REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mała łazienka, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna i nieprzytłaczająca?

Aleksandra Olechowska
Łazienka Fot. Fotolia
Łazienka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mała łazienka to problem, który spotyka większość osób mieszkających w blokach. Istnieje kilka prostych sposobów na optyczne powiększenie łazienki, czyli działań niewymagających ingerencji w układ pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu można zyskać efekt większej przestrzeni wokół, a także estetycznego wyglądu.

Jednym z nich jest pozostawienie jak największej powierzchni wolnej podłogi przy wejściu do łazienki. Dzięki zastosowaniu tej techniki można uzyskać złudzenie większej przestrzeni. Warto również zamontować podwieszane urządzenia sanitarne. Następnym trikiem często stosowanym jest wybór materiałów odbijających światło. Płytki ceramiczne – błyszczące, mozaiki metaliczne lub szkło bądź meble lakierowane zwiększają optycznie pomieszczenie, nadając elegancki wygląd. Dobrym sposobem jest również wybór dużego lustra (najlepiej bez ram) lub lustrzanych płytek. Należy jednak pamiętać o rozwadze, czyli niewybieraniu wszystkich wymienionych materiałów, gdyż to może wprowadzić efekt odwrotny, chaosu i natłoku wizualnego (np. lustra umieszczone naprzeciwko, będą się odbijać nawzajem, zmniejszając pomieszczenie).

REKLAMA

Zobacz także: Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience

Odpowiedni wybór płytek

Kolejnym sposobem może być wykończenie ścian, podłogi i sufitu materiałami, które mają chłodne odcienie, jak np.: biel, szarość, błękit, pudrowy róż bądź jasna zieleń. Sprawi to, iż nastąpi wrażenie oddalenia się od siebie ścian. Dobrym wyborem może okazać się również wybór dużych płytek, co da efekt jednolity i wizualnie powiększający pomieszczenie. Przy układaniu płytek należy zastosować metodę ułożenia poziomego, co zwiększa efekt poszerzenia odległości ścian. Jeżeli łazienka jest niska zastosowanie ułożenia pionowego układu zadziała analogicznie. Dobrym sposobem jest zawarcie nawet jednego pasma płytek jako elementu dekoracyjnego, przy jednolitej kolorystyce ścian. Szczególną uwagę należy zwrócić na brak wzorzystych płytek bądź deseni, ponieważ mogą one potęgować ciasnotę pomieszczenia. Dostępne na rynku płytki o wyraźnych fakturach mogą być alternatywą dla amatorów kolorowych wnętrz z wybranym akcentem, które stanowią ciekawy element urozmaicenia wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Brązowa łazienka: GALERIA


Oświetlenie

Tak jak przy wyborze dużych płytek, zwiększających wizualnie wielkość pomieszczenia, tak samo wybór dużych urządzeń sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Natłok małych urządzeń niejednokrotnie częściej cechuje się wrażeniem braku miejsca. Wybierając oświetlenie o barwie chłodno białej (4000–5000 K) nie tylko można uzyskać efekt powiększający, ale również efekt czystości i estetycznego zadowolenia oka. Ważne jest również, żeby nie dzielić wnętrza na mniejsze części, także warto zdecydować się na kabinę prysznicową bądź parawan sawannowy z lekkimi chromowanymi profilami oraz z przezroczystym bezbarwnym szkłem. Najprostszą radą jest dbanie o to by jak najmniej rzeczy w łazience pozostawało na widoku. Im mniej leżących małych przedmiotów bądź kosmetyków, tym łazienka wydaje się większa i pozbawiona wizualnego chaosu.

Zobacz także: Łazienka w czerni i w bieli

Sprzęt

Ciekawym rozwiązaniem jest konfigurowanie sprzętów, to znaczy połączenie wanny z prysznicem bądź umieszczenie pralki pod blatem z umywalką, bądź umieszczenie umywalki nad wanną. Hybrydowy charakter nie tylko zwiększy ilość miejsca, lecz także zwiększa komfort użytkowania łazienki. Należy pamiętać, iż obawa przed radykalnymi posunięciami, wykraczającymi z najczęściej stosowanych praktyk, jest błędem. Czasem przeniesienie pralki do kuchni, nie tylko sprawia, że mamy więcej miejsca, lecz także może nieść za sobą możliwość innego zagospodarowania przestrzeni.

Należy, bowiem pamiętać, iż łazienka powinna być komfortowym i przyjemnym miejscem, które daje poczucie relaksu i odprężenia. Estetyka i przytulność pomieszczenia mogą wysunąć się na pierwszy plan, wybaczając jej małe rozmiary.

Zobacz także: Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA