REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszyła budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Ruszyła budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus /fot. Fotolia
Ruszyła budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że własne mieszkanie to największy problem i wyzwanie. Ponad 70 proc. uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności. Ruszył program budowy mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

22 grudnia 2016 r. rozpoczęła się realizacja pierwszych inwestycji mieszkaniowych w programie Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej i w Jarocinie. Podpisano również kolejny list intencyjny między samorządem Opola i spółką BGK Nieruchomości S.A. Od momentu podpisania listu intencyjnego z Białą Podlaską minęły 2 miesiące, a od podpisania umowy inwestycyjnej - niespełna dwa tygodnie. Dziś na placu budowy 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej wbito symboliczną „pierwszą łopatę”.

REKLAMA

- Szeroki dostęp do nowoczesnych mieszkań na wynajem oznaczać będzie radykalną poprawę warunków życia polskich rodzin – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Również w Jarocinie podpisana została umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. 258 mieszkań czynszowych, które powstaną, zostanie włączonych do oferty programu Mieszkanie Plus.

- Te mieszkania to wypełnienie zobowiązania zawartego w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Zapraszam samorządy do udziału w programie Mieszkanie Plus, w którym powstają nowoczesne i dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją wykupu – mówił podczas podpisania umowy w Jarocinie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Zobacz serwis: Dom i prawo

W tym samym dniu do programu Mieszkanie Plus dołączyło Opole. Na wstępnie wytypowanej przez miasto działce może powstać około 353 mieszkań.

W realizacji programu Mieszkanie Plus kluczowe jest zaangażowanie instytucji finansowych, w tym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Do budowy mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności budżet państwa nie dołoży złotówki. Instytucje publiczne sfinansują wprawdzie istotną część nakładów inwestycyjnych, ale będzie się to odbywać na zasadach komercyjnych. Inwestycje będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A. – spółki, która wkrótce stanie się częścią Grupy PFR – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W ramach programu Mieszkanie Plus możliwe są różne formuły współpracy w zależności od lokalnych uwarunkowań.

REKLAMA

- Nie narzucamy jednego, z góry ustalonego modelu realizacji inwestycji. Przykładowo: w Białej Podlaskiej naszym partnerem jest miejski Zakład Gospodarki Lokalowej, zaś w Jarocinie zrealizujemy wspólną inwestycję z miastem i lokalnym TBS, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu Municypalnego. Dysponujemy szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, które pozwalają nam oferować elastyczny produkt – zadeklarował Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.

BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Nadal prowadzi rozmowy z kolejnymi gminami. Efektem rozmów są porozumienia o współpracy, a następnie umowy inwestycyjne.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Stawkę czynszu podstawowego w programie Mieszkanie Plus determinować będzie głównie wielkość nakładów inwestycyjnych. Stąd duży nacisk na optymalizację kosztu gruntów, technologii i czasu realizacji. W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym. Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA