REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mała łazienka, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna i nieprzytłaczająca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Olechowska
Łazienka Fot. Fotolia
Łazienka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mała łazienka to problem, który spotyka większość osób mieszkających w blokach. Istnieje kilka prostych sposobów na optyczne powiększenie łazienki, czyli działań niewymagających ingerencji w układ pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu można zyskać efekt większej przestrzeni wokół, a także estetycznego wyglądu.

Jednym z nich jest pozostawienie jak największej powierzchni wolnej podłogi przy wejściu do łazienki. Dzięki zastosowaniu tej techniki można uzyskać złudzenie większej przestrzeni. Warto również zamontować podwieszane urządzenia sanitarne. Następnym trikiem często stosowanym jest wybór materiałów odbijających światło. Płytki ceramiczne – błyszczące, mozaiki metaliczne lub szkło bądź meble lakierowane zwiększają optycznie pomieszczenie, nadając elegancki wygląd. Dobrym sposobem jest również wybór dużego lustra (najlepiej bez ram) lub lustrzanych płytek. Należy jednak pamiętać o rozwadze, czyli niewybieraniu wszystkich wymienionych materiałów, gdyż to może wprowadzić efekt odwrotny, chaosu i natłoku wizualnego (np. lustra umieszczone naprzeciwko, będą się odbijać nawzajem, zmniejszając pomieszczenie).

REKLAMA

Zobacz także: Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience

Odpowiedni wybór płytek

Kolejnym sposobem może być wykończenie ścian, podłogi i sufitu materiałami, które mają chłodne odcienie, jak np.: biel, szarość, błękit, pudrowy róż bądź jasna zieleń. Sprawi to, iż nastąpi wrażenie oddalenia się od siebie ścian. Dobrym wyborem może okazać się również wybór dużych płytek, co da efekt jednolity i wizualnie powiększający pomieszczenie. Przy układaniu płytek należy zastosować metodę ułożenia poziomego, co zwiększa efekt poszerzenia odległości ścian. Jeżeli łazienka jest niska zastosowanie ułożenia pionowego układu zadziała analogicznie. Dobrym sposobem jest zawarcie nawet jednego pasma płytek jako elementu dekoracyjnego, przy jednolitej kolorystyce ścian. Szczególną uwagę należy zwrócić na brak wzorzystych płytek bądź deseni, ponieważ mogą one potęgować ciasnotę pomieszczenia. Dostępne na rynku płytki o wyraźnych fakturach mogą być alternatywą dla amatorów kolorowych wnętrz z wybranym akcentem, które stanowią ciekawy element urozmaicenia wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Brązowa łazienka: GALERIA


Oświetlenie

Tak jak przy wyborze dużych płytek, zwiększających wizualnie wielkość pomieszczenia, tak samo wybór dużych urządzeń sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Natłok małych urządzeń niejednokrotnie częściej cechuje się wrażeniem braku miejsca. Wybierając oświetlenie o barwie chłodno białej (4000–5000 K) nie tylko można uzyskać efekt powiększający, ale również efekt czystości i estetycznego zadowolenia oka. Ważne jest również, żeby nie dzielić wnętrza na mniejsze części, także warto zdecydować się na kabinę prysznicową bądź parawan sawannowy z lekkimi chromowanymi profilami oraz z przezroczystym bezbarwnym szkłem. Najprostszą radą jest dbanie o to by jak najmniej rzeczy w łazience pozostawało na widoku. Im mniej leżących małych przedmiotów bądź kosmetyków, tym łazienka wydaje się większa i pozbawiona wizualnego chaosu.

Zobacz także: Łazienka w czerni i w bieli

Sprzęt

Ciekawym rozwiązaniem jest konfigurowanie sprzętów, to znaczy połączenie wanny z prysznicem bądź umieszczenie pralki pod blatem z umywalką, bądź umieszczenie umywalki nad wanną. Hybrydowy charakter nie tylko zwiększy ilość miejsca, lecz także zwiększa komfort użytkowania łazienki. Należy pamiętać, iż obawa przed radykalnymi posunięciami, wykraczającymi z najczęściej stosowanych praktyk, jest błędem. Czasem przeniesienie pralki do kuchni, nie tylko sprawia, że mamy więcej miejsca, lecz także może nieść za sobą możliwość innego zagospodarowania przestrzeni.

Należy, bowiem pamiętać, iż łazienka powinna być komfortowym i przyjemnym miejscem, które daje poczucie relaksu i odprężenia. Estetyka i przytulność pomieszczenia mogą wysunąć się na pierwszy plan, wybaczając jej małe rozmiary.

Zobacz także: Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA