róż na wiosnę
jak ciąć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

rozwiń >

Kiedy przycinać róże – ogólne zasady

Przycinanie róż to jedna z podstawowych czynności zapewniająca im zdrowy wzrost i piękne kwitnienie. Przy przycinaniu wszystkich rodzajów róż stosujemy się do ogólnych zasad:

REKLAMA

Wszystkie róże przycinamy raz w roku na wiosnę w okresie marca i kwietnia, kiedy ryzyko wystąpienia mrozów jest już niskie

  1. Do przycinania róż używamy ostrego sekatora.
  2. Usuwamy martwe, suche pędy.
  3. Usuwamy pędy porażone chorobami (ciemne, brązowo-czarne plamy).
  4. Prześwietlamy roślinę, a więc usuwamy pędy gęsto rosnące do środka rośliny (zapewniamy większą cyrkulację powietrza i mniejsze narażenie rośliny na choroby).
  5. Zdrowe pędy przycinamy około 0,5-1 cm nad oczkiem rosnącym w kierunku na zewnątrz rośliny.
  6. W trakcie wzrostu usuwamy dzikie odrosty, które zagłuszają roślinę.
  7. Usuwamy pędy, które nadają roślinie niepożądany kształt.
  8. Usuwamy przekwitnięte kwiaty w celu pobudzenia zawiązywania nowych pąków kwiatowych.

Po pierwsze i bardzo ważne, unikamy przycinania na zimę. Występuje wówczas ryzyko pobudzenia rośliny do wzrostu w momencie, kiedy powinna wyciszać się przed okresem zimowym, a nawet zbyt wczesnego wypuszczenia nowych odnóg, które obumrą przy niskich temperaturach. 

Róże przycinamy na wiosnę. Zwykle w okolicach marca i kwietnia. Wówczas ryzyko wystąpienia mrozów jest już niewielkie. Niektórzy eksperci zalecają, by zrobić to jeszcze przed pierwszą aktywnością rośliny czyli przed wypuszczeniem pierwszych pąków liści i przed rozpoczęciem wegetacji. Praktyka pokazuje jednak, że przycinanie róż już po pojawieniu się zawiązek liści nie wpływa negatywnie na późniejszy wzrost rośliny. Może to nawet ułatwić cięcie. Już na tym etapie widać bowiem, które części rośliny są zmarznięte i nic z nich nie wyrasta. Takich łodyg należy się pozbyć.

Zdaniem niektórych ekspertów termin przycinania róż wyznacza kwitnienie forsycji.

Kiedy przycinać róże pnące?

REKLAMA

Róże pnące są niezwykle efektowne. Potrafią stworzyć ścianę pięknych, błyszczących liści, a w odpowiednich dla danej odmiany okresach – pachnącą, kwietną girlandę. Róża to królowa romantycznych ogrodów. Kwitnące pnącza to duma angielskich posiadłości. Jak przycinać róże pnące, aby silnie rosły i obficie kwitły? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z różą powtarzającą kwitnienie, czy nie. Róże pnące powtarzające kwitnienie zwykle są to zwykle róże o drobnych i licznych kwiatach. Takich roślin można nawet nie przycinać. Pięknie zagęszczają się i kwitną nawet pomimo braku przeprowadzania systematycznego cięcia. Warto jednak w ich przypadku raz na 3-4 lata przerzedzić roślinę.

Natomiast róże pnące, które kwitną raz w roku, należy przycinać corocznie na wiosnę. Zostawiamy główne, najdłuższe i najgrubsze pędy. Przycinamy jedynie odchodzące od nich gałązki nad pierwszym lub drugim oczkiem delikatnie na ukos. Można również pozbywać się nowych odnóg przy korzeniu i skupić się na odpowiednim prowadzeniu głównych pędów. Dzięki różom pnącym można w estetyczny sposób zasłonić miejsca mało atrakcyjne, np. wiatę śmietnikową.

Róże pnące przycina się w okresie marzec-kwiecień. Niektórzy eksperci radzą poczekać z pierwszym cięciem do 3-4 roku rośliny.

 

Róża pnąca Jasmina

ShutterStock

 

Róża pnąca Veilchenblau

ShutterStock

Kiedy przycinać róże okrywowe i rabatowe?

Co do zasady róże rabatowe i okrywowe nie powinny być mocno cięte. Nie wycina się też cienkich pędów. Zostawia się około 7 oczek. W tym wypadku należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki efekt ma być uzyskany. Czy można pozwolić, aby róże te swobodnie rozrastały się na boki, czy nie. Wówczas dostosujemy rodzaj cięcia – odpowiednio delikatne lub krótkie. Róże rabatowe w zależności od tego czy mamy do czynienia z odmianą wysoką czy niską przycina się na wysokość odpowiednio 60 cm i 30 cm. Natomiast róż okrywowych można w ogóle nie przycinać.

Róże rabatowe przycinamy w okresie marca i kwietnia. Róże okrywowe nie muszą być przycinane, jednak w razie potrzeby cięcie również wykonuje się wiosną.

 

Róża okrywowa Sea foam

ShutterStock

 

Róża rabatowa Pomponella

ShutterStock

Kiedy przycinać róże wielkokwiatowe?

Grube pędy róż wielkokwiatowych warto przyciąć maksymalnie na wysokość 30 cm od ziemi. Odchodzące od nich pędy można ciąć krótko nad 3 lub 4 oczkiem lub wyżej nad 7 oczkiem. Wszystko zależy od tego, jaki ma być spodziewany efekt kwitnienia. Wcześniejsze kwitnienie nastąpi po mniej drastycznym cięciu. Możemy wówczas spodziewać się też mniejszych kwiatów. Krótkie cięcie oznacza późniejsze kwitnienie, ale okazałe kwiaty. Róże wielkokwiatowe również przycinamy na wiosnę oraz w razie potrzeby w trakcie sezonu wiosenno-letniego.

Róże wielkokwiatowe przycinamy wiosną.

 

Róża wielkokwiatowa Oh happy day

ShutterStock

Kiedy przycinać róże na pniu?

Róże pienne co do zasady tnie się krótko. Należy jednak sprawdzić czy dana odmiana kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych. Jeśli na zeszłorocznych, dokonuje się lekkiego cięcia, aby nie pozbawić rośliny obfitego kwitnienia. Przy różach piennych ważne jest również dbanie o kształt korony. Wycina się wszystkie dzikie odrosty.

Róże na pniu przycinamy na wiosnę.

 

Róża na pniu Novalis

ShutterStock

Kiedy przycinać róże parkowe (krzaczaste)?

Róże parkowe przycina się w zależności od charakterystyki danej odmiany. Jeśli róża nie powtarza kwitnienia, można zaniechać cięcia i przeprowadzać delikatne przycinanie raz na 3-4 lata. Gdy mamy różę angielską, skracamy jej pędy o 1/3 wysokości. W przypadku braku rozpoznania konkretnej odmiany, nie powinno róży zaszkodzić delikatne cięcie wraz z usunięciem martwych pędów.

Róże parkowe przycinamy na wiosnę.

 

Róża parkowa Landlust

ShutterStock

Czy róże przycina się jesienią?

Nie zaleca się przycinania róż jesienią. Pamiętajmy, że przycinanie stymuluje roślinę do silniejszego wzrostu, a tego na jesień nie chcemy. Roślina ma powoli „wygasać” i przygotowywać się na przetrwanie mroźnych zimowych warunków atmosferycznych. Nie pomaga jej w tym pobudzanie do wzrostu w okresie późnej jesieni. W tym czasie nie powinno się już nawet obrywać przekwitłych kwiatów róż. Dajmy roślinie powoli przejść w stan zimowego uśpienia.

 

Czy można przyciąć róże na zimę?

ShutterStock

Na koniec pamiętajmy, że warto eksperymentować z różami. Mimo ich przeznaczenia i pokroju wyznaczonego przez gatunek, można próbować np. z róży pnącej zrobić krzew, a okrywowej pozwolić się rozrastać lub ciąć krótko. Każdy może nadać pożądany przez siebie kształt różom i dostosować je do własnych potrzeb.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA