REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Na stronie GUNB są do pobrania nowe bezpłatne projekty domów powyżej 120 m kw.

Kolejne cztery bezpłatne projekty domów na stronie GUNB są gotowe do pobrania. Wszystkie domy mają powierzchnię od 120 m kw. i są proste w realizacji. 

Jakie zmiany w przepisach budowlanych czekają nas w 2024 r.?

Już w 2024 r. czeka nas kolejna nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W niniejszej publikacji przybliżymy najważniejsze zmiany, które będą nas obowiązywać od nowego roku.

Konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści” na najlepsze budynki rekreacyjne

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwa konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści”. Obejmuje on koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. i jest dedykowany studentom oraz absolwentom studiów wyższych I lub II stopnia kierunków architektonicznych i inżynierskich.

REKLAMA

Z życia dewelopera. Uwaga! Planowane zmiany wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej

Wejście w życie przepisów ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (nowa ustawa deweloperska), stoi pod znakiem zapytania.

Ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto

Adaptacja do zmian klimatu, bezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców to stojące dziś przed miastami wyzwania klimatyczne i ekologiczne, a projekt Eko-Miasto jest odpowiedzią na to zjawisko.

Fundusze inwestycyjne REIT– zmiana lidera przygotowującego projekt

Fundusze inwestycyjne w najem nieruchomości. Ministerstwo Finansów przejmie stery nad przygotowaniem projektu ustawy dotyczącej powołania w Polsce tzw. Reit-ów. Czy ta zmiana przyspieszy prace?

Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

REKLAMA

Jak pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli?

Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

Jak koronawirus wpływa na projektowanie mieszkań i osiedli

Pandemia COVID-19 ma wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki, dotyczy to także branży nieruchomości - sposobu planowania i projektowania nowych budynków. Czy z powodu koronawirusa deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji mieszkań i osiedli? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych w osiedlach albo rozplanowanie i metraż mieszkań? Jakie są dziś preferencje kupujących nieruchomości?

Odstąpienie od zatwierdzonego obiektu budowlanego

W przypadku zamiaru istotnego odstąpienia od zatwierdzonego decyzją pozwolenie na budowę projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę należy uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę.

Specustawa mieszkaniowa – kontrowersyjny projekt już w Sejmie

Dnia 26 czerwca 2018 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, zwanej „specustawą mieszkaniową”. Daje ona szerokie możliwości deweloperom w zakresie rozwijania budownictwa mieszkaniowego i to nawet wbrew treści obowiązujących planów miejscowych. Projekt specustawy mieszkaniowej w toku prac rządowych uległ znacznym zmianom, jednakże jego zapisy nadal mogą budzić kontrowersje.

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Idealny projekt domu dla rodziny z małymi dziećmi

Wolno stojący dom jednorodzinny stanowi spełnienie marzeń wielu rodzin. Przydomowy ogródek przyda się dorosłym, a gdy na świat przyjdą dzieci - okaże się po prostu niezastąpiony.

Aranżacja wnętrza w nowo wybudowanym domu

Po budowie domu czekają nas jeszcze prace wykończeniowe, a także dobór dodatków, wybór mebli i wyposażenia. Jak rozpocząć aranżację w nowo wybudowanym domu?

Szybkie i tanie domy szkieletowe

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

Aranżacja ogrodu - galeria

Wiosna to dobry czas, aby zastanowić się nad aranżacją ogrodu. Jak zaaranżować ogród, aby był miły dla oka i funkcjonalny? Ogród możemy zaprojektować samemu lub z pomocą architekta zieleni. Zobacz przykładowe aranżacja ogrodu.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Czy debata publiczna w sprawie planu miejscowego jest niezbędna?

Jeśli nie odbędzie się prawidłowo przeprowadzona dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego należy liczyć się z możliwością jego unieważnienia przez sąd.

Projekt schodów w ogrodzie. Poradnik

Jak zaprojektować schody w ogrodzie? Na początku należy wyznaczyć miejsce, w którym będą znajdować się schody. Potem, zaprojektować wygodne stopnie. Zobacz poradnik, jak zaprojektować i zbudować schody w ogrodzie.

Aranżacja miejsca do pracy w domu – inspiracje

Jak zaaranżować miejsce do pracy w domu? Jeśli wykonujemy wolny zawód – takie miejsce jest wręcz niezbędne. Projektując komfortowe miejsce do pracy zadbajmy o to by było funkcjonalne i efektowne oraz stylowe. Radzi ekspert marki Beckers.

Budowa domu – krok po kroku

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

Dodatki do łazienki w stylu marynistycznym

Szukasz pomysłu na projekt łazienki? W łazience świetnie sprawdzi się wystrój marynistyczny. Połączenie takich kolorów jak: biel, granat i czerwień oraz materiałów takich jak drewno i stal - może zaskoczyć. W łazience możesz poczuć się niczym na łodzi, wystarczy wyposażyć łazienkę w klika stylowych dodatków wnętrzarskich w styku marynistycznym. Nie musisz przeprowadzać pełnego remontu łazienki. Zobacz zdjęcia.

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Jak niewielkim kosztem można zmienić wystrój mieszkania?

Wystrój mieszkania nie musi wiązać się z dużym i kosztownym remontem. Czasami wystarczy dodać nowy dywan, zmienić tapicerkę na kanapie lub dodać kilka poduszek, wymienić zasłonki czy zawiesić na ścianie nowy obrazek. Podpowiadamy jak odmienić wystrój mieszkania i nie zapłacić za to fortuny.

Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw to miejsce gdzie dzieci dobrze się bawią i jednocześnie mogą wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Najczęściej w tym celu korzystamy z ogólnodostępnych placów zabaw, które mają formę domków, i fortów ze zjeżdżalniami, drabinkami do wspinania i huśtawkami. Co jednak możemy wykonać samodzielnie, aby dziecko miało własny plac zabaw w ogrodzie?

Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu zaczyna od kupienia działki. Następny krok, to wykonanie pojektu architektonicznego przez specjalistę, który od momentu jego stworzenia chroniony jest prawem autorskim.

Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Gdy udało nam się kupić lub wybudować wymarzoną nieruchomość, zaczynamy myśleć o zagospodarowaniu przestrzeni wokół niej. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem jednorodzinnym warto wydzielić odpowiednie strefy, z których będziemy korzystać. Dobry podział działki wokół budynku jednorodzinnego pozwoli nam na wygospodarowanie miejsca do wypoczynku i do pracy.

Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Podstawowe wyróżniane rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych to niskie, średnio wysokie, wysokie i wysokościowe. Oprócz tego ze względu na układ komunikacji wewnętrznej budynki mieszkalne dzielimy na klatkowe, korytarzowe, galeriowe, punktowe lub mieszane. Jakie są ogólne zasady projektowania tego typu budynków? Co warto wiedzieć o projektowaniu budynków mieszkalnych?

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego – jak zaprojektować część dzienną?

Część dzienna w domu jednorodzinnym to taka, w której spędzamy największą część dnia. Poza przyjmowaniem gości, spędzamy tam również czas w rodzinnym gronie. W jaki sposób zaprojektować część dzienną w domu jednorodzinnym aby była funkcjonalna i spełniała wymagania wszystkich domowników? Jak sprawić aby salon był przytulny i jednocześnie wygodny w użytkowaniu? Zobacz poradnik.

Urządzamy mieszkanie typu studio

Mieszkanie typu studio nazywane też kawalerką to mieszkanie o niewielkim metrażu. Jak je urządzić, aby było fajne i funkcjonalne? Zobacz przykładowe aranżacje i znajdź inspirację.

Elewacje - kolory. Jaki kolor elewacji wybrać?

Jaki kolor elewacji będzie najlepszy dla domu. Często, kolor elewacji naszego domu zostaje ten sam, który był na kupionym projekcie gotowym. w praktyce elewacje wykańcza się różnymi materiałami. Poza tynkiem możemy wybierać też z pośród innych materiałów takich jak drewno czy kamień. Zobacz zdjęcia.

Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

Aranżacja łazienki musi być przemyślana, nie ma tu miejsca na improwizację, a wszelkie błędne decyzje będziemy odczuwać na co dzień. Podpowiadamy co wybrać do aranżacji łazienki, żeby uniknąć błędów.

Optyczne powiększenie salonu – odpowiednie kolory, światło i drzwi

Większość z nas boryka się z koniecznością urządzenia małego salonu, w takiej sytuacji warto zastosować aranżacyjne triki optycznie powiększające przestrzeń. Do małych wnętrz polecane są jasne kolory, duże okna zapewniające naturalne światło i bezprzylgowe drzwi.

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Sypialnia jest miejscem, w którym regenerujemy siły po całym dniu, jednak centrum całej aranżacji stanowi łóżko. Ustawienie łóżka w sypialni powinniśmy dostosować do potrzeb domowników, czasami w jednej sypialni trzeba znaleźć miejsce dla więcej niż jednego łóżka. Na co zwrócić uwagę w czasie ustawiania łóżka?

Jak zaprojektować jadalnię?

Zaprojektowanie funkcjonalnej jadalni nie jest proste, zwłaszcza, gdy mamy małe mieszkanie. Często niewielka powierzchnia mieszkalna ogranicza możliwość zaprojektowania jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, rozwiązaniem jest wydzielenie strefy jadalnej w kuchni. Na co zwrócić uwagę w czasie projektowania jadalni?

Blat kuchenny: na jakiej wysokości go montować?

Blat kuchenny powinien przede wszystkim zapewniać wygodną pracę. Wybierając wysokość montażu blatu należy uwzględnić wzrost domowników. Przeczytaj jaką wysokość blatu wybrać dla poszczególnych prac kuchennych.

Biuro w domu

Biuro w domu to duża wygoda. O dobrze urządzonym biurze marzą nie tylko freelancerzy, ale każdy kto przynosi pracę do domu. Sytuacja komplikuje się, kiedy nie dysponujemy wolnym pomieszczeniem, a do pracy możemy wydzielić jedynie wygodny kąt. Podsuwamy kilka pomysłów jak zapewnić sobie niezbędne do pracy: przestrzeń i spokój.

Jak zaaranżować łazienkę łatwą do sprzątania?

Łazienka jest miejscem dość trudnym do sprzątania, do tego jest to niezbyt przyjemna praca, a utrzymanie w niej czystości jest bardzo ważne. Aranżując łazienkę w odpowiedni sposób ułatwimy sobie codzienne sprzątanie łazienki. Jakie materiały i urządzenia wybrać, żeby sprzątanie było przyjemniejsze?

Jak stworzyć elegancką łazienkę za małe pieniądze?

Łazienkę urządza się trudno, ale to wcale nie znaczy, że nie może być ona elegancka. Dodatkowo, żeby wprowadzić do łazienki odrobinę luksusu i stworzyć eleganckie wnętrze wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Co można zmienić za małe pieniądze? Co jest modne?

Budowa domu – jak stworzyć plan inwestycji?

Budowa domu to złożony proces, który musimy dokładnie zaplanować. Zobacz, które z etapów budowy domu są kluczowe oraz jak zaplanować kolejność działania.

Penthouse w apartamentowcu Dune zostanie zaprojektowany przez Macieja Zienia

Maciej Zień podjął współpracę ze Steinem Christianem Knutsenem, prezesem Firmus Group, w ramach której zaprojektuje jeden penthouse w apartamentowcu Dune w Mielnie. Maciej Zień zdecydował się zaprojektować ponad 180-metrowy penthouse z widokiem na morze i na las.

Budowa domu: O co warto zapytać architekta?

Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.

Domy parterowe – Projekty gotowe

Projekty domów parterowych to jedne z tych, które są dość często wybierane przez Inwestorów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne powodują, że jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych buduje się coraz więcej.

Wizualizacje architektoniczne budowanego domu

Budując dom, z niecierpliwością oczekujemy końcowego efektu. Teraz, aby zobaczyć jak będzie wyglądać dom po zakończeniu budowy, nie musimy czekać do zakończenia całego procesu. Możemy np. zamówić wizualizacje architektoniczne, dzięki którym zobaczymy jak będzie wyglądał nasz dom, jeszcze na etapie jego budowy.

Oświetlenie w łazience – jak stworzyć odpowiedni klimat

Stworzenie odpowiedniego oświetlenia w łazience wcale nie musi by trudne. Przedstawimy kilka wskazówek, jak stworzyć odpowiednie oświetlenie zarówno w pokoju kąpielowym, jak i malej łazience.

Projekt domu jednorodzinnego z wjazdem od południa – aspekt prawny

Budowa domu jednorodzinnego z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, wymaga też zastosowania określonych rozwiązań architektonicznych. Aby wybudować do z frontem od południa, warto wybrać projekt, który pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń działki, a także jej nasłonecznienie. Budynek powinien być też dopasowany dom wyznaczonych warunków zabudowy. Zobacz, czym kierować się przy wyborze projektu, aby w przyszłości cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania domu i ogrodu.

Mała łazienka, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna i nieprzytłaczająca?

Mała łazienka to problem, który spotyka większość osób mieszkających w blokach. Istnieje kilka prostych sposobów na optyczne powiększenie łazienki, czyli działań niewymagających ingerencji w układ pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu można zyskać efekt większej przestrzeni wokół, a także estetycznego wyglądu.

Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Wniosek o wydanie warunków zabudowy jest jednym z dokumentów, które musimy złożyć w urzędzie chcąc rozpocząć proces budowlany. Podpowiadamy, jak go wypełnić.

Jak zaprojektować mały ogród?

Projektowanie małych ogrodów nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach a mały ogród może stać się wizualnie większy. Przeczytaj, jak zaprojektować mały ogród.

REKLAMA