REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

styl skandynawski, mieszkanie, aranżacja mieszkania.fot
styl skandynawski, mieszkanie, aranżacja mieszkania.fot

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie dopłat w programie ”Mieszkanie dla Młodych” może być trudniejsze niż się mogło wydawać. Jak do tej pory, za największą utrudnienie uważano znalezienie mieszkania na tyle taniego, aby mieściła się w wyznaczonych limitach. Jak zauważył Expander, wiele osób spełniających warunki programu, niestety nie może liczyć na uzyskanie dopłat. Zobacz dlaczego.

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego pochwalił się, że złożono już 1 900 wniosków o dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Niestety, jak na razie, wypłacono tylko jedną z nich. Częściowo wynika to z długiego czasu potrzebnego na załatwienie formalności. Nie bez znaczenia jest jednak to, że dopłata wypłacana jest dopiero jako ostatnia transza płatności za mieszkanie. Jest jednak także inny istotny, powód.

Teoretycznie dopłatę można uzyskać na niemal każde nowe mieszkanie, które spełnia warunek maksymalnej powierzchni i ceny. Nie ma znaczenia, czy jest ono jeszcze w trakcie budowy czy też zostało już oddane do użytkowania – nie mogło być jednak dotychczas zasiedlone. Szczególnie ważna jest ta druga grupa, gdyż obecnie znaczna część ofert spełniających warunki MdM, to mieszkania oddane już do użytkowania i czekające na nabywcę. Niestety w praktyce okazuje się, że na wiele takich mieszkań nie dostaniemy dopłaty.

”Mieszkanie dla Młodych” – problemy

REKLAMA

Ustawa stanowi, że ktoś, kto chce kupić mieszkanie oddane do użytkowania, którego nabycie nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej, otrzyma dopłatę, ale dopiero po tym, gdy stanie się właścicielem tego lokalu. W takiej sytuacji pieniądze z dopłaty trafiłyby więc na konto dewelopera dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. Niestety dla banku, który pożyczył deweloperowi pieniądze na budowę jest to jednak niedopuszczalne.

Zabezpieczeniem takiego kredytu jest wpis na hipotece całego budynku wraz z działką budowlaną. Klient, który płaci za mieszkanie, kupuje jednak lokal wydzielony z całego budynku, z oddzielną, nieobciążoną długiem dewelopera, księgą wieczystą. W niej, na pierwszym miejscu musi się bowiem znaleźć hipoteka na rzecz banku, którzy udzieli kredytu w ramach „Mieszkania dla młodych”. Problem polega jednak na tym, że w umowach kredytów, które banki udzielały deweloperom jest zapisane, że tzw. bezciężarowe wydzielenie lokalu jest możliwe dopiero po wpłaceniu 100% ceny mieszkania.

W rezultacie źle skonstruowanych przepisów nie można więc otrzymać dopłaty na wiele mieszkań, które spełniają wszystkie warunki programu. Warto dodać, że w części miast (np. Kraków, Warszawa) w ogólne trudno jest znaleźć mieszkania w odpowiednio niskiej cenie. Jeśli nie uda się rozwiązać opisanego problemu, to w takich miastach wiele osób będzie musiało czekać kolejny rok lub dłużej aby otrzymać dopłatę. Tyle bowiem będzie trwało wybudowanie nowych mieszkań spełniających wymogi programu.

”Mieszkanie dla Młodych” – jak rozwiązać problem?

Jednym z możliwych rozwiązań jest zmiana ustawy regulującej MdM, tak aby dopłata była wypłacana przed aktem notarialnym. Polski Związek Firm Deweloperskich wstępnie proponuje inne rozwiązanie.

– Ponieważ problem leży w umowach kredytów deweloperskich to banki mogłyby zawrzeć
z deweloperami aneksy do umów kredytowych. Wprowadzono by w nich zapisy mówiące o tym, że jeśli klient kupujący mieszkanie przedstawi z BGK promesę gwarantująca wypłatę dopłaty (a tak naprawdę wystarczy wygenerowane zaświadczenie z systemu BGK), to możliwe jest bezciężarowe wydzielenie lokalu po wpłaceniu kwoty pokrywającej wartość mieszkania pomniejszoną o dopłatę
. – twierdzi Konrad Płochocki, Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Zobacz także:  „Mieszkanie dla Młodych” – wszystko co trzeba wiedzieć

Zobacz także:   "Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Zobacz także:   „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do mieszkań 2014

Źródło: Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA