„Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do mieszkań 2014
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy, zakładający dopłaty do kredytów hipotecznych, został podpisany przez Prezydenta i zgodnie z założeniem wejdzie w życie 1. stycznia 2014 roku. Oznacza to, że program „Mieszkanie dla Młodych” znajdzie się w ofercie wybranych banków komercyjnych już z początkiem nowego roku. Z programu mogą skorzystać osoby, które spełnią określone warunki. Pierwszym kryterium jest wiek. Beneficjentem programu mogą być osoby, które nie ukończyły 35 lat. W przypadku małżeństwa wystarczy, by warunek ten spełnił jeden z małżonków.
REKLAMA
Po drugie nabywana nieruchomość musi być dla kupującego pierwszą nieruchomością mieszkalną, która na dodatek powinna być kupiona na kredyt w złotych rozpisany na przynajmniej 15 lat, który stanowić będzie co najmniej połowę ceny zakupu. W projekcie programu szczegółowo został opisany także lokal, który beneficjent chce nabyć. Przede wszystkim powinno być to mieszkanie z rynku pierwotnego, nie większe niż 75 mkw. W przypadku domu jednorodzinnego graniczną powierzchnią jest 100 mkw. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy beneficjentem programu jest rodzina z przynajmniej trójką dzieci. Może ona kupić lokal o 10 mkw większy. Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać dopłatę, należy kupić mieszkanie odpowiednio tanie. Warunkiem koniecznym jest bowiem zmieszczenie się w limicie cenowym. Obwarowania te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji i wyznaczane jako 110% średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Konkretne limity ceny 1 mkw zostaną ogłoszone wraz z początkiem 2014 roku i będą aktualizowane co kwartał.
„Nowy program dopłat do kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla Młodych” to szansa na zakup pierwszego mieszkania dla osób, które nie ukończyły 35 lat. Pomimo wielu warunków, które beneficjenci powinni spełnić, program umożliwia otrzymanie dopłaty od państwa w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla przykładu za 75-metrowe mieszkanie, które spełnia warunki rządowego programu, we Wrocławiu kupujący musi zapłacić nie więcej niż 358 050 zł. Dotacja od państwa umożliwia otrzymanie maksymalnie ok. 71 000 zł. Jest to o tyle istotne, że pieniądze te mogą zostać przeznaczone np. na wykończenie mieszkania. Warto podkreślić, że program „Mieszkanie dla Młodych” jest też szansą na poprawienie koniunktury w budownictwie mieszkaniowym. Zakłada on bowiem zakup mieszkań wyłącznie z rynku pierwotnego, co oznacza ożywienie wśród deweloperów. Skorzystają także wykonawcy, jak również producenci materiałów budowlanych, którzy będą zobligowani do zaspakajania potrzeb rynku. Opracowany przez rząd program jest zatem szansą nie tylko dla młodych obywateli chcących się usamodzielnić i kupić mieszkanie, ale także dla całej branży związanej z budownictwem” – wyjaśnia Renata Hoffman, P.O. Managera ds. Marketingu w firmie Baumit.
Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?
Zobacz także: Jak „Mieszkanie dla Młodych” wpływa na rynek nieruchomości?
Zobacz także: "Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu
Źródło: Baumit
REKLAMA
REKLAMA