Fundusze inwestycyjne REIT– zmiana lidera przygotowującego projekt
REKLAMA
REKLAMA
Fundusze inwestycyjne REIT - nowy przewodniczący Zespołu
Opracowania projektu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości (z ang. REIT) trwa od 2016 roku. W kwietniu br. rząd powołał Międzyresortowy Zespół do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości pod przewodnictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Ustawa miała zostać opracowana przez powołany Zespół do końca tego roku. Jednak zmiany w składzie Rady Ministrów spowolniły prace.
REKLAMA
W poniedziałek 06 grudnia zostało opublikowane Rozporządzenie Przewodniczącego Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, mocą którego zmianie uległ Przewodniczący Zespołu.
„ Propozycje rozwiązań legislacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, Zespół przedstawia Radzie Ministrów pośrednictwem ministra właściwego do spraw instytucji finansowych” – czytamy w Rozporządzeniu. Dotychczas zespołowi przewodniczył przedstawiciel ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
Fundusze inwestycyjne REIT – czym są?
REKLAMA
REIT-ty to typ funduszy inwestycyjnych, często notowanych na giełdzie papierów wartościowych, pozwalających indywidualnym inwestorom na zbiorowe lokowanie środków w nieruchomości. Często są one notowane na giełdzie papierów wartościowych. Tego rodzaju podmioty są niezwykle popularne w wielu krajach, np. w USA.
Podstawowym celem działania REIT-ów jest nabywanie praw nieruchomości przynoszących dochód z wynajmu i zarządzania nimi. Zazwyczaj podmioty te posiadają w swoim portfelu nieruchomości komercyjne, jak i mieszkaniowe. W Polsce trwa obecnie dyskusja, czy powołane podmioty mogłyby posiadać w swoich zasobach nieruchomości mieszkaniowe.
Fundusze inwestycyjne REIT – dlaczego zyskały popularność za granicą?
Jest to rozwiązanie, które przyjęło się na wielu zagranicznych rynkach. Jego podstawową zaletą jest możliwość inwestycji w akcje firmy. Akcjonariusze REIT-ów uzyskują udział w dochodzie uzyskanym z inwestycji w nieruchomości. Mogą przeznaczyć na nią kapitał dużo niższy, niż gdyby mieli zainwestować w nieruchomość na własną rękę.
Uzyskanie statusu REIT jest zazwyczaj uzależnione od spełnienia wielu warunków, m.in. od odpowiedniej formy prawnej, czy wysokość kapitału zakładowego. Także określony procent aktywów powinien stanowić nieruchomość. W zagranicznych podmiotach inwestujących w najem nieruchomości zwykle określony jest procent dochodu podlegającego opodatkowaniu, który należy wypłacić inwestorom jako dywidendy. Te wartości procentowe zależą od kraju z którego pochodzi REIT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.