Kiedy przycinać róże?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy przycinać róże – ogólne zasady
- Kiedy przycinać róże pnące?
- Kiedy przycinać róże okrywowe i rabatowe?
- Kiedy przycinać róże wielkokwiatowe?
- Kiedy przycinać róże na pniu?
- Kiedy przycinać róże parkowe (krzaczaste)?
- Czy róże przycina się jesienią?
Kiedy przycinać róże – ogólne zasady
Przycinanie róż to jedna z podstawowych czynności zapewniająca im zdrowy wzrost i piękne kwitnienie. Przy przycinaniu wszystkich rodzajów róż stosujemy się do ogólnych zasad:
REKLAMA
Wszystkie róże przycinamy raz w roku na wiosnę w okresie marca i kwietnia, kiedy ryzyko wystąpienia mrozów jest już niskie
- Do przycinania róż używamy ostrego sekatora.
- Usuwamy martwe, suche pędy.
- Usuwamy pędy porażone chorobami (ciemne, brązowo-czarne plamy).
- Prześwietlamy roślinę, a więc usuwamy pędy gęsto rosnące do środka rośliny (zapewniamy większą cyrkulację powietrza i mniejsze narażenie rośliny na choroby).
- Zdrowe pędy przycinamy około 0,5-1 cm nad oczkiem rosnącym w kierunku na zewnątrz rośliny.
- W trakcie wzrostu usuwamy dzikie odrosty, które zagłuszają roślinę.
- Usuwamy pędy, które nadają roślinie niepożądany kształt.
- Usuwamy przekwitnięte kwiaty w celu pobudzenia zawiązywania nowych pąków kwiatowych.
Po pierwsze i bardzo ważne, unikamy przycinania na zimę. Występuje wówczas ryzyko pobudzenia rośliny do wzrostu w momencie, kiedy powinna wyciszać się przed okresem zimowym, a nawet zbyt wczesnego wypuszczenia nowych odnóg, które obumrą przy niskich temperaturach.
Róże przycinamy na wiosnę. Zwykle w okolicach marca i kwietnia. Wówczas ryzyko wystąpienia mrozów jest już niewielkie. Niektórzy eksperci zalecają, by zrobić to jeszcze przed pierwszą aktywnością rośliny czyli przed wypuszczeniem pierwszych pąków liści i przed rozpoczęciem wegetacji. Praktyka pokazuje jednak, że przycinanie róż już po pojawieniu się zawiązek liści nie wpływa negatywnie na późniejszy wzrost rośliny. Może to nawet ułatwić cięcie. Już na tym etapie widać bowiem, które części rośliny są zmarznięte i nic z nich nie wyrasta. Takich łodyg należy się pozbyć.
Zdaniem niektórych ekspertów termin przycinania róż wyznacza kwitnienie forsycji.
Kiedy przycinać róże pnące?
REKLAMA
Róże pnące są niezwykle efektowne. Potrafią stworzyć ścianę pięknych, błyszczących liści, a w odpowiednich dla danej odmiany okresach – pachnącą, kwietną girlandę. Róża to królowa romantycznych ogrodów. Kwitnące pnącza to duma angielskich posiadłości. Jak przycinać róże pnące, aby silnie rosły i obficie kwitły?
Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z różą powtarzającą kwitnienie, czy nie. Róże pnące powtarzające kwitnienie zwykle są to zwykle róże o drobnych i licznych kwiatach. Takich roślin można nawet nie przycinać. Pięknie zagęszczają się i kwitną nawet pomimo braku przeprowadzania systematycznego cięcia. Warto jednak w ich przypadku raz na 3-4 lata przerzedzić roślinę.
Natomiast róże pnące, które kwitną raz w roku, należy przycinać corocznie na wiosnę. Zostawiamy główne, najdłuższe i najgrubsze pędy. Przycinamy jedynie odchodzące od nich gałązki nad pierwszym lub drugim oczkiem delikatnie na ukos. Można również pozbywać się nowych odnóg przy korzeniu i skupić się na odpowiednim prowadzeniu głównych pędów. Dzięki różom pnącym można w estetyczny sposób zasłonić miejsca mało atrakcyjne, np. wiatę śmietnikową.
Róże pnące przycina się w okresie marzec-kwiecień. Niektórzy eksperci radzą poczekać z pierwszym cięciem do 3-4 roku rośliny.
Kiedy przycinać róże okrywowe i rabatowe?
Co do zasady róże rabatowe i okrywowe nie powinny być mocno cięte. Nie wycina się też cienkich pędów. Zostawia się około 7 oczek. W tym wypadku należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki efekt ma być uzyskany. Czy można pozwolić, aby róże te swobodnie rozrastały się na boki, czy nie. Wówczas dostosujemy rodzaj cięcia – odpowiednio delikatne lub krótkie. Róże rabatowe w zależności od tego czy mamy do czynienia z odmianą wysoką czy niską przycina się na wysokość odpowiednio 60 cm i 30 cm. Natomiast róż okrywowych można w ogóle nie przycinać.
Róże rabatowe przycinamy w okresie marca i kwietnia. Róże okrywowe nie muszą być przycinane, jednak w razie potrzeby cięcie również wykonuje się wiosną.
Kiedy przycinać róże wielkokwiatowe?
Grube pędy róż wielkokwiatowych warto przyciąć maksymalnie na wysokość 30 cm od ziemi. Odchodzące od nich pędy można ciąć krótko nad 3 lub 4 oczkiem lub wyżej nad 7 oczkiem. Wszystko zależy od tego, jaki ma być spodziewany efekt kwitnienia. Wcześniejsze kwitnienie nastąpi po mniej drastycznym cięciu. Możemy wówczas spodziewać się też mniejszych kwiatów. Krótkie cięcie oznacza późniejsze kwitnienie, ale okazałe kwiaty. Róże wielkokwiatowe również przycinamy na wiosnę oraz w razie potrzeby w trakcie sezonu wiosenno-letniego.
Róże wielkokwiatowe przycinamy wiosną.
Kiedy przycinać róże na pniu?
Róże pienne co do zasady tnie się krótko. Należy jednak sprawdzić czy dana odmiana kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych. Jeśli na zeszłorocznych, dokonuje się lekkiego cięcia, aby nie pozbawić rośliny obfitego kwitnienia. Przy różach piennych ważne jest również dbanie o kształt korony. Wycina się wszystkie dzikie odrosty.
Róże na pniu przycinamy na wiosnę.
Kiedy przycinać róże parkowe (krzaczaste)?
Róże parkowe przycina się w zależności od charakterystyki danej odmiany. Jeśli róża nie powtarza kwitnienia, można zaniechać cięcia i przeprowadzać delikatne przycinanie raz na 3-4 lata. Gdy mamy różę angielską, skracamy jej pędy o 1/3 wysokości. W przypadku braku rozpoznania konkretnej odmiany, nie powinno róży zaszkodzić delikatne cięcie wraz z usunięciem martwych pędów.
Róże parkowe przycinamy na wiosnę.
Czy róże przycina się jesienią?
Nie zaleca się przycinania róż jesienią. Pamiętajmy, że przycinanie stymuluje roślinę do silniejszego wzrostu, a tego na jesień nie chcemy. Roślina ma powoli „wygasać” i przygotowywać się na przetrwanie mroźnych zimowych warunków atmosferycznych. Nie pomaga jej w tym pobudzanie do wzrostu w okresie późnej jesieni. W tym czasie nie powinno się już nawet obrywać przekwitłych kwiatów róż. Dajmy roślinie powoli przejść w stan zimowego uśpienia.
Na koniec pamiętajmy, że warto eksperymentować z różami. Mimo ich przeznaczenia i pokroju wyznaczonego przez gatunek, można próbować np. z róży pnącej zrobić krzew, a okrywowej pozwolić się rozrastać lub ciąć krótko. Każdy może nadać pożądany przez siebie kształt różom i dostosować je do własnych potrzeb.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.