REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej nieruchomości bez barier

Coraz więcej nieruchomości bez barier. /fot. Fotolia
Coraz więcej nieruchomości bez barier. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dawno temu ludzie borykający się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami byli spychani na margines życia społecznego. Ostatnie lata pokazują, że takie osoby są coraz bardziej doceniane, m.in. na rynku pracy, gdzie nie są z góry skreślane. Nawet wręcz przeciwnie – jako pracownicy przynoszą firmie wiele korzyści.

REKLAMA

Skoro osoby niepełnosprawne są coraz bardziej aktywne, muszą mieć swobodę w poruszaniu się. Infrastruktura miejska stara się nadążać za ich potrzebami, dzięki zastosowaniu niskich krawężników, sygnalizatorów świetlnych z komunikatami głosowymi, czy podjazdów dla wózków inwalidzkich. Jednak problemy nie kończą się na przejściach dla pieszych i chodnikach. Największe utrudnienia niepełnosprawni napotykają w budynkach, a najbardziej uciążliwe są one dla osób poruszających się na wózku. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju stopnie, wysokie progi i wąskie przejścia.

REKLAMA

Dobrze, gdyby chociaż w domu takie osoby mogły czuć się swobodnie. Jednak i tutaj nie zawsze wszystko jest w porządku. Dlatego przeanalizowaliśmy rynek sprzedaży mieszkań na podstawie ogłoszeń zawartych w serwisie Otodom.pl. Z obserwacji wynika, że zaledwie w 6% wszystkich ogłoszeń została wymieniona informacja, iż mieszkanie znajduje się w budynku posiadającym udogodnienia niezbędne dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl wymienia udogodnienia, jakie powinien posiadać budynek, aby był przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim jest to winda znajdująca się na poziomie wejścia do budynku, dzięki czemu nie trzeba pokonywać żadnych schodów, by dostać się do mieszkania. Winda musi być także odpowiednio szeroka, by bez problemu zmieścił się do niej wózek inwalidzki. To samo dotyczy drzwi na korytarzach oraz do samych mieszkań. Osobom niewidomym pomogą informacje pisane alfabetem Braille'a. Powinny one znaleźć się przed wejściem do budynku informację, np. o numerze klatki schodowej. Pomocne będzie również umieszczenie numerów pięter przy poszczególnych przyciskach w windzie.

Przykładowe oferty mieszkań w budynkach z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, serwis Otodom.pl, grudzień 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasto

Metraż

L. pokoi

Cena 1 m2

Cena całkowita

Kraków

44,1 m2

2

6 600 zł

291 126 zł

Kraków

87,0 m2

3

6 448 zł

561 000 zł

Rzeszów

46,3 m2

2

5 036 zł

233 300 zł

Szczecin

71,1 m2

4

6 186 zł

440 000 zł

Warszawa

51,0 m2

2

9 463 zł

482 600 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Mimo, iż nadal wśród niektórych osób pokutuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są gorsze od innych, świadomość na temat osób z ułomnościami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi jest coraz większa. Traktowanie takich osób, jako niezdolnych do niczego jest coraz bardziej sporadyczne. Zauważają to także osoby decydujące o tym jak wygląda nasze otoczenie, w tym również deweloperzy, którzy przystosowują realizowane przez siebie budynki do potrzeb takich osób.

Zobacz serwis: Finanse

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA