REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne REIT– zmiana lidera przygotowującego projekt

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Fundusze inwestycyjne w najem nieruchomości – zmiana lidera projektu
Fundusze inwestycyjne w najem nieruchomości – zmiana lidera projektu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne w najem nieruchomości. Ministerstwo Finansów przejmie stery nad przygotowaniem projektu ustawy dotyczącej powołania w Polsce tzw. Reit-ów. Czy ta zmiana przyspieszy prace?

Fundusze inwestycyjne REIT -  nowy przewodniczący Zespołu

Opracowania projektu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości (z ang. REIT) trwa od 2016 roku. W kwietniu br. rząd powołał Międzyresortowy Zespół do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości pod przewodnictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Ustawa miała zostać opracowana przez powołany Zespół do końca tego roku. Jednak zmiany w składzie Rady Ministrów spowolniły prace.

REKLAMA

W poniedziałek 06 grudnia zostało opublikowane Rozporządzenie Przewodniczącego Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, mocą którego zmianie uległ Przewodniczący Zespołu.

„ Propozycje rozwiązań legislacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, Zespół przedstawia Radzie Ministrów pośrednictwem ministra właściwego do spraw instytucji finansowych” – czytamy w Rozporządzeniu. Dotychczas zespołowi przewodniczył przedstawiciel ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.

Fundusze inwestycyjne REIT – czym są?

REKLAMA

REIT-ty to typ funduszy inwestycyjnych, często notowanych na giełdzie papierów wartościowych, pozwalających indywidualnym inwestorom na zbiorowe lokowanie środków w nieruchomości. Często są one notowane na giełdzie papierów wartościowych. Tego rodzaju podmioty są niezwykle popularne w wielu krajach, np. w USA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowym celem działania REIT-ów jest nabywanie praw nieruchomości przynoszących dochód z wynajmu i zarządzania nimi. Zazwyczaj podmioty te posiadają w swoim portfelu nieruchomości komercyjne, jak i mieszkaniowe. W Polsce trwa obecnie dyskusja, czy powołane podmioty mogłyby posiadać w swoich zasobach nieruchomości mieszkaniowe.

Fundusze inwestycyjne REIT – dlaczego zyskały popularność za granicą?

Jest to rozwiązanie, które przyjęło się na wielu zagranicznych rynkach. Jego podstawową zaletą jest możliwość inwestycji w akcje firmy. Akcjonariusze REIT-ów uzyskują udział w dochodzie uzyskanym z inwestycji w nieruchomości. Mogą przeznaczyć na nią kapitał dużo niższy, niż gdyby mieli zainwestować w nieruchomość na własną rękę.

Uzyskanie statusu REIT jest zazwyczaj uzależnione od spełnienia wielu warunków, m.in. od odpowiedniej formy prawnej, czy wysokość kapitału zakładowego. Także określony procent aktywów powinien stanowić nieruchomość. W zagranicznych podmiotach inwestujących w najem nieruchomości zwykle określony jest procent dochodu podlegającego opodatkowaniu, który należy wypłacić inwestorom jako dywidendy. Te wartości procentowe zależą od kraju z którego pochodzi REIT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA