Blat kuchenny: na jakiej wysokości go montować?

REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedni dobór wysokości blatu kuchennego jest bardzo ważny, ponieważ blat jest stałym elementem wyposażenia kuchni i wszelkie błędy będzie trudno zniwelować. Źle podjęta decyzja będzie szczególnie odczuwana przez osoby codziennie gotujące posiłki i zmywające ręcznie – zlewozmywak standardowo montujemy na tej samej wysokości, co blat.
REKLAMA
Blat roboczy
Za najważniejszy w kuchni uznajemy tzw. blat roboczy, jest to płaszczyzna blatu, na której przygotowujemy większość posiłków. Dlatego na tę część przeznaczamy największą ilość miejsca, tak żebyśmy mogli swobodnie przygotować posiłek i postawić wszystkie produkty spożywcze potrzebne do danej potrawy, ale także sprzęty i akcesoria kuchenne. Standardowo ten główny blat roboczy montuje się na wysokości 85–90 cm od podłogi (jest to wysokość dla osób o wzroście 165–170 cm, osoby wyższe powinny zamontować blaty odpowiednio wyżej, tak żeby zgięty łokieć znajdował się 10–15 cm od blatu), pozwala to na wykonanie większości czynności kuchennych. Wysokość blatu możemy regulować za pomocą cokołów, na których stawiamy szafki lub nóżek, które umożliwiają regulację wysokości szafek.
Zobacz także: Modne kuchnie, czyli dwukolorowe meble kuchenne
Jednak warto wiedzieć, że poszczególne czynności w kuchni wymagają innych wysokości blatów – niestety takie udogodnienie można zastosować tylko w dużych kuchniach.
Najczęściej w kuchni siekamy, kroimy i zmywamy i do tych czynności optymalny jest blat na wysokości 90–100 cm od podłogi. Od 100 cm do 110 cm potrzebujemy do blatu, który będzie barkiem, taka wysokość umożliwia swobodne przygotowanie napojów. Natomiast do czynności wymagających większego wysiłku – wyrabianie ciasta – i do spożywania posiłków odpowiedni jest blat na wysokości 70–80 cm. Żeby uniknąć montowania oddzielne blatu możemy zastosować stół, możemy zarówno przy nim jeść, jak i wykonywać inne kuchenne czynności. Dodatkowo, jeśli mamy w kuchni za mało miejsca nawet na stół to możemy zamontować składany blat na ścianie. Gdy nie jest nam potrzebny zwyczajnie go opuszczamy lub podnosimy i tylko nieznacznie odstaje on od ściany, możemy zamontować go na odpowiedniej wysokości niezależnie od innych blatów.
Montując blaty kuchenne powinniśmy pamiętać również o wysokości montażu szafek wiszących. Przy blacie o szerokości 60–65 cm zostawia się między blatem a szafkami odstęp od 55 cm do 60 cm, dotyczy to szafek o głębokości ok. 35 cm. Przy szafkach głębszych powinniśmy powiesić je wyżej, tak żebyśmy nie uderzali się o nie głową, ale tak żebyśmy mogli swobodnie z nich korzystać. Natomiast, gdy zdecydowaliśmy się na blat o szerokości 80 cm, to szafki wieszamy na wysokości 75–80 cm.
Zobacz także: Jak zaaranżować ciepłą i przytulną kuchnię?
REKLAMA
REKLAMA