REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie w łazience – jak stworzyć odpowiedni klimat

Aleksandra Olechowska
Łazienka Fot. Fotolia
Łazienka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stworzenie odpowiedniego oświetlenia w łazience wcale nie musi by trudne. Przedstawimy kilka wskazówek, jak stworzyć odpowiednie oświetlenie zarówno w pokoju kąpielowym, jak i malej łazience.

Oprócz odpowiedniego wyposażenia i dekoracji, wnętrze potrzebuje również dobrego oświetlenia. Innego oświetlenia będziemy potrzebowali podczas porannej toalety, czyli pobudzającego jasnego światła ogólnego, a innego podczas odprężającej kąpieli wieczornej. W tym przypadku potrzebowalibyśmy stonowanego ciepłego oświetlenia strefy kąpielowej.

REKLAMA

Zobacz także: Wanna z hydromasażem, czyli luksus na wyłączność

Mała łazienka

Mała łazienka to problem większości osób mieszkających w blokach. Takie łazienki przeważnie są małe i ciasne. W takim pomieszczeniu  wystarczy jedno centralne oświetlenie, najlepiej jakby było z matowego szkła, które zapewni ogólne oświetlenie wnętrza. Najlepsze będzie oświetlenie natynkowe (plafoniera, reflektorki). Na rynku znajdziemy również oprawy wpuszczone w sufit podwieszany: reflektorki lub tzw. oczka, które oświetlają konkretne miejsce, ścianę lub sufit. Bardzo ciekawym pomysłem na oświetlenie w łazience są także listwy LED zamontowane w suficie. Przy zastosowaniu takiego oświetlenia światło pięknie rozproszy się po pomieszczeniu.

Zobacz także: Pokój kąpielowy jako synonim luksusu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie przy lustrze

Bardzo ważne jest oświetlenie przy lustrze. Takie oświetlenie powinno być chłodniejszej barwy, niż oświetlenie ogólne. Dzięki temu uzyskamy lepszą ostrość widzenia, co jest niezmiernie ważne np. w czasie robienia makijażu, golenia, zakładania szkieł kontaktowych. Światło powinno równomiernie oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem. Jednocześnie na twarz nie powinien padać żaden cień. Najlepiej byłoby zamontować oświetlenie po obu stronach lustra na wysokości twarzy. Odpowiednia odległość między takim oświetleniem powinna wynosić około 75 cm. W tej roli dobrze sprawdzają się kinkiety i świetlówki liniowe.

Zobacz także: Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Pokój kąpielowy

Pokój kąpielowy to pomieszczenie, o którym marzy większość ludzi. To nie tylko łazienka, lecz także pokój relaksu, odpoczynku. Ważne, żeby w takim miejscu panował klimat, który pobudzi nas do działania lub pomoże nam się odprężyć po ciężkim dniu. Poza oświetleniem ogólnym i oświetleniem lustra warto dodać kolejne oświetlenie. Najlepiej je ulokować w okolicach strefy kąpielowej. Przy projektowaniu takiego oświetlenia musimy zwrócić uwagę, żeby oświetlenie nad wanną nie oświetlało osoby tam przebywającej. Idealne będą do tego diody LED, listwy i pojedyncze diody niepotrzebujące oprawy, a dodatkowo można je doskonale ukryć. Dzięki temu nie stracimy światła, a także nie będą zbytnio widoczne. Bardzo ciekawym pomysłem jest również oświetlenie dekoracyjne, światłowodowe.

Bez względu na to, czy projektujemy pokój kąpielowy, czy małą łazienkę warto zainstalować każde oświetlenie na innym obwodzie. W zależności od naszego nastawienia, samopoczucia możemy je razem włączyć bądź wyłączyć tworząc odpowiedni klimat. Takie rozwiązanie będzie komfortowe i ekonomiczne.

Zobacz także: Mała łazienka, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna i nieprzytłaczająca?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA