Rynek mieszkaniowy w Europie
REKLAMA
REKLAMA
Autorzy rankingu zwracają uwagę, iż wśród pięciu najsilniejszych rynków mieszkaniowych aż trzy z nich znajdują się w Europie. Globalnym liderem jest Irlandia. W ubiegłym roku ceny mieszkań wzrosły tam aż o 16,6% (po uwzględnieniu inflacji). Rok wcześniej wzrost był słabszy, ale także zauważalny (6,18%). Tak dobra kondycja rynku opiera się na wzroście całej gospodarki. Irlandia była bowiem najszybciej rosnącą gospodarką w całej Unii Europejskiej z wzrostem PKB rzędu 4,8%. Prognozy makroekonomiczne dla tego kraju także są obiecujące – w 2015 r. spodziewany jest wzrost PKB na poziomie 3,5%
REKLAMA
Zobacz serwis: Inwestycje
Znaczące wzrosty średnich cen na rynku mieszkaniowym zanotowano w Estonii oraz Szwecji. W pierwszym z wymienionych krajów ceny nieruchomości w Tallinie wzrosły w ciągu 2014 r. o 12,6%. W drugim wzrost cen sięgnął rok do roku 8,78%. Nieco słabszym wynikiem mogły wykazać się Turcja, gdzie nieruchomości mieszkaniowe podrożały o 8,05% oraz Wielka Brytania z wzrostem na poziomie 7,33%.
Wśród krajów, gdzie ceny wzrosły silniej niż w 2013 r. znalazły się Islandia, Holandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja.
Zobacz serwis: Budowa i remont
Ale jak zawsze jest też druga strona medalu. Na siedmiu spośród dwudziestu dwóch badanych rynków miały miejsce spadki cen. Wręcz dramatyczny spadek miał miejsce na zmagającej się z obroną swojego terytorium, spadającym kursem wartości hrywny oraz pogłębiająca się recesją Ukrainie. W Kijowie ceny nieruchomości spadły w ciągu roku o niemal 49%. W ubiegłym roku taniały także mieszkania w obłożnej sankcjami Rosji – zmiana wyniosła 6,15%. Niepewne perspektywy rozwoju sytuacji w Grecji także doprowadziły do obniżki cen na rynku mieszkaniowym, chociaż należy zaznaczyć, iż dynamika spadków systematycznie słabnie. W 2014 r. przeciętna nieruchomość potaniała o 4,34%.
Mniejsze spadki cen odnotowały rynki mieszkaniowe w Hiszpanii, Finlandii, Rumunii oraz Portugalii. Jednak tylko w Finlandii spadek ten okazał się większy niż w 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.