REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonalna kuchnia – 10 rad

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonalna kuchnia jest szczególnie ważna dla osób, które spędzają w niej najwięcej czasu. Co powinno się znaleźć w funkcjonalnej kuchni? O co należy zadbać, aby kuchnia idealnie spełniała swoje zadanie? Poniżej 10 rad, jak urządzić funkcjonalną kuchnię.

1. Aby kuchnia była funkcjonalna, obowiązkowo trzeba zadbać o pojemne szafki, w których schowamy naczynia i produkty. Trudno dostępne miejsca nad szafkami można wykorzystać i stworzyć tam miejsce ekspozycji ciekawych naczyń lub przedmiotów dekoracyjnych. Zamknięte szafki powinny być w zasięgu ręki i być miejscem ukrycia wszystkiego, co musi się znaleźć w kuchni.

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia bez górnych szafek

REKLAMA

2. Bardzo ważny w kuchni jest stabilny i trwały blat. Najlepiej sprawdzają się blaty z kompozytu, metalowe (najlepiej ze stali kwasoodpornej) i niektóre blaty kamienne. Tanim i solidnym rozwiązaniem jest blat z laminatu, który dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej.

3. Warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia z myślą o najmłodszych. W domach, w których są małe dzieci, dobrze jest założyć miękkie ochraniacze na narożniki stołu, a szuflady, w których znajdują się ostre sztućce, należy zabezpieczyć blokadą uniemożliwiającą wyjęcie przedmiotów znajdujących się wewnątrz.

4. W funkcjonalnej kuchni powinny się znaleźć dwa rodzaje oświetlenia – inne do pracy i inne na czas posiłków. Całe pomieszczenie może rozjaśnić centralnie umieszczona lampa sufitowa, nie jest ona jednak w stanie odpowiednio oświetlić blatu roboczego. Tu z pomocą przychodzą halogeny, które można zainstalować pod szafkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Dobrze jest zabezpieczyć ścianę między szafkami górnymi i dolnymi. Powłokę ochronną może stanowić glazura, gres lub drobna mozaika. Tapetę i dekoracyjny tynk strukturalny warto zabezpieczyć lakierem. Dobrym rozwiązaniem jest zamocowana do ściany lśniąca tafla mlecznego szkła.

Zobacz także: Styl minimalistyczny w jadalni

6. Wyeksponujmy praktyczne dekoracje. Nie wszystkie pojemniki trzeba chować do szafek. Poręcznymi ozdobami mogą być słoiki z przyprawami i puszki z herbatą, które bez obaw możemy wyeksponować na półce.

7. Jeśli tylko gabaryty kuchni na to pozwalają, warto znaleźć miejsce na kącik śniadaniowy z dużym stołem. Odrębność tego miejsca można wyróżnić troszkę inną niż w pozostałej części kuchni kolorystyką i sposobem ułożenia terakoty na podłodze.

Zobacz także: Spiżarnia w kuchni

8. Podłoga w kuchni powinna być praktyczna i służyć lata. Kuchenna podłoga musi być łatwa do czyszczenia i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najpraktyczniejsze rozwiązania to terakota i gres, najlepiej w niejednolitych barwach.

REKLAMA

9. Jedną z najważniejszych rzeczy w kuchni jest dobrze zaplanowany ciąg roboczy. Najlepiej sprawdza się ustawienie urządzeń w taki sposób, aby lodówka była po lewej stronie, następnie zlewozmywak, a na końcu kuchenka. Poszczególne urządzenia powinny być przedzielone odcinkami blatu roboczego.

10. W kuchni ważna jest dobra wentylacja, trzeba więc zadbać o funkcjonalny i efektowny okap. Najlepiej sprawdzają się okapy o obiegu otwartym, czyli zasysające powietrze z pomieszczenia i odprowadzające je do otworu wentylacyjnego. Odległość od płyty elektrycznej do okapu nie powinna być mniejsza niż 65 cm. W przypadku płyty gazowej jest to 75 cm, ale nie więcej niż metr.

Zobacz także: Małe dziecko i posiłki – jak uniknąć bałaganu?

Kuchnia w kolorze fioletowym.
Fotolia
Mała kuchnia.
Fotolia
Fotolia
Dekoracyjne oświetlenie w kuchni.
Fotolia
Fotolia
Jeden ciąg roboczy w kuchni.
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 roku. Metr kwadratowy garażu jest często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA