REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać?

Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać? /fot. Fotolia
Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma dylematami. I nie chodzi tylko o wybór odpowiedniego lokum. Trzeba też zastanowić się chociażby nad sfinansowaniem inwestycji, czy wykończeniem mieszkania.

Wiele osób stara się odłożyć pewną sumę przed zakupem lokalu od dewelopera, właśnie po to by móc go wykończyć. Często jednak ta kwota okazuje się zbyt mała, by pokryć całkowite wykończenie i wyposażenie mieszkania zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego nabywcy wykańczają mieszkanie na tyle, na ile ich stać z nadzieją, że niedługo uzbierają kolejną sumę na pokrycie pozostałego wykończenia. Często jednak okazuje się, że rozwiązania, które miały być chwilowe, zostają na bardzo długo.

REKLAMA

Aby uniknąć takiej sytuacji warto rozważyć zakup mieszkania z pełnym wykończeniem i wyposażeniem. Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele zalet, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić, zwłaszcza jeżeli stara się o kredyt hipoteczny i ma małą zdolność kredytową.

Zobacz serwis: Budowa i remont

REKLAMA

Kredytowanie nie tylko samego mieszkania, ale także jego wykończenia, może okazać się korzystne chociażby dla osób, które nie dysponują oszczędnościami na jego wykończenie – twierdzi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, co potwierdza również wielu ekspertów. Dzięki temu wydatki związane z wykończeniem mieszkania można pokryć tanim kredytem hipotecznym bez konieczności zaciągania np. kredytu gotówkowego.

Oferty dostępne na rynku dotyczące wykończonego mieszkania z rynku pierwotnego są przede wszystkim wynikiem współpracy dewelopera z firmą zajmującą się wykończeniem. Nabywca mieszkania ma wtedy możliwość wyboru jakie materiały zostaną wykorzystane do wykończenia mieszkania oraz w jakim będzie ono stylu. Deweloper określa wtedy cenę wykończenia w przeliczeniu na 1 mkw. mieszkania, która zależy od standardu wybranych materiałów. Rzadko jednak można spotkać oferty obejmujące również wyposażenie mieszkania w odpowiednie meble oraz sprzęt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkania z kompleksowym wykończeniem oraz wyposażeniem są skierowane z reguły do osób chcących zainwestować w kupno mieszkania na wynajem. Jest to spowodowane małym zainteresowaniem tego typu lokalami ze strony innych klientów.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Przykładowe oferty mieszkań z pełnym wykończeniem lub wyposażeniem, serwis Otodom.pl, grudzień 2016

Miejscowość

Metraż

Cena mkw.

Cena całkowita

Standard

Gdańsk

25 m2

12 600 zł

315 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone, VAT 23%

Brzozówka k/Torunia

56 m2

2 982 zł

167 000 zł

wykończone "pod klucz"

Warszawa

29 m2

9 966 zł

289 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone, VAT 23%

Krynica Morska

57 m2

9 025 zł

514 440 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone, VAT 23%

Gdynia

84 m2

8 929 zł

750 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone

Kraków

40 m2

10 875 zł

435 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone

W Polsce niewiele osób decyduje się na zakup wykończonego mieszkania, nie mówiąc o takim, które jest w pełni wyposażone. Z tego względu nie znajdziemy również wielu ofert sprzedaży tego typu mieszkań. Większość z nich będzie dotyczyło zakupu lokalu typowo inwestycyjnego z 23% VAT-em w systemie condo lub aparthotelu. Tylko sporadycznie zdarzają się oferty umeblowanych mieszkań w typowych budynkach mieszkalnych.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA