REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przycinać róże?

Przycinanie róż na wiosnę
jak ciąć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?
rozwiń >

Kiedy przycinać róże – ogólne zasady

Przycinanie róż to jedna z podstawowych czynności zapewniająca im zdrowy wzrost i piękne kwitnienie. Przy przycinaniu wszystkich rodzajów róż stosujemy się do ogólnych zasad:

REKLAMA

Wszystkie róże przycinamy raz w roku na wiosnę w okresie marca i kwietnia, kiedy ryzyko wystąpienia mrozów jest już niskie

  1. Do przycinania róż używamy ostrego sekatora.
  2. Usuwamy martwe, suche pędy.
  3. Usuwamy pędy porażone chorobami (ciemne, brązowo-czarne plamy).
  4. Prześwietlamy roślinę, a więc usuwamy pędy gęsto rosnące do środka rośliny (zapewniamy większą cyrkulację powietrza i mniejsze narażenie rośliny na choroby).
  5. Zdrowe pędy przycinamy około 0,5-1 cm nad oczkiem rosnącym w kierunku na zewnątrz rośliny.
  6. W trakcie wzrostu usuwamy dzikie odrosty, które zagłuszają roślinę.
  7. Usuwamy pędy, które nadają roślinie niepożądany kształt.
  8. Usuwamy przekwitnięte kwiaty w celu pobudzenia zawiązywania nowych pąków kwiatowych.

Po pierwsze i bardzo ważne, unikamy przycinania na zimę. Występuje wówczas ryzyko pobudzenia rośliny do wzrostu w momencie, kiedy powinna wyciszać się przed okresem zimowym, a nawet zbyt wczesnego wypuszczenia nowych odnóg, które obumrą przy niskich temperaturach. 

Róże przycinamy na wiosnę. Zwykle w okolicach marca i kwietnia. Wówczas ryzyko wystąpienia mrozów jest już niewielkie. Niektórzy eksperci zalecają, by zrobić to jeszcze przed pierwszą aktywnością rośliny czyli przed wypuszczeniem pierwszych pąków liści i przed rozpoczęciem wegetacji. Praktyka pokazuje jednak, że przycinanie róż już po pojawieniu się zawiązek liści nie wpływa negatywnie na późniejszy wzrost rośliny. Może to nawet ułatwić cięcie. Już na tym etapie widać bowiem, które części rośliny są zmarznięte i nic z nich nie wyrasta. Takich łodyg należy się pozbyć.

Zdaniem niektórych ekspertów termin przycinania róż wyznacza kwitnienie forsycji.

Kiedy przycinać róże pnące?

REKLAMA

Róże pnące są niezwykle efektowne. Potrafią stworzyć ścianę pięknych, błyszczących liści, a w odpowiednich dla danej odmiany okresach – pachnącą, kwietną girlandę. Róża to królowa romantycznych ogrodów. Kwitnące pnącza to duma angielskich posiadłości. Jak przycinać róże pnące, aby silnie rosły i obficie kwitły? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z różą powtarzającą kwitnienie, czy nie. Róże pnące powtarzające kwitnienie zwykle są to zwykle róże o drobnych i licznych kwiatach. Takich roślin można nawet nie przycinać. Pięknie zagęszczają się i kwitną nawet pomimo braku przeprowadzania systematycznego cięcia. Warto jednak w ich przypadku raz na 3-4 lata przerzedzić roślinę.

Natomiast róże pnące, które kwitną raz w roku, należy przycinać corocznie na wiosnę. Zostawiamy główne, najdłuższe i najgrubsze pędy. Przycinamy jedynie odchodzące od nich gałązki nad pierwszym lub drugim oczkiem delikatnie na ukos. Można również pozbywać się nowych odnóg przy korzeniu i skupić się na odpowiednim prowadzeniu głównych pędów. Dzięki różom pnącym można w estetyczny sposób zasłonić miejsca mało atrakcyjne, np. wiatę śmietnikową.

Róże pnące przycina się w okresie marzec-kwiecień. Niektórzy eksperci radzą poczekać z pierwszym cięciem do 3-4 roku rośliny.

róża pnąca jasmina kiedy przycinać jak

 

Róża pnąca Jasmina

ShutterStock

róża pnąca VEILCHENBLAU jak przyciąć kiedy

 

Róża pnąca Veilchenblau

ShutterStock

Kiedy przycinać róże okrywowe i rabatowe?

Co do zasady róże rabatowe i okrywowe nie powinny być mocno cięte. Nie wycina się też cienkich pędów. Zostawia się około 7 oczek. W tym wypadku należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki efekt ma być uzyskany. Czy można pozwolić, aby róże te swobodnie rozrastały się na boki, czy nie. Wówczas dostosujemy rodzaj cięcia – odpowiednio delikatne lub krótkie. Róże rabatowe w zależności od tego czy mamy do czynienia z odmianą wysoką czy niską przycina się na wysokość odpowiednio 60 cm i 30 cm. Natomiast róż okrywowych można w ogóle nie przycinać.

Róże rabatowe przycinamy w okresie marca i kwietnia. Róże okrywowe nie muszą być przycinane, jednak w razie potrzeby cięcie również wykonuje się wiosną.

róża okrywowa sea foam kiedy przycinać jak

 

Róża okrywowa Sea foam

ShutterStock

róża rabatowa pomponella kiedy przycinać jak

 

Róża rabatowa Pomponella

ShutterStock

Kiedy przycinać róże wielkokwiatowe?

Grube pędy róż wielkokwiatowych warto przyciąć maksymalnie na wysokość 30 cm od ziemi. Odchodzące od nich pędy można ciąć krótko nad 3 lub 4 oczkiem lub wyżej nad 7 oczkiem. Wszystko zależy od tego, jaki ma być spodziewany efekt kwitnienia. Wcześniejsze kwitnienie nastąpi po mniej drastycznym cięciu. Możemy wówczas spodziewać się też mniejszych kwiatów. Krótkie cięcie oznacza późniejsze kwitnienie, ale okazałe kwiaty. Róże wielkokwiatowe również przycinamy na wiosnę oraz w razie potrzeby w trakcie sezonu wiosenno-letniego.

Róże wielkokwiatowe przycinamy wiosną.

róża wielkokwiatowa oh happy day kiedy przycinać jak

 

Róża wielkokwiatowa Oh happy day

ShutterStock

Kiedy przycinać róże na pniu?

Róże pienne co do zasady tnie się krótko. Należy jednak sprawdzić czy dana odmiana kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych. Jeśli na zeszłorocznych, dokonuje się lekkiego cięcia, aby nie pozbawić rośliny obfitego kwitnienia. Przy różach piennych ważne jest również dbanie o kształt korony. Wycina się wszystkie dzikie odrosty.

Róże na pniu przycinamy na wiosnę.

róża na pniu novalis kiedy przycinać jak

 

Róża na pniu Novalis

ShutterStock

Kiedy przycinać róże parkowe (krzaczaste)?

Róże parkowe przycina się w zależności od charakterystyki danej odmiany. Jeśli róża nie powtarza kwitnienia, można zaniechać cięcia i przeprowadzać delikatne przycinanie raz na 3-4 lata. Gdy mamy różę angielską, skracamy jej pędy o 1/3 wysokości. W przypadku braku rozpoznania konkretnej odmiany, nie powinno róży zaszkodzić delikatne cięcie wraz z usunięciem martwych pędów.

Róże parkowe przycinamy na wiosnę.

róża parkowa landlust kiedy przycinać jak

 

Róża parkowa Landlust

ShutterStock

Czy róże przycina się jesienią?

Nie zaleca się przycinania róż jesienią. Pamiętajmy, że przycinanie stymuluje roślinę do silniejszego wzrostu, a tego na jesień nie chcemy. Roślina ma powoli „wygasać” i przygotowywać się na przetrwanie mroźnych zimowych warunków atmosferycznych. Nie pomaga jej w tym pobudzanie do wzrostu w okresie późnej jesieni. W tym czasie nie powinno się już nawet obrywać przekwitłych kwiatów róż. Dajmy roślinie powoli przejść w stan zimowego uśpienia.

kiedy przycinać róże jesienią na zimę po zimie wiosną jak ciąć

 

Czy można przyciąć róże na zimę?

ShutterStock

Na koniec pamiętajmy, że warto eksperymentować z różami. Mimo ich przeznaczenia i pokroju wyznaczonego przez gatunek, można próbować np. z róży pnącej zrobić krzew, a okrywowej pozwolić się rozrastać lub ciąć krótko. Każdy może nadać pożądany przez siebie kształt różom i dostosować je do własnych potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA