REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa domu – krok po kroku

AB Redakcja dom

REKLAMA

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

REKLAMA

Działka

Aby móc rozpocząć budowę domu musimy posiadać działkę. Jeśli nie mamy działki, będziemy musieli ją kupić. Ale jak kupić dobrą i tanią działkę w dogodnej lokalizacji? Jak kupić działkę, która nie będzie podmokła? Zobacz w serwisie DZIAŁKA.

Projekt

Każdy kto ma w planach budowę domu wie, w jakim budynku chce mieszkać. Nie ważne czy będzie to budynek parterowy czy wielopiętrowy, duży czy mały - potrzebny będzie nam projekt. Do wyboru mamy dwie opcje: możemy kupić projekt gotowy, lub zamówić indywidualny projekt u architekta. Różnica między tymi dwoma rodzajami projektów jest znaczna, chociażby cena - projekt gotowy jest dużo tańszy niż projekt indywidualny. Który wybrać? Który będzie dla ciebie najlepszy? Odpowiedzi szukaj w dziale PROJEKT.

Dom energooszczędny

Obecnie żyjemy w czasach kiedy modne jest to co jest ECO oraz energooszczędne, zapewne nie bez powodu. Marzysz o domu energooszczednym? Ale czy wiesz, czym różni się on od "zwykłego" budynku jednorodzinnego? Czy warto budować domy energooszczędne. Odpowiedzi szukaj w serwisie DOM ENERGOOSZCZĘDNY.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formalności

Każda budowa domu nie może rozpocząć się bez załatwienia niezbędnych formalności. Chcąc wybudować budynek musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a także zorganizować ekipę, która nam ten dom wybuduje. Jak to zorganizować od strony formalnej - informacje znajdziesz w serwisie FORMALNOŚCI.

Fundamenty

Każda budowa domu zaczyna się od budowy fundamentów. Ich rodzaj w dużej mierze zależy od projektu budynku, który został przez nas wybrany. Technologia wykonywania fundamentów jest raczej tradycyjna i niezmienna od wielu lat. Odpowiedzi na pytania: jak powinny być wykonane ławy fundamentowe i czym są pale fundamentowe znajdziesz w serwisie FUNDAMENTY.

Ściany i stropy

Ściany i stropy, poza fundamentami i dachem to jeden z ważniejszych elementów budynku. Poprzez ściany, na fundamenty przenoszone są wszystkie obciążenia z budynku. Ściany odgrywają też ważną rolę w izolacji termicznej budynku. To czy wykonamy je z materiałów ceramicznych, czy z betonu komórkowego - decydujemy w fazie projektu. Które będą lepsze? Odpowiedzi szukaj w serwisie ŚCIANY i STROPY.

Materiały izolacyjne

Lepszą izolację ścian budynku zapewnia izolacja termiczna. Ściany budynku można izolować wełną mineralną lub styropianem. Poddasze - tylko wełną mineralną. Dlaczego nie można stosować styropianu do ocieplania poddasza - zobacz w serwisie MATERIAŁY IZOLACYJNE.

Materiały elewacyjne i wykończeniowe

Czym wykończyć budynek? Tynkiem? Elewacją drewnianą? Odpowiedzi szukaj w serwisie MATERIAŁY ELEWACYJNE I WYKOŃCZENIOWE.

Okna i drzwi

Kupując okna i drzwi do budynku warto zwrócić uwagę na parametry. Jak kupić energooszczędne okna? Które wybrać, drewniane czy z PVC? Jakiej klasy kupić drzwi by chroniły nas przed włamaniem? Zobacz serwis OKNA i DRZWI.

Dach

Dach jest elementem budynku, który chroni wnętrze budynku przed działaniem czynników zewnętrznych jak opady czy słońce. Konstrukcje dachów są różne: jednospadowe, dwuspadowe, wielospadowe - ich kształt w dużej mierze wynika z bryły budynku. Inaczej dach wykonamy nad budynkiem z dachem jednospadowym, inaczej w przypadku poddasza użytkowego. Wszelkie informacje na temat dachów znajdują się w serwisie DACH.

Bramy i ogrodzenia

Chroniąc własną prywatność, wybudowany budynek warto ogrodzić. Jakie ogrodzenie będzie najlepsze, szukaj w serwisie BRAMY i OGRODZENIA.

Nawierzchnie

Nawierzchnia wokół budynku to nie tylko komunikacja w postaci alejek, to także podjazd do garażu. Z czego go wykonać, szukaj w serwisie NAWIERZCHNIE.

Domy drewniane

W Polsce najpopularniejsze są budynki murowane, niemniej jednak jeśli nie zacząłeś jeszcze budowy domu możesz rozważyć budowę budynku drewnianego. Wszystko o budynkach drewnianych w serwisie DOMY DREWNIANE.

Domy prefabrykowane

A może budynek prefabrykowany?

FORUM

Jeśli jeszcze nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące ciebie pytania, poszukaj odpowiedzi na naszym FORUM:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA