REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie Plus szansą dla młodych

Diana Wawrzusiszyn
Mieszkanie+ szansą dla młodych /fot. Fotolia
Mieszkanie+ szansą dla młodych /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwają przygotowania do wprowadzenia w życie programu Mieszkanie+, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe młodych Polaków po tym jak w 2018 roku wygaśnie dotychczasowy projekt Mieszkania dla Młodych.

3,5 miliarda złotych. Taka kwota przewidziana została na realizację programu Mieszkania dla Młodych w latach 2014-2018. Program jeszcze nie wygasł, a rządzący są na ostatniej prostej wdrażania w życie swojego autorskiego programu Mieszkanie+. Tłumaczą oni, że nowy program będzie udoskonaloną kontynuacją obecnie działającego MdM. Minusem dotychczasowego programu było przede wszystkim to, że do programu mogła zakwalifikować się osoba, która ukończyła 35 lat. W ten sposób przybrał obliczę Mieszkania dla (nie tak bardzo) młodych. Postanowiono to zmienić i umożliwić też młodszym obywatelom zdobycie swoich czterech kątów. Mieszkanie+ jest skierowanie do wszystkich Polaków, jednak w pierwszej kolejności, mam pomóc tym którzy nie dostaliby kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania.

REKLAMA

Polecamy: E-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Na swoim za 30 lat

Podstawową różnicą tych dwóch programów jest kwestia własności. W ramach MdM młodzi otrzymują finansowe wsparcie w związku z nabyciem mieszkania. Odbywa się to na dwa sposoby: przez dofinansowanie wkładu własnego w związku z zaciągniętym kredytem na zakup mieszania lub przez zwrot wartości podatku VAT na materiały budowlane użyte w ramach budowy domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym. W Mieszkaniu+ sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w programie zostaną najemcami, a nie właścicielami nowych mieszkań. Jest to związane z polityki całego programu, u którego podstaw leży budowa nieruchomości wyłącznie na gruntach państwowych. Ma to obniżyć koszty budowy mieszkań. W braku posiadania praw do takiego mieszkania można dostrzegać istotną wadę całego programu. Jednak z drugiej strony takie rozwiązanie wpłynie znacząco na obniżenie kosztów, gdyż według prognoz cena wynajmu lokum ma wynieść  od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Istnieje też możliwość dojścia do własności. W sytuacji, gdy dana osoba zdecyduje, że pragnie w przyszłości posiadać mieszkanie na własność, wtedy płaci ona o 20 % wyższy czynsz. Jednak przejęcie mieszkania na własność jest bardzo przesunięte w czasie. Dopiero po 25, 30 latach beneficjent otrzyma mieszkanie.

Trzy filary

Narodowy Program Mieszkaniowy będzie opierał się na trzech filarach. Po pierwsze, grunty pod zabudowę mieszkań będą własnością Skarbu Państwa, a ich rozporządzaniem zajmie się Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Po drugie program będzie opierał się na wsparciu budownictwa społecznego i spółdzielczego, co ma znacznie obniżyć koszty budowy. Ostatnią składową programu będą Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), na które będzie można odkładać pieniądze na zakup lub remont mieszkania, czy też na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Regularne prowadzenie IKM będzie premiowane przez rząd.

Zobacz: Mieszkania dla Młodych

Pierwsze fundamenty

W grudniu ubiegłego roku w Białej Podlaskiej zaczęto prace budowlane nad pierwszą  inwestycją w ramach programu Mieszkanie+. Obecnie coraz więcej samorządów jest zainteresowanych programem. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości podpisał już ok. 60 porozumień z samorządami zainteresowanymi taką inwestycją.

Nie została podana informacja, kiedy oficjalnie program ruszy. Prawdopodobnie wnioski będzie można składać już pod koniec bieżącego roku.

                                                                                

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

    Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

    Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA