Biuro w domu
REKLAMA
REKLAMA
Właściwy wybór miejsca
REKLAMA
Wiele osób swoje stanowisko pracy umieszcza w sypialni. Nie jest to dobre rozwiązanie. Sypialnia to pomieszczenie, które powinno się nam kojarzyć z odpoczynkiem i intymnością. Z pewnością widok biurka, na którym ułożony jest stos papierów oraz tablica korkowa z listą zadań, nie będą sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Dodatkowo atmosfera sypialni negatywnie wpływa na naszą koncentrację, gdyż w jasny sposób kojarzy się nam ze snem, a nie z pracą.
REKLAMA
Bardzo dobrym pomieszczeniem, w którym warto ulokować swoje stanowisko pracy, jest salon. Zazwyczaj jest on większy niż pozostałe pokoje, a co za tym idzie – łatwiej wygospodarować w nim spokojny kąt na urządzenie małego biura. Nie należy jednak zapominać, że salon także służy wypoczynkowi. Dlatego w trakcie urządzania biura, nie zapominajmy o zakupie parawanu lub praktycznego regału, który pozwoli oddzielić stanowisko pracy od reszty pokoju. W ten sposób stworzymy dwa miejsca w jednym pomieszczeniu i wszyscy będą zadowoleni.
Gabinet w salonie Fot. PORTA KMI POLAND
Zobacz także: Jak oświetlić gabinet?
Przyjazna i funkcjonalna aranżacja
Miejsce pracy powinno być spokojne i komfortowe, dlatego wybierając kolory, skupmy się na bieli oraz stonowanych pastelach. Barwy te w naturalny sposób działają uspokajająco, a także pozytywnie wpływają na koncentrację.
Drugim istotnym czynnikiem jest oświetlenie. W miejscu przeznaczonym na pracę nie powinniśmy oszczędzać na dobrej lampie. Odpowiednie światło wpływa na koncentrację oraz pozytywnie nastraja. Pamiętajmy także o tym, że przy dobrej lampie i właściwie dobranej żarówce nasze oczy wolniej będą się męczyć.
Oświetlenie w gabinecie Fot. PORTA KMI POLAND
Zobacz także: Czy dekoracyjne oświetlenie sprawdzi się w gabinecie?
Czas na zadbanie o nasze ciało i właściwą jego pozycję podczas pracy. – Zdecydowanie warto zadbać o zakup odpowiedniego fotela, który przede wszystkim powinien być wygodny. W tym szczególnym przypadku czynnik komfortu i użyteczności ma prawo wysunąć się daleko przed atrakcyjność wizualną. Płynnie przechodzimy do nie mniej ważnego biurka. Po pierwsze, powinno zapewniać wystarczającą przestrzeń do pracy, tak byśmy spokojnie i bez problemu byli w stanie rozłożyć narzędzia naszej pracy: książki, laptop, segregatory i co tam jeszcze mamy. Biurko podobnie jak nasz fotel musi być wygodne i funkcjonalne. Zwróćmy więc uwagę na ilość szuflad, ale przede wszystkim możliwość regulacji poziomu blatu do naszego wzrostu, tak by nie nadwerężać kręgosłupa i zapewnić ergonomiczną pozycję naszego ciała podczas pracy. Trzeci niezbędny w domowym biurze mebel to półki, które ułatwią przechowywanie dokumentów i umożliwią łatwy dostęp do wszystkiego czego będziemy potrzebować. W biurze bardziej niż w życiu codziennym warto hołdować zasadzie: porządek przede wszystkim! Porządek z pewnością ułatwi nam pracę i pozwoli zaoszczędzić czas, który tracimy przy okazji każdych niezamierzonych poszukiwań przedmiotów albo przesuwaniem ich z kąta w kąt.
Zobacz także: Jak stworzyć klimatyczną bibliotekę?
Zadbajmy o atmosferę
Ponieważ zazwyczaj spędzamy sporo czasu przy swoim stanowisku pracy, warto zadbać o szczegóły, dzięki którym będziemy odczuwać komfort i przyjemność. Ramka z ulubionym zdjęciem naszego ukochanego bliskiego bądź obrazkiem z wakacji potrafi wywołać uśmiech nawet podczas trudnego dnia. Praktycznie i dekoracyjnie zadziała także tablica korkowa lub magnetyczna. Miłośników roślin, a także tych którzy dadzą się namówić, zachęcamy do wygospodarowania na biurku miejsca na wazon lub niewielką doniczkę. Warto, bo, jak wiemy zieleń relaksuje. Dobrym pomysłem mogą okazać się również figurki z wyjazdów i inne przyjemne pamiątki. Praca nie powinna się nam kojarzyć tylko z obowiązkiem, dlatego zadbajmy, by tworzyć wokół niej możliwie przyjemną atmosferę. Nawet najmniejszy detal odgrywa tu istotną rolę.
Dodatki i gadżety w gabinecie Fot. PORTA KMI POLAND
Cisza w miejscu pracy
Miejsce pracy powinno sprzyjać koncentracji, dlatego jeśli dysponujemy wolnym pokojem na biuro, dobór drzwi powinien być dobrze przemyślany. Jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrej izolacji akustycznej, wybierzmy drzwi wypełnione płytą wiórową i raczej bez oszklenia, które obniża parametry dźwiękoszczelności. W przypadku, gdy nasze stanowisko pracy znajduje się w salonie, warto pomyśleć o dobrym regale, który, wprawdzie nie zapewni ciszy, ale zawsze oddzieli nas od reszty pokoju i choćby w jakimś stopniu zapewni intymność i spokój.
Odpowiednie drzwi do gabinetu Fot. PORTA KMI POLAND
Zobacz także: Czy warto mieć kwiaty w biurze?
REKLAMA
REKLAMA