REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie Plus szansą dla młodych

Diana Wawrzusiszyn
Mieszkanie+ szansą dla młodych /fot. Fotolia
Mieszkanie+ szansą dla młodych /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwają przygotowania do wprowadzenia w życie programu Mieszkanie+, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe młodych Polaków po tym jak w 2018 roku wygaśnie dotychczasowy projekt Mieszkania dla Młodych.

3,5 miliarda złotych. Taka kwota przewidziana została na realizację programu Mieszkania dla Młodych w latach 2014-2018. Program jeszcze nie wygasł, a rządzący są na ostatniej prostej wdrażania w życie swojego autorskiego programu Mieszkanie+. Tłumaczą oni, że nowy program będzie udoskonaloną kontynuacją obecnie działającego MdM. Minusem dotychczasowego programu było przede wszystkim to, że do programu mogła zakwalifikować się osoba, która ukończyła 35 lat. W ten sposób przybrał obliczę Mieszkania dla (nie tak bardzo) młodych. Postanowiono to zmienić i umożliwić też młodszym obywatelom zdobycie swoich czterech kątów. Mieszkanie+ jest skierowanie do wszystkich Polaków, jednak w pierwszej kolejności, mam pomóc tym którzy nie dostaliby kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania.

REKLAMA

Polecamy: E-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Na swoim za 30 lat

Podstawową różnicą tych dwóch programów jest kwestia własności. W ramach MdM młodzi otrzymują finansowe wsparcie w związku z nabyciem mieszkania. Odbywa się to na dwa sposoby: przez dofinansowanie wkładu własnego w związku z zaciągniętym kredytem na zakup mieszania lub przez zwrot wartości podatku VAT na materiały budowlane użyte w ramach budowy domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym. W Mieszkaniu+ sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w programie zostaną najemcami, a nie właścicielami nowych mieszkań. Jest to związane z polityki całego programu, u którego podstaw leży budowa nieruchomości wyłącznie na gruntach państwowych. Ma to obniżyć koszty budowy mieszkań. W braku posiadania praw do takiego mieszkania można dostrzegać istotną wadę całego programu. Jednak z drugiej strony takie rozwiązanie wpłynie znacząco na obniżenie kosztów, gdyż według prognoz cena wynajmu lokum ma wynieść  od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Istnieje też możliwość dojścia do własności. W sytuacji, gdy dana osoba zdecyduje, że pragnie w przyszłości posiadać mieszkanie na własność, wtedy płaci ona o 20 % wyższy czynsz. Jednak przejęcie mieszkania na własność jest bardzo przesunięte w czasie. Dopiero po 25, 30 latach beneficjent otrzyma mieszkanie.

Trzy filary

Narodowy Program Mieszkaniowy będzie opierał się na trzech filarach. Po pierwsze, grunty pod zabudowę mieszkań będą własnością Skarbu Państwa, a ich rozporządzaniem zajmie się Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Po drugie program będzie opierał się na wsparciu budownictwa społecznego i spółdzielczego, co ma znacznie obniżyć koszty budowy. Ostatnią składową programu będą Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), na które będzie można odkładać pieniądze na zakup lub remont mieszkania, czy też na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Regularne prowadzenie IKM będzie premiowane przez rząd.

Zobacz: Mieszkania dla Młodych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze fundamenty

W grudniu ubiegłego roku w Białej Podlaskiej zaczęto prace budowlane nad pierwszą  inwestycją w ramach programu Mieszkanie+. Obecnie coraz więcej samorządów jest zainteresowanych programem. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości podpisał już ok. 60 porozumień z samorządami zainteresowanymi taką inwestycją.

Nie została podana informacja, kiedy oficjalnie program ruszy. Prawdopodobnie wnioski będzie można składać już pod koniec bieżącego roku.

                                                                                

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA