REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wsparcie finansowe dla kupujących pierwsze mieszkanie - dopłaty, czy gwarancje?

Wsparcie finansowe zakupu pierwszego mieszkania jest przedmiotem prac legislacyjnych w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Wyższe wymagania stawiane przez banki wobec kredytobiorców powodują, że szczególnie młodzi nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego „M”. Największą barierą jest wkład własny. Rząd planuje rozwiązać ten problem. Na zachodzie rozwiązaniem są gwarancje.

Ilu młodych Polaków mieszka z rodzicami? Ilu wyprowadzi się w 2020 roku?

W Polsce wciąż z rodzicami mieszka prawie 2,4 mln osób (czyli ok 44%) obywateli w wieku 25-34 lat. Odsetek ten jest jednym z najgorszych wyników w Europie. Problem od lat jest niezmiennie palący. Mówimy przecież o osobach, które są już w wieku sugerującym zakończenie nauki, rozpoczęcie pracy zawodowej czy zakładanie rodziny. Powód jest prozaiczny. Młodym Polakom po prostu trudno jest się usamodzielnić. Winne są przede wszystkim ceny mieszkań. Są one wysokie, bo mieszkań „nad Wisłą” wciąż jest za mało. Ten brak to obecnie co najmniej 2 mln lokali – wynika z szacunków HRE Think Tank. W 2019 r. wyprowadziło się od rodziców aż 350 tysięcy rodaków w tej grupie wiekowej. Rok 2020 nie będzie już tak dobry - głównie przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w 2018 roku?

Program „Mieszkanie dla Młodych” dobiega końca, program „Rodzina na Swoim” wygasa, a Mieszkania Plus jeszcze nie powstały. Osoby, które planują zakup nieruchomości, czeka kilka lat bez żadnych dopłat rządowych. Jaka więc będzie sytuacja na rynku nieruchomości w 2018 roku? W jaki sposób poradzą sobie deweloperzy?

Mieszkanie Plus szansą dla młodych

Trwają przygotowania do wprowadzenia w życie programu Mieszkanie+, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe młodych Polaków po tym jak w 2018 roku wygaśnie dotychczasowy projekt Mieszkania dla Młodych.

REKLAMA

Dodatkowe 60 mln z programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku

Nowelizacja ustawy dotycząca programu MdM została w czwartek podpisana przez Prezydenta.

Program Mieszkanie dla Młodych z problemami

Informacje o wyczerpywaniu środków w programie MdM mogłyby sugerować, iż nie skorzystamy już ze wsparcia państwa w nabyciu mieszkania. Nie jest to do końca prawda. Program, wprawdzie w ograniczonym kształcie, wciąż funkcjonuje. Z jakich opcji możemy skorzystać i jak wygląda dostępność mieszkań na rynkach pierwotnych wybranych miast?

Mieszkanie dla Młodych - kończą się pieniądze

Duże zainteresowanie rządowym programem ,,Mieszkanie dla młodych” doprowadziło do wykorzystania w pierwszym kwartale całej puli środków przeznaczonych na ten cel w 2016 roku. Mimo iż Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył przyjmowanie wniosków z wypłatą na 2016 rok, deweloperzy teraz oferują mieszkania ze wsparciem programu MdM na 2017 r.

Trudniej o Mieszkanie dla Młodych w 2016 r.

Sytuacja pod względem dostępności mieszkań kwalifikujących się do programu MdM w największych polskich miastach generalnie uległa pogorszeniu w porównaniu do minionych kwartałów (wyjątkiem okazał się Kraków). W dużym stopniu miała na nią wpływ zmiana limitów cenowych. W II kw. 2016 r. w analizowanych miastach wskaźniki te uległy obniżeniu. Bez zmian pozostanie tylko dotychczasowy limit cenowy dla Gdańska, gdyż nowy zostanie podany dopiero na III kw. 2016 r.

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych - nowe zasady

1 września 2015 r. weszła w życie nowela ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Mieszkanie dla Młodych - deweloperzy o zmianach

Deweloperzy zapewniają, że popyt na mieszkania z rynku pierwotnego nie maleje. Czy dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego ostudzi zapał deweloperów?

Mieszkanie dla Młodych także z rynku wtórnego

Prezydent 3 sierpnia 2015 r. podpisał nowelę ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Wniesione zmiany umożliwią m.in. nabycie w programie mieszkań z rynku wtórnego.

Mieszkania dla Młodych także z rynku wtórnego

Posłowie niemal jednogłośnie przegłosowali istotne zmiany w programie MdM. Tak jak zapowiadaliśmy w jednym z poprzednich materiałów największą rewolucją jest włączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego.

Czy włączenie mieszkań z rynku wtórnego do MdM odbierze klientów deweloperom?

Rewolucyjne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych wywołały poruszenie na rynku mieszkaniowym. Objęcie nim mieszkań z rynku wtórnego sprawia, iż deweloperzy zyskali konkurencję. Jak bardzo powinni się jej obawiać?

Działalność gospodarcza w mieszkaniu kupionym w programie „Mieszkanie dla Młodych”

W mieszkaniu, które kupiliśmy z dofinansowania programu "Mieszkanie dla Młodych" można zarejestrować działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, należy jednak brać pod uwagę kilka istotnych kwestii.

„Mieszkanie dla Młodych” – marzec 2015

Zmiana limitów cen mieszkań w programie dopłat "Mieszkanie dla Młodych" przyczyniła się do wzrostu dopłat w programie w Olsztynie. Tam limit jest o 15 procent wyższy od cen rynkowych. Tymczasem w marcu wartość dopłat w programie "Mdm" była najwyższa w historii.

Nowe limity Mdm – drugi kwartał

W programie dopłat "Mieszkanie dla Młodych"w drugim kwartale b.r. będą obowiązywać nowe ograniczenia odnośnie cen dotowanych lokali. Zmiany będę dotyczyć piętnastu województw. Limity, które będą stosowane w poszczególnych miastach wojewódzkich - są już znane. Zaktualizowane wskaźniki na pewno nie zadowolą kredytobiorców z Krakowa, Łodzi i Rzeszowa.

Rodziny wielodzietne w programie MdM

3 marca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy w temacie dopłat do nowych mieszkań dla młodych ludzi. Zmiany mają na calu poprawienie zdolności kredytowej rodzin wielodzietnych, które starają się o kredyt na zakup swojego pierwszego mieszkania.

Zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" - dopiero w lipcu

Wszystko wskazuje na to, że na dostępność programu dopłat "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Z prognoz Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że zmiany owszem pojawią się, ale dopiero w lipcu. Na chwile obecną do BGK trafiło już ok. 1,2 wniosków.

Program „Mieszkania dla młodych”- jak go ulepszyć?

Jak ulepszyć program "Mieszkanie dla Młodych"? Obecny stan nowelizacja zmienia niewiele, a sam program "MdM" wymaga jeszcze wielu poprawek. Lion’s Bank proponuje 6 zmian, które mogą poprawić program dopłat "Mieszani dla Młodych" znacznie poprawić jego efektywność, zmniejszając tym samym oddziaływanie programu na rynkowe relacje między popytem i podażą.

"MdM" w 2015 r. – zmiany w programie

Od stycznia 2015 roku pojawia się cztery zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" Poprawki opracowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki planowanym zmianom, więcej osób zyska szansę na zakup własnego mieszkania.

Zakup nieruchomości: wkład własny od 2015 roku - 10 proc.

W 2013 roku można było kupić mieszkanie biorąc kredyt o wartości 100% wartości mieszkania. Od 2014 roku kredytobiorca aby kupić nieruchomość musi wnieść 5% wartości mieszkania w ramach wkładu własnego. Od 2015 roku, aby kupic mieszkanie trzeba będzie wnieść wkład własny o wartości 10% nieruchomości.

MdM: wnioski tylko do 19 grudnia 2014 r.

Sprzedaż kredytów hipotecznych w listopadzie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" była podobna jak w październiku. O dopłaty można ubiegać się do 19. grudnia - po tym terminie wnioski nie będą już przyjmowane.

Nowe zasady nabywania nieruchomości od 2015 roku

Od 2015 roku zmienią się zasady nabywania lokum przy zewnętrznym wsparciu finansowym. Trzeba będzie posiadać większy wkład własny, by móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, ponadto młode rodzin z dziećmi będą mogły uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty dla większych rodzin

Nowy projekt ustawy programu dopłat "Mieszkanie dla Młodych" zaprojektowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmienia zasady programu. W nowy projekcie ustawy jest zapis, że rodziny posiadające przynajmniej trójkę dzieci od 1 stycznie 2015 r. będą mogli uzyskać dopłatę wyższą o 117%.

Program "Mieszkanie dla Młodych" - do poprwki

Najwięcej chętnych na dopłaty w programie "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) jest w województwie pomorskim. Wśród miast prym wiedzie Warszawa, gdzie złożono 1093 wniosków. Mimo to, program MdM jest mniej popularny niż zakładano. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń jakie zostały nałożone na potencjalnych beneficjentów, a co za tym idzie i kupowane mieszkania. Wiele osób spełniających warunki programu nie potrafi jednak znaleźć odpowiedniego mieszkania. Cały czas trwają prace nad nowelizacją ustawy, która miałaby zwiększyć dostępność programu.

Ceny na rynku mieszkań determinujje program Mieszkanie dla Młodych

Na wielkość cen najpopularniejszych mieszkań na rynku znaczny wpływ ma program dopłat "Mieszkanie dla Młodych" - mówi Jakub Tamborowski z Echo Investment SA. Klienci szukający nieruchomości, skupiają się przede wszystkim na tych właśnie lokalach.

Program „MdM”– Mieszkanie dla Młodych – do poprawy?

Od początku roku, Polacy mogą ubiega się o dofinansowania do zakupu nieruchomości. Wg danych BGK, dopłaty uzyskało już prawie 2700 wnioskawodawców. Niestety start programu MdM utrudniły przepisy, wiele osób, które chciały uzyskać dopłaty, napotkały na pewne przeszkody.

Zmiany w programie „Mieszkaniu dla młodych”

Przez okres 7 miesięcy odkąd działa program "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) wypłacono 65,4 mln czyli 27,6% całej puli. Jak program dalej będzie rozwijał się w takim tempie, może okazać się, że nie wszystkie środki zostaną wykorzystane. Nie wydane pieniądze, nie będą mogły być wykorzystane w latach kolejnych.

Pomoc deweloperów przy finansowaniu mieszkań - na czym polega?

Aby kupić mieszkanie potrzebujemy posiadać przynajmniej 5% wartości mieszkania, aby pokryć wkład własny kredytu. Osoby, które kupują nieruchomość w programie "Mieszkanie dla Młodych" rządowa opłata zapewnia niezbędny wkład własny. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pomoc państwa. W takich sytuacjach można uzyskać wsparcie od firmy deweloperskiej. Zobacz w jaki sposób.

Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Kto może zostać beneficjentem programu „Mieszkanie dla młodych”? Przepisy nie są do końca jasne w tej kwestii. Co w takim razie mówi ustawa?

Dzieci w programie MdM – „Mieszkanie dla Młodych”

Większa część osób, które korzystają z rządowego programu dopłat „Mieszkanie dla Młodych” nie posiada dzieci. Rodzinom z dziećmi program dopłat „MdM” oferuje jednak sporo „dodatków”.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym – lipiec 2014

Na rynku najczęściej poszukiwane są duże lokale, inwestorzy chętniej kupują mieszkania z rynku wtórnego, niż od deweloperów. Program dopłat „Mieszkanie dla Młodych” – przyciąga coraz więcej klientów, niestety same kredyty hipoteczne – sprzedają się słabo.

Wskaźniki przeliczeniowe – „Mieszkanie dla Młodych” lipiec 2014

Nowe kwartalnie wskaźniki przeliczeniowe programu „Mieszkanie dla Młodych” stanowią podstawę wyliczenia dofinansowania wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Poniżej przedstawiamy najnowsze wskaźniki przeliczeniowe.

„Mieszkanie dla Młodych” – mieszkania najczęściej kupują single oraz bezdzietni

Do tej pory z programy „Mieszkanie dla Młodych” skorzystało niewiele ponad 8 tysięcy osób. Program jest najbardziej popularny wśród singli oraz osób bez dzieci. Z całej puli dofinansowań, wykorzystane zostało dopiero 52% czyli ok. 150 mln złotych. Jeśli tempo wydawania środków się nie zmieni, 300 mln zł. Może zostać zaprzepaszczone.

MdM – Mieszkanie dla Młodych, odpowiedzi na trudne pytania

Mieszkanie dla Młodych cieszy się dużym zainteresowaniem. Mimo to kupujący mieszkania mają wiele wątpliwości co do możliwości czy sposobu skorzystania z programu dopłat. Poniżej przedstawiamy sześć trudnych pytań o MdM.

Program „Mieszkanie dla Młodych” – coraz bardziej popularny oraz coraz bardziej dostępny

Rośnie zdolność kredytowa osób planujących zakup swojego pierwszego mieszkania. Rodzina o łącznym dochodzie 5 tys. złotych netto, może liczyć na kredyt w wysokości nawet 417 tys. złotych. Rok temu zdolność ta zdolność kredytowa wynosiła średnio 395 tys. złotych.

Wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie „Mieszkanie dla Młodych”

W poniższej tabeli przedstawione są wartości określające wysokość średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2, które będą obowiązywać w II kwartale 2014 roku.

„Mieszkanie dla Młodych” – informacje o programie

Celem programu „Mieszkanie dla Młodych” jest pomoc młodym ludziom w nabyciu ich pierwszego mieszkania. Kto może się ubiegać o finansowe wsparcie? Na zakup jakiej nieruchomości można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego? Jakie warunki musi spełnić umowa kredytowa? Jak będzie obliczone dofinansowanie wkładu własnego? Komu przysługuje dodatkowe finansowe wsparcie? Od kiedy będzie można skorzystać z MdM? Zobacz poradnik.

„Mieszkanie dla Młodych” – banki, które uczestniczą w programie

Kredyt za zakup mieszkania w programie dopłat „Mieszkanie dla Młodych” można wziąć w bankach, które uczestniczą w programie. Zobacz, które to banki.

Gdzie szukać mieszkań z dopłatą w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych” kredytobiorcy mogą powiększyć swój wkład własny nawet o 10–15%. Dofinansowanie to przyda się na pewno tym, którzy jeszcze nie zgromadzili wystarczających oszczędności. Niestety, wymagania programu spełnia niewielka liczba mieszkań. Gdzie szukać mieszkań, które spełnią wymagania programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Limity w programie „Mieszkanie dla Młodych” – czy zablokują drogę do dopłat?

Jak program dopłat „Mieszkanie dla Młodych” wpłynie na rynek mieszkaniowy? Czy program dopłat ułatwi młodym ludziom zakup mieszkania? Czy na rynku nieruchomości pojawią się tańsze budynki, które spełnią cenowe wymogi programu MdM? Portal nieruchomości Dompress.pl zapytał o opinię na ten temat przedstawicieli firm deweloperskich.

Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

Uzyskanie dopłat w programie ”Mieszkanie dla Młodych” może być trudniejsze niż się mogło wydawać. Jak do tej pory, za największą utrudnienie uważano znalezienie mieszkania na tyle taniego, aby mieściła się w wyznaczonych limitach. Jak zauważył Expander, wiele osób spełniających warunki programu, niestety nie może liczyć na uzyskanie dopłat. Zobacz dlaczego.

Ile można oszczędzić w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Od tego roku w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” Polacy, którzy nie przekroczyli 35. roku życia mogą starać się o dopłatę przy nabyciu nieruchomości. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wypłaca dopłaty w wysokości 10% lub 15% przeliczeniowej wartości kredytowanej nieruchomości. Jak dopłaty te wpływają na wysokość rat i sumę zobowiązań kredytobiorców?

„Mieszkania dla Młodych” – w Lublinie

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy program dopłat do zakupu mieszkań i budowy domów. Zobacz gdzie w Lublinie można kupić nieruchomość w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

„Mieszkanie dla Młodych” – kto pierwszy ten lepszy

„Mieszkanie dla Młodych” to rządowy program dopłat, który rusza od początku 2014 roku. Dopłaty, które będzie można uzyskać przy zakupie mieszkania będą niestety miały swoje ograniczenia. Dopłaty otrzyma tylko część osób wg. zasady „kto pierwszy ten lepszy”. Kto nie zdąży załapać się na dopłatę w pierwszym roku wejścia w życie programu, będzie musiał poczekać do kolejnego roku.

Polski rynek mieszkaniowy w 2014 roku

Jak będzie wyglądać rynek mieszkaniowy w 2014 roku? Od nowego roku wchodzi z życie nowy program dopłat „Mieszkanie dla Młodych”, Ci którzy będą mogli skorzystać z programu mogą liczyć na dopłaty o wysokości nawet 20% wartości mieszkania.

„Mieszkanie dla Młodych” – wszystko co trzeba wiedzieć

„Mieszkanie dla Młodych” – pytania i odpowiedzi. Czym jest MdM? Czy się różni „Mieszkanie dla Młodych” od „Rodziny na Swoim” Kto może skorzystać z MdM? Jakie mieszkania można kupić w MdM? Jakie są limity cenowe w MdM? Jakie dofinansowanie można dostać w MdM? Jak składać wniosek w programie „Mieszkanie dla Młodych” i wiele innych. Zobacz poradnik.

Zakup nieruchomości: Domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) miał obejmować tylko niewielkie lokale. Na rynku znajdują się jednak domy, które możemy kupić w programie MdM. Zobacz, gdzie szukać domu z dopłatą.

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do zakupu nieruchomości w Warszawie

Zakup nieruchomości w programie „Mieszkanie dla Młodych” w Warszawie będzie możliwy, kiedy cena jednego metra kwadratowego powierzchni nie będzie przekraczać 5 864,65 zł. Nasuwa się zatem pytanie, gdzie szukać takich mieszkań? Czy za tę kwotę można kupić mieszkanie w Warszawie, czy tylko na obrzeżach miasta?

„Mieszkanie dla Młodych” – czy tylko dla mieszkań znajdujących się na obrzeżach dużych miast?

Program „Mieszkanie dla Młodych”, wejdzie w życie wraz z rozpoczęciem się nowego roku. Do jakich mieszkań będzie można uzyskać dopłaty? Łatwiej będzie np. uzyskać dopłaty do mieszkań, które znajdują się na obrzeżach dużych miast.

REKLAMA