REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować łazienkę łatwą do sprzątania?

Subskrybuj nas na Youtube
łazienka Fot. Fotolia
łazienka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Łazienka jest miejscem dość trudnym do sprzątania, do tego jest to niezbyt przyjemna praca, a utrzymanie w niej czystości jest bardzo ważne. Aranżując łazienkę w odpowiedni sposób ułatwimy sobie codzienne sprzątanie łazienki. Jakie materiały i urządzenia wybrać, żeby sprzątanie było przyjemniejsze?

Dostępna na rynku, bogata oferta nowoczesnych rozwiązań pozwala na aranżację łazienki według indywidualnych upodobań. Nie trzeba najdroższych urządzeń, skomplikowanych instalacji, ani pomocy dekoratora, by nasza łazienka była ładna, funkcjonalna i łatwa do sprzątania. Wystarczy przy jej projektowaniu zwrócić uwagę, na kilka istotnych elementów.

REKLAMA

Urządzenia i sprzęty sanitarne

Przy projektowaniu łazienki łatwej do utrzymania w czystości, jednym z ważniejszych czynników jest zaplanowanie i montaż urządzeń sanitarnych i sprzętów. Im więcej instalacji schowamy w ściany lub zabudujemy, tym łatwiej potem będzie utrzymać te miejsca w czystości. Do wyboru mamy zestawy podtynkowe do WC, umywalek i bidetów. Wykorzystanie takich systemów jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia estetyki jak i zachowania czystości.

Zobacz także: Jak stworzyć elegancką łazienkę za małe pieniądze?

Przy wyborze zestawu podtynkowego, warto zwrócić szczególną uwagę na dobrą jakość z długą gwarancją oraz ogólnopolskim serwisem. Zestaw taki wbudowywany jest w ścianę, więc ważne jest, aby wybrać model o bardzo solidnej konstrukcji. Decyzja o wyborze zestawu podtynkowego WC, jest dodatkowo istotna ze względu na dostępność przycisków do spłukiwania wody, a także samej muszli. Te elementy są ściśle związane z danym zestawem, warto więc sprawdzić, czy mają interesujący nas design. Są to elementy montowane na zewnątrz, więc będą także dodatkową ozdobą – zauważa Agnieszka Gałązka, ekspert marki DELFIN, z Grupy SBS. W przypadku wyboru baterii pod kątem ich późniejszego czyszczenia, dobrym pomysłem jest wybór baterii sztorcowych, wystających z powierzchni wanny lub umywalki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Szarość – szyk i elegancja w łazience


Podłogi i ściany

Wyschnięte krople wody na ścianach i podłodze w łazience oraz brudne fugi, to zmora wielu pań domu. Jeśli jednak wybierzemy płytki ścienne o strukturze bez połysku, nie będzie trzeba ich co chwilę polerować. To samo jest w przypadku podłogi. Fugi trzeba od razu zaimpregnować odpowiednim preparatem, który ochroni przed brudem i szybkim przebarwianiem.

Zobacz także: Oświetlenie w łazience – jak stworzyć odpowiedni klimat

Oświetlenie

Dobre oświetlenie jest w łazience bardzo pożądane, gdyż najczęściej nie ma w niej okna. Warto zaplanować więcej punktów świetlnych na suficie oraz przy lustrze, co na pewno będzie nam potrzebne przy codziennej pielęgnacji. Jeszcze często stosowane w łazienkach plafony, są trudne do czyszczenia. Dobrym więc rozwiązaniem zarówno estetycznym, jak i pozwalającym na łatwiejsze zachowanie czystości, są podwieszane sufity z oświetleniem halogenowym. Lustro można doświetlić za pomocą paneli ulokowanych po obu jego stronach lub wysuniętej nad lustrem półce z wbudowanym oświetleniem.

Zobacz także: Mała łazienka, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna i nieprzytłaczająca?


Ogrzewanie

Choć do czyszczenia łatwiejsze są grzejniki płytowe, jednak w polskich łazienkach teraz się już takich nie montuje. Grzejnik w łazience to nie tylko jej ogrzanie, ale także element dekoracyjny, dostępny w różnych rozmiarach i kolorach.

Obecnie w łazienkach montuje się grzejniki drabinkowe, składające się z dwóch pionowych rur zbiorczych oraz rurek poziomych, o przekroju prostokątnym lub okrągłym. Duży wybór rozmiarów, mocy i kształtów daje możliwość aranżacji każdej łazienki – mniejszej i większej, klasycznej i nowoczesnej – informuje Agnieszka Gałązka, ekspert marki Delfin, z Grupy SBS. Jeśli grzejnik jest zbyt duży, dostęp do jego górnych partii, a tym samym do ich czyszczenia może być utrudniony. W łazience musi być jednak ciepło, można więc pomyśleć o mniejszym grzejniku oraz dodatkowo ogrzewaniu podłogowym. Lepiej jednak nie rezygnować zupełnie z grzejnika, kosztem jedynie ciepłej podłogi, gdyż spełnia on dodatkowo funkcję suszarki na ręczniki. Na rynku są także grzejniki z rozszerzoną funkcjonalnością.

Grzejnik ma wbudowaną grzałkę elektryczną, która daje możliwość włączania go również poza sezonem grzewczymmówi Gałązka, z Grupy SBS.

Zobacz także: Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Lustra

Duża powierzchnia luster w łazience, zwłaszcza na kilku ścianach, to rozwiązanie bardzo efektowne i optycznie powiększające pomieszczenie. Jak jednak utrzymać takie lustrzane powierzchnie w czystości, zwłaszcza gdy są ciągle narażone na zaparowywanie? Są już na rynku dostępne metody, które temu zapobiegają. Specjalna folia to gotowe rozwiązanie grzejne, które w łatwy sposób przykleja się do tylnej części lustra, czyniąc je odpornym na parowanie.

Zobacz także: Pokój kąpielowy jako synonim luksusu


Szafy i szafki

Jeśli łazienka będzie spora, warto pomyśleć o meblach. Takie szafy i szafki, również wiszące, to dobre miejsca na ręczniki, kosmetyki, chemię itp. Im więcej przedmiotów stoi na zewnątrz, tym więcej gromadzi się na nich kurzu. Większość z nich możemy więc schować. W takich szafkach sprząta się rzadziej, niż ogólnie w łazience.

Zobacz także: Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience

Właściwe materiały wykończeniowe, dobór urządzeń oraz odpowiednie zaplanowanie rodzaju ich montażu – to elementy aranżacji łazienki, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do jej późniejszego, łatwego sprzątania. Nie musi być to związane z dużymi nakładami finansowymi. Każdy kto wykończa lub remontuje swoją łazienkę, musi i tak kupić wszystkie te elementy wykończeniowe. Rzecz w tym, by mądrze wybrać. Nie zawsze to co modne, śliczne i błyszczące, będzie praktyczne w użyciu.

Zobacz także: Elegancka i funkcjonalna łazienka dla kobiety

Źródło: Grupa SBS

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA