Mała łazienka, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna i nieprzytłaczająca?
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z nich jest pozostawienie jak największej powierzchni wolnej podłogi przy wejściu do łazienki. Dzięki zastosowaniu tej techniki można uzyskać złudzenie większej przestrzeni. Warto również zamontować podwieszane urządzenia sanitarne. Następnym trikiem często stosowanym jest wybór materiałów odbijających światło. Płytki ceramiczne – błyszczące, mozaiki metaliczne lub szkło bądź meble lakierowane zwiększają optycznie pomieszczenie, nadając elegancki wygląd. Dobrym sposobem jest również wybór dużego lustra (najlepiej bez ram) lub lustrzanych płytek. Należy jednak pamiętać o rozwadze, czyli niewybieraniu wszystkich wymienionych materiałów, gdyż to może wprowadzić efekt odwrotny, chaosu i natłoku wizualnego (np. lustra umieszczone naprzeciwko, będą się odbijać nawzajem, zmniejszając pomieszczenie).
REKLAMA
Zobacz także: Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience
Odpowiedni wybór płytek
Kolejnym sposobem może być wykończenie ścian, podłogi i sufitu materiałami, które mają chłodne odcienie, jak np.: biel, szarość, błękit, pudrowy róż bądź jasna zieleń. Sprawi to, iż nastąpi wrażenie oddalenia się od siebie ścian. Dobrym wyborem może okazać się również wybór dużych płytek, co da efekt jednolity i wizualnie powiększający pomieszczenie. Przy układaniu płytek należy zastosować metodę ułożenia poziomego, co zwiększa efekt poszerzenia odległości ścian. Jeżeli łazienka jest niska zastosowanie ułożenia pionowego układu zadziała analogicznie. Dobrym sposobem jest zawarcie nawet jednego pasma płytek jako elementu dekoracyjnego, przy jednolitej kolorystyce ścian. Szczególną uwagę należy zwrócić na brak wzorzystych płytek bądź deseni, ponieważ mogą one potęgować ciasnotę pomieszczenia. Dostępne na rynku płytki o wyraźnych fakturach mogą być alternatywą dla amatorów kolorowych wnętrz z wybranym akcentem, które stanowią ciekawy element urozmaicenia wnętrza.
Zobacz także: Brązowa łazienka: GALERIA
Oświetlenie
Tak jak przy wyborze dużych płytek, zwiększających wizualnie wielkość pomieszczenia, tak samo wybór dużych urządzeń sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Natłok małych urządzeń niejednokrotnie częściej cechuje się wrażeniem braku miejsca. Wybierając oświetlenie o barwie chłodno białej (4000–5000 K) nie tylko można uzyskać efekt powiększający, ale również efekt czystości i estetycznego zadowolenia oka. Ważne jest również, żeby nie dzielić wnętrza na mniejsze części, także warto zdecydować się na kabinę prysznicową bądź parawan sawannowy z lekkimi chromowanymi profilami oraz z przezroczystym bezbarwnym szkłem. Najprostszą radą jest dbanie o to by jak najmniej rzeczy w łazience pozostawało na widoku. Im mniej leżących małych przedmiotów bądź kosmetyków, tym łazienka wydaje się większa i pozbawiona wizualnego chaosu.
Zobacz także: Łazienka w czerni i w bieli
Sprzęt
Ciekawym rozwiązaniem jest konfigurowanie sprzętów, to znaczy połączenie wanny z prysznicem bądź umieszczenie pralki pod blatem z umywalką, bądź umieszczenie umywalki nad wanną. Hybrydowy charakter nie tylko zwiększy ilość miejsca, lecz także zwiększa komfort użytkowania łazienki. Należy pamiętać, iż obawa przed radykalnymi posunięciami, wykraczającymi z najczęściej stosowanych praktyk, jest błędem. Czasem przeniesienie pralki do kuchni, nie tylko sprawia, że mamy więcej miejsca, lecz także może nieść za sobą możliwość innego zagospodarowania przestrzeni.
Należy, bowiem pamiętać, iż łazienka powinna być komfortowym i przyjemnym miejscem, które daje poczucie relaksu i odprężenia. Estetyka i przytulność pomieszczenia mogą wysunąć się na pierwszy plan, wybaczając jej małe rozmiary.
Zobacz także: Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?
REKLAMA
REKLAMA