Ruszyła budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus
REKLAMA
REKLAMA
22 grudnia 2016 r. rozpoczęła się realizacja pierwszych inwestycji mieszkaniowych w programie Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej i w Jarocinie. Podpisano również kolejny list intencyjny między samorządem Opola i spółką BGK Nieruchomości S.A. Od momentu podpisania listu intencyjnego z Białą Podlaską minęły 2 miesiące, a od podpisania umowy inwestycyjnej - niespełna dwa tygodnie. Dziś na placu budowy 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej wbito symboliczną „pierwszą łopatę”.
REKLAMA
- Szeroki dostęp do nowoczesnych mieszkań na wynajem oznaczać będzie radykalną poprawę warunków życia polskich rodzin – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Również w Jarocinie podpisana została umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. 258 mieszkań czynszowych, które powstaną, zostanie włączonych do oferty programu Mieszkanie Plus.
- Te mieszkania to wypełnienie zobowiązania zawartego w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Zapraszam samorządy do udziału w programie Mieszkanie Plus, w którym powstają nowoczesne i dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją wykupu – mówił podczas podpisania umowy w Jarocinie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Zobacz serwis: Dom i prawo
W tym samym dniu do programu Mieszkanie Plus dołączyło Opole. Na wstępnie wytypowanej przez miasto działce może powstać około 353 mieszkań.
W realizacji programu Mieszkanie Plus kluczowe jest zaangażowanie instytucji finansowych, w tym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
- Do budowy mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności budżet państwa nie dołoży złotówki. Instytucje publiczne sfinansują wprawdzie istotną część nakładów inwestycyjnych, ale będzie się to odbywać na zasadach komercyjnych. Inwestycje będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A. – spółki, która wkrótce stanie się częścią Grupy PFR – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
W ramach programu Mieszkanie Plus możliwe są różne formuły współpracy w zależności od lokalnych uwarunkowań.
REKLAMA
- Nie narzucamy jednego, z góry ustalonego modelu realizacji inwestycji. Przykładowo: w Białej Podlaskiej naszym partnerem jest miejski Zakład Gospodarki Lokalowej, zaś w Jarocinie zrealizujemy wspólną inwestycję z miastem i lokalnym TBS, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu Municypalnego. Dysponujemy szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, które pozwalają nam oferować elastyczny produkt – zadeklarował Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.
BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Nadal prowadzi rozmowy z kolejnymi gminami. Efektem rozmów są porozumienia o współpracy, a następnie umowy inwestycyjne.
Zobacz serwis: Budowa i remont
Stawkę czynszu podstawowego w programie Mieszkanie Plus determinować będzie głównie wielkość nakładów inwestycyjnych. Stąd duży nacisk na optymalizację kosztu gruntów, technologii i czasu realizacji. W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym. Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.