REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku

Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku. /fot. Fotolia
Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze półrocze 2015 r. przyniosło kontynuację ożywienia w budownictwie mieszkaniowym rozpoczętego na dobre jeszcze w 2014 r. Czołowe firmy deweloperskie notują rekordowe wyniki i osiągają imponującą, niespotykaną dotychczas w Polsce skalę działalności. Aby wykorzystać sprzyjającą sytuację rynkową, masowo uruchamiają one nowe inwestycje.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (w tys.), 2010 - maj 2015

REKLAMA

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie danych GUS

REKLAMA

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2015 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 33,8 tys. mieszkań, co oznaczało wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 30%. Sytuacja ta jest o tyle imponująca, iż w 2014 r. ustanowiono historyczny rekord pod względem rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów.

Popyt rozumiany jako skumulowana sprzedaż mieszkań na kilku najbardziej aktywnych rynkach deweloperskich stopniowo rósł od początku 2010 r. W 2014 r. i/lub w I połowie 2015 r. jak wynika z  danych Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. ustanawiane były nowe rekordy sprzedażowe na poszczególnych rynkach lokalnych. Najnowsze wyniki za I półrocze 2015 r. raportowane przez deweloperów giełdowych także potwierdzają zdecydowane ożywienie w branży. Osiągają one rekordowe wyniki sprzedażowe, rozpoczynają liczne nowe inwestycje i w zdecydowanej większości przypadków planują zamknąć 2015 r. najlepszymi wynikami sprzedażowymi w swojej historii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liczba sprzedanych mieszkań w I połowie 2015 r.

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie danych spółek

Zmiana liczby sprzedanych mieszkań w stosunku do I połowy 2014 r.

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie danych spółek

Perspektywy rozwoju rynku pierwotnego w Polsce - domy, mieszkania, biura

REKLAMA

- W sektorze mieszkaniowym czołowi deweloperzy dysponują imponującymi i na bieżąco uzupełnianymi bankami ziemi, pozwalającymi im płynnie uruchamiać kolejne projekty. Dopóki nie wystąpi zauważalne spowolnienie sprzedaży mieszkań, budownictwo deweloperskie czeka kontynuacja stabilnego wzrostu aktywności. W drugiej połowie roku nie należy się spodziewać skokowych zmian – zauważa Krzysztof Kołakowski z warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 10.

Jeżeli chodzi o domy to w najbliższych latach spodziewany jest dalszy wzrost liczby osób przenoszących się na wieś, szczególnie na tereny podmiejskie. To sprawia, iż perspektywy rozwoju tego segmentu wyglądają obiecująco. Polacy wciąż jednak preferują samodzielną budowę domów. Deweloperzy chcąc zwiększyć udział w tym segmencie rynku będą musieli zaproponować bardziej konkurencyjną ofertę.

- Większość osób, które przenoszą się za miasto skłania się ku zakupieniu działki i budowaniu domu na własną rękę. To zjawisko dotyczy zwłaszcza mieszkańców większych aglomeracji, takich jak Kraków czy Warszawa, którzy mają dosyć wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie są znacznym stopniu związane z miastem – twierdzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl.

Sektor powierzchni biurowych w Polsce wyjątkowo szybko nadgania dystans do Zachodu, a tamtejsi inwestorzy w ostatnich latach zaczęli postrzegać nasz rynek jako atrakcyjne miejsce inwestycji. Średnioterminowe prognozy są więc dobre, a polski rynek biurowy w dalszym ciągu pozostaje perspektywiczny. Przejściowe problemy mogą powstać na niektórych rynkach w wyniku zbyt dużej powierzchni pochodzącej z projektów spekulacyjnych skutkujących skokowym wzrostem stopy pustostanów i presją na obniżki czynszów (Warszawa).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA