REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa domu – krok po kroku

AB Redakcja dom

REKLAMA

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

REKLAMA

Działka

Aby móc rozpocząć budowę domu musimy posiadać działkę. Jeśli nie mamy działki, będziemy musieli ją kupić. Ale jak kupić dobrą i tanią działkę w dogodnej lokalizacji? Jak kupić działkę, która nie będzie podmokła? Zobacz w serwisie DZIAŁKA.

Projekt

Każdy kto ma w planach budowę domu wie, w jakim budynku chce mieszkać. Nie ważne czy będzie to budynek parterowy czy wielopiętrowy, duży czy mały - potrzebny będzie nam projekt. Do wyboru mamy dwie opcje: możemy kupić projekt gotowy, lub zamówić indywidualny projekt u architekta. Różnica między tymi dwoma rodzajami projektów jest znaczna, chociażby cena - projekt gotowy jest dużo tańszy niż projekt indywidualny. Który wybrać? Który będzie dla ciebie najlepszy? Odpowiedzi szukaj w dziale PROJEKT.

Dom energooszczędny

Obecnie żyjemy w czasach kiedy modne jest to co jest ECO oraz energooszczędne, zapewne nie bez powodu. Marzysz o domu energooszczednym? Ale czy wiesz, czym różni się on od "zwykłego" budynku jednorodzinnego? Czy warto budować domy energooszczędne. Odpowiedzi szukaj w serwisie DOM ENERGOOSZCZĘDNY.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formalności

Każda budowa domu nie może rozpocząć się bez załatwienia niezbędnych formalności. Chcąc wybudować budynek musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a także zorganizować ekipę, która nam ten dom wybuduje. Jak to zorganizować od strony formalnej - informacje znajdziesz w serwisie FORMALNOŚCI.

Fundamenty

Każda budowa domu zaczyna się od budowy fundamentów. Ich rodzaj w dużej mierze zależy od projektu budynku, który został przez nas wybrany. Technologia wykonywania fundamentów jest raczej tradycyjna i niezmienna od wielu lat. Odpowiedzi na pytania: jak powinny być wykonane ławy fundamentowe i czym są pale fundamentowe znajdziesz w serwisie FUNDAMENTY.

Ściany i stropy

Ściany i stropy, poza fundamentami i dachem to jeden z ważniejszych elementów budynku. Poprzez ściany, na fundamenty przenoszone są wszystkie obciążenia z budynku. Ściany odgrywają też ważną rolę w izolacji termicznej budynku. To czy wykonamy je z materiałów ceramicznych, czy z betonu komórkowego - decydujemy w fazie projektu. Które będą lepsze? Odpowiedzi szukaj w serwisie ŚCIANY i STROPY.

Materiały izolacyjne

Lepszą izolację ścian budynku zapewnia izolacja termiczna. Ściany budynku można izolować wełną mineralną lub styropianem. Poddasze - tylko wełną mineralną. Dlaczego nie można stosować styropianu do ocieplania poddasza - zobacz w serwisie MATERIAŁY IZOLACYJNE.

Materiały elewacyjne i wykończeniowe

Czym wykończyć budynek? Tynkiem? Elewacją drewnianą? Odpowiedzi szukaj w serwisie MATERIAŁY ELEWACYJNE I WYKOŃCZENIOWE.

Okna i drzwi

Kupując okna i drzwi do budynku warto zwrócić uwagę na parametry. Jak kupić energooszczędne okna? Które wybrać, drewniane czy z PVC? Jakiej klasy kupić drzwi by chroniły nas przed włamaniem? Zobacz serwis OKNA i DRZWI.

Dach

Dach jest elementem budynku, który chroni wnętrze budynku przed działaniem czynników zewnętrznych jak opady czy słońce. Konstrukcje dachów są różne: jednospadowe, dwuspadowe, wielospadowe - ich kształt w dużej mierze wynika z bryły budynku. Inaczej dach wykonamy nad budynkiem z dachem jednospadowym, inaczej w przypadku poddasza użytkowego. Wszelkie informacje na temat dachów znajdują się w serwisie DACH.

Bramy i ogrodzenia

Chroniąc własną prywatność, wybudowany budynek warto ogrodzić. Jakie ogrodzenie będzie najlepsze, szukaj w serwisie BRAMY i OGRODZENIA.

Nawierzchnie

Nawierzchnia wokół budynku to nie tylko komunikacja w postaci alejek, to także podjazd do garażu. Z czego go wykonać, szukaj w serwisie NAWIERZCHNIE.

Domy drewniane

W Polsce najpopularniejsze są budynki murowane, niemniej jednak jeśli nie zacząłeś jeszcze budowy domu możesz rozważyć budowę budynku drewnianego. Wszystko o budynkach drewnianych w serwisie DOMY DREWNIANE.

Domy prefabrykowane

A może budynek prefabrykowany?

FORUM

Jeśli jeszcze nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące ciebie pytania, poszukaj odpowiedzi na naszym FORUM:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA