REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie szukać mieszkań z dopłatą w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych” kredytobiorcy mogą powiększyć swój wkład własny nawet o 10–15%. Dofinansowanie to przyda się na pewno tym, którzy jeszcze nie zgromadzili wystarczających oszczędności. Niestety, wymagania programu spełnia niewielka liczba mieszkań. Gdzie szukać mieszkań, które spełnią wymagania programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Domy i mieszkania na terenach podmiejskich

Wielu Polaków uważa, że program „MdM” de facto został zarezerwowany dla mieszkańców największych miast. Taka opinia nie ma pokrycia w faktach. Po przeanalizowaniu oferty rynkowej okazuje się bowiem, że domy i mieszkania z dopłatą można znaleźć również na terenach podmiejskich. Z punktu widzenia przyszłych beneficjentów „MdM-u” najbardziej atrakcyjne są gminy sąsiadujące z miastem wojewódzkim (tj. siedzibą wojewody lub sejmiku województwa). We wspomnianych gminach obowiązują bardziej korzystne limity cenowe. Dokładniej rzecz ujmując są one o 20% wyższe od granicznej ceny 1 m kw., która obowiązuje w pozostałych gminach danego województwa.

REKLAMA

Perspektywa zakupu domu lub lokalu wybudowanego na terenie podmiejskiej gminy jest szczególnie kusząca dla mieszkańców Warszawy, Krakowa i Wrocławia. W przypadku wymienionych miast dotowane mieszkania stanowią nie więcej niż 5% całej oferty deweloperskiej.

Zobacz także: Wszystko o Mieszkanie dla Młodych

Gdzie szukać mieszkań z dopłatą?

Już na początku stycznia wiele serwisów nieruchomościowych udostępniło możliwość wyszukiwania „Mieszkań dla Młodych”. Takie rozwiązanie jest bardzo użyteczne dla osób, które poszukują dotowanego lokum. Muszą one jednak pamiętać, że nie wszystkie bazy nieruchomości są godne uwagi. Wiele z nich zawiera tylko kilkaset domów i mieszkań. Znacznie lepszy przegląd oferty rynkowej zapewniają serwisy, na których można znaleźć przynajmniej 4000 - 5000 dotowanych nieruchomości. Taki wybór ofert z rządową dopłatą zapewnia m.in. portal NoweMieszkaniedlaMłodych.pl. Jego użytkownicy w trakcie wyszukiwania lokali mogą wybrać jeden z ustawowych limitów metrażu (75 m kw. lub 85 m kw.) – podkreśla Andrzej Prajsnar  z portalu RynekPierwotny.com

Tylko powierzchnia użytkowa - nie całkowita

Warto pamiętać, że w ramach metrażowych limitów programu „MdM” jest uwzględniana powierzchnia użytkowa danego lokum, a nie powierzchnia całkowita. To rozróżnienie jest szczególnie istotne dla wszystkich osób, które w ramach „MdM-u” chcą zakupić dom jednorodzinny. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli im finansowego wsparcia, jeżeli powierzchnia użytkowa wybranego budynku mieszkalnego nie przekracza 100 mkw. W przypadku rodzin, które posiadają przynajmniej trójkę dzieci jest stosowany nieco większy limit metrażu (110 mkw.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: „Mieszkania dla Młodych” – w Lublinie

REKLAMA

Na krajowym rynku pierwotnym trudno znaleźć nowe domy o powierzchni całkowitej 100 m kw. – 110 m kw. Deweloperzy oferują natomiast wiele samodzielnych budynków, które liczą sobie 120 m kw. – 130 m kw. Takie domy również mogą zakwalifikować się do programu „MdM”. Osoba, która jest zainteresowana dotacją na ich zakup musi sprawdzić powierzchnię użytkową. Wspomnianą wartość można wyznaczyć poprzez odpowiednie skorygowanie powierzchni całkowitej (patrz poniżej).

Powierzchnia użytkowa domu = powierzchnia całkowita domu – powierzchnia wybranych elementów (balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału)

Samodzielne obliczanie powierzchni użytkowej domu nie zawsze jest konieczne. Dokładnymi informacjami na ten temat powinien dysponować deweloper.

Pamiętaj o rabatach i upustach!

REKLAMA

Miniony rok upłynął pod znakiem lepszej koniunktury na rynku pierwotnym. Mimo panującego ożywienia klienci firm deweloperskich nadal mają dość duże możliwości negocjacji cen. Rabaty na poziomie 4% - 5% ceny ofertowej nie są czymś nadzwyczajnym.

Przyszli beneficjenci programu „Mieszkanie dla Młodych” powinni wykorzystać dobre warunki do negocjacji z deweloperem. Osoby poszukujące dotowanego lokum mogą brać pod uwagę również mieszkania i domy, których ofertowa cena nieznacznie przekracza aktualne limity MdM-u. Wiele takich nieruchomości jest dostępnych w inwestycjach, które częściowo zakwalifikowały się do nowego programu. Warto sprawdzić, czy deweloper uczestniczący w „MdM-ie” zgodzi się na powiększenie liczby dotowanych ofert o kolejny dom lub mieszkanie. Andrzej Prajsnar – RynekPierwotny.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA