REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudniej o Mieszkanie dla Młodych w 2016 r.

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Trudniej o Mieszkanie dla Młodych w 2016 r. /fot. Fotolia
Trudniej o Mieszkanie dla Młodych w 2016 r. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja pod względem dostępności mieszkań kwalifikujących się do programu MdM w największych polskich miastach generalnie uległa pogorszeniu w porównaniu do minionych kwartałów (wyjątkiem okazał się Kraków). W dużym stopniu miała na nią wpływ zmiana limitów cenowych. W II kw. 2016 r. w analizowanych miastach wskaźniki te uległy obniżeniu. Bez zmian pozostanie tylko dotychczasowy limit cenowy dla Gdańska, gdyż nowy zostanie podany dopiero na III kw. 2016 r.

REKLAMA

Do tej pory najtrudniej było znaleźć odpowiedni lokal w Krakowie. Tym razem oferta zauważalnie zwiększyła się w tym mieście i to pomimo minimalnego spadku limitu kwalifikującego do uczestnictwa w MdM. Udział tego rodzaju mieszkań w całkowitej ofercie przekroczył 15% (poprzednio sięgał 12%). Równocześnie pogorszyła się dostępność lokali spełniających warunki rządowej dopłaty w Warszawie. Ich odsetek spadł z niemal 13% do 11%, co oznacza najgorszy rezultat w gronie analizowanych miast.

REKLAMA

Oferta kwalifikujących się do uczestnictwa w MdM lokali wyraźnie spadła we Wrocławiu. Niższy limit z pewnością nie sprzyjał poszerzeniu tego rodzaju oferty. Na początku II kw. br. dostępność lokali spełniających kryteria programu MdM sięgała zaledwie 15,5% całkowitej oferty. Jeszcze trzy miesiące wcześniej odsetek ten zbliżał się do 22%. Po raz kolejny z rzędu wyraźnie zmniejszyła się dostępność mieszkań z rządową dopłatą w Gdańsku. Mimo tej sytuacji i tak Gdańsk pozostaje tym miastem z grupy największych rynków lokalnych, gdzie najłatwiej znaleźć odpowiednią ofertę – stanowią one bowiem 29% mieszkań z aktualnej oferty miasta.

Miasto

Udział w całkowitej ofercie (%)

Limity cenowe
na II kw. 2016 (zł/mkw.)

Warszawa

11,0%

6 353,3

Kraków

15,4%

5 239,3

Wrocław

15,5%

5 181,0

Poznań

25,5%

5 814,60

Gdańsk

29%

5 020,4

REKLAMA

Korzystne dla beneficjentów zmiany w Programie (obowiązujące od 1 września 2015 r.) sprawiły, iż zaczął cieszyć się on zdecydowanie większą popularnością. W ostatnich miesiącach 2015 r. i w pierwszych miesiącach 2016 r. liczba złożonych wniosków biła kolejne rekordy. Za tak istotnymi zmianami w Programie nie poszło jednak zwiększenie puli przeznaczonych na niego środków. W rezultacie limit dopłat na ten rok został wykorzystany już w marcu, co praktycznie wyłączyło z niego rynek wtórny. W dalszym ciągu dostępna jest pula środków przeznaczona na 2017 i 2018 r., jednak należy pamiętać, iż jej wykorzystanie w latach wcześniejszych ograniczone jest do 50%, po których nastąpi przerwa w przyjmowaniu wniosków.

Pula na 2017 r. wynosi 746 mln zł, natomiast na koniec marca wykorzystano z niej już nieco ponad 12%. Aby próg 50% został przekroczony, kredytobiorcy muszą zarezerwować jeszcze ponad 283 mln zł. Spodziewamy się jednak, iż tempo składania wniosków dotyczących 2017 r. zauważalnie przyspieszy, wobec czego blokada najprawdopodobniej zostanie założona w III kwartale br. Dopiero od stycznia 2017 r. ponownie będzie można wnioskować o dopłaty z drugiej połowy tej puli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA