REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?/ fot. Fotolia
Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Komu potrzebne jest mieszkanie 5 pokojowe?

REKLAMA

Można by powiedzieć, że każdemu, kto tylko ma chęć korzystać z dużej przestrzeni i ponosić koszty związane z jej utrzymaniem. Prawda jest jednak taka, że mogą sobie na nie pozwolić jedynie nieliczni. Wprawdzie cena za mkw. takiego mieszkania jest najczęściej niższa niż za mkw. mieszkania dwupokojowego (z wyjątkiem apartamentów, które należą do osobnej kategorii cenowej, tutaj jednak jest mowa o mieszkaniach w popularnym standardzie), jednak duża powierzchnia powoduje, że całkowity koszt nabycia nieruchomości o pięciu pokojach jest zazwyczaj dość wysoki.

REKLAMA

Wśród chętnych na pięciopokojowe mieszkania dominują raczej rodziny niż osoby samotne lub pary. Jest to zrozumiałe, ponieważ to właśnie rodzinie jest potrzebna zazwyczaj duża przestrzeń. Osobie samotnej tak duże mieszkanie nie będzie zazwyczaj konieczne i ciężko jej będzie efektywnie wykorzystać wszystkie pokoje, nawet, jeśli będzie prowadziła na przykład działalność gospodarczą w swoim lokalu. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do pary. Ale już dobrze sytuowana rodzina z dwójką, a nawet z jednym dzieckiem, może mieć wiele powodów, dla których mieszkanie pięciopokojowe uzna za zaspokojenie swoich potrzeb.

REKLAMA

Jeżeli na przykład dzieci są nastolatkami różnej płci, a dodatkowo jedno z rodziców pracuje z domu, bardzo łatwo wyobrazić sobie zagospodarowanie wszystkich pięciu pokoi. W omawianej sytuacji, zależnie od metrażu  - wszyscy będą prawdopodobnie czuli się swobodnie, jednak nie będzie można powiedzieć, aby pięć pokoi stanowiło dużą rozrzutność przestrzeni.

Rodziny wielodzietne, którym zawsze potrzeba miejsca dla każdego członka rodziny osobno, ale też przestrzeni, gdzie rodzina mogłaby przebywać wspólnie, również znajdują się wśród chętnych na mieszkania o pięciu pokojach. Dużo osób poszukujących wielopokojowych mieszkań ma jednak chęć zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest kupno i urządzenie domu. Dlatego część z tych, którzy mogliby potrzebować dużego, pięciopokojowego mieszkania, decyduje się po prostu na kupno lub budowę domu, uzasadniając to faktem, że i tak potrzebują dużej przestrzeni, a dom uważają za rozwiązanie, które bardziej sprosta ich indywidualnym potrzebom.

Biznesmeni chcą dużych mieszkań

Wśród chętnych na zakup lub wynajęcie mieszkania pięciopokojowego znajdziemy na pewno osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i potrzebują w swym mieszkaniu pomieszczenia, które przeznaczą na biuro. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób pracujących na etacie i posiadających możliwość świadczenia pracy z domu, a jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Takim osobom zawsze przyda się osobny pokój, w którym bez przeszkód mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Również ci, którzy na przykład prowadzą lekcje czy korepetycje we własnym lokalu mieszkalnym, są zmuszeni wydzielić jeden pokój na działalność zawodową. Jeśli dodatkowo takie osoby posiadają rodzinę, nawet niewielką, łatwo sobie wyobrazić, że dopiero pięciopokojowe mieszkanie zaspokoi ich potrzeby w zakresie przestrzeni życiowej.

Zobacz również: Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

„Popyt na mieszkania w popularnym standardzie, gdzie jest pięć i więcej pokoi, nie jest bardzo duży, dlatego deweloperzy budują raczej mieszkania o mniejszej liczbie pomieszczeń. Jednak takie mieszkania również mają swoich nabywców, zwłaszcza jeśli są dobrze usytuowane na mapie miasta, w miejscu dogodnym komunikacyjnie dla całej rodziny, która zamierza tam zamieszkać.” – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. – „Tak się dzieje w większych miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław. W mniejszych miastach, ludzie potrzebujący mieszkania pięciopokojowego raczej decydują się na budowę domu. Często zresztą nie ma tam oferty z taką liczbą pokoi.”


Cena za mKw w dużym mieszkaniu niższa niż w małym 

Jak już wspomniano wcześniej, cena za metr kwadratowy powierzchni w przypadku dużych mieszkań, a za takie możemy spokojnie uznać mieszkania pięciopokojowe, jest stosunkowo niższa niż w przypadku mieszkań o małej powierzchni. Zależy to jednak, jak zawsze, od standardu mieszkania oraz od miejsca jego położenia. Na przykład w Krakowie możemy znaleźć lokale w standardzie popularnym, gdzie mkw. będzie kosztował około 6000 zł, ale znajdziemy również i takie, gdzie będzie to kwota poniżej 4000 za mkw. Warszawa jest pod tym względem jeszcze bardziej zróżnicowana, bo tam ceny wahają się od okolicy 3 000/mkw. w dzielnicach takich jak Wawer czy Rembertów, poprzez wszelkie możliwe wartości do kwoty 8000-9000 za mkw.

Przykładowa oferta warszawskich mieszkań pięciopokojowychna podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl, maj 2018.

Dzielnica

Powierzchnia

Cena/mkw.

Cena całkowita

Wawer

192mkw.

3641

699000

Bemowo

93mkw.

5043

469000

Targówek

122mkw.

5484

669000

Ochota

147 mkw.

6226

915000

Ursynów

155mkw.

6258

970000

Praga Południe

102mkw.

7059

720000

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

W wyższych przedziałach cenowych znajdują się już najczęściej mieszkania o podwyższonym standardzie, apartamenty lub nieruchomości wyśmienicie zlokalizowane –w samych centrach dużych miast, przy najbardziej prestiżowych ulicach lub w dzielnicach o specyficznej renomie, jak na przykład krakowska Wola Justowska. W Gdańsku ceny za mkw. w przypadku mieszkań pięciopokojowych mieszczą się w przedziałach podobnych do krakowskiego, natomiast w Poznaniu czy Wrocławiu znajdziemy wiele ofert w cenie około 5000 za metr kwadratowy pięciopokojowego mieszkania.


Wynajem?

Posiadanie takiego dużego lokum może nasuwać pomysły dotyczące jego wynajęcia. Jeśli nie przeszkadza nam, że nasze mieszkanie będzie użytkowane przez kilku lokatorów, możemy pokusić się o jego wystawienie na rynku wynajmu. Takie rozwiązanie wydaje się jednak być dobre dla nas jako właścicieli tylko w przypadku, kiedy dopisze nam szczęście i uda nam się znaleźć zgraną, dobrze zorganizowaną grupę wynajmujących. W innym przypadku wynajem mieszkania pięciopokojowego będzie się wiązał z wieloma trudnościami, między innymi tymi natury organizacyjnej.

Jeśli więc jesteśmy właścicielami mieszkania o pięciu pokojach, i zamierzamy je wynająć, może lepiej rozważyć wynajęcie go rodzinie. Wtedy prawdopodobieństwo, że najemcy będą systematyczne świadczyli opłaty należne nam, właścicielom, jest jednak większe niż w przypadku na przykład grupy studentów czy pracujących przyjaciół.

Nieruchomości, które posiadają pięć pokoi, mają swoją specyfikę nieco odrębną od również dużych, ale trzy- lub czteropokojowych mieszkań. Ważne jest to, aby, zamierzając zostać właścicielem takiej nieruchomości, dobrze ocenić nasze potrzeby, jeśli to my będziemy głównym użytkownikiem takiego mieszkania. Jeżeli natomiast rozważamy kupno mieszkania pięciopokojowego celem przeznaczenia go na wynajem, warto liczyć się z faktem, że być może będziemy nieco dłużej poszukiwać chętnych do wynajęcia naszego mieszkania. Może wtedy warto zakupić nieruchomość o podwyższonym standardzie i umiejscowioną w centrum jednego z większych polskich miast? Taka operacja wymaga już jednak sporego doświadczenia i dość zasobnego portfela.

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    REKLAMA