REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program „MdM”– Mieszkanie dla Młodych – do poprawy?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

REKLAMA

Od początku roku, Polacy mogą ubiega się o dofinansowania do zakupu nieruchomości. Wg danych BGK, dopłaty uzyskało już prawie 2700 wnioskawodawców. Niestety start programu MdM utrudniły przepisy, wiele osób, które chciały uzyskać dopłaty, napotkały na pewne przeszkody.

REKLAMA

Młodzi Polacy już od stycznia mogą otrzymać dopłaty mieszkaniowe w ramach programu „MdM”. Dane Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wskazują, że do 28 lutego bieżącego roku rządową pomoc uzyskało prawie 2700 wnioskodawców. Ten wynik z całą pewnością mógł być lepszy. Start programu „Mieszkanie dla Młodych” utrudniły wadliwe przepisy. Już w styczniu okazało się, że część osób zainteresowanych „MdM-em” napotyka nieoczekiwane przeszkody. Szczególne powody do narzekania mają nabywcy gotowych mieszkań i osoby wybierające ofertę spółdzielni mieszkaniowych - pisze Andrzej Prajsnar z portalu „RynekPierowotny.com”

Spółdzielcy skarżą się na prawną dyskryminację

REKLAMA

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (tzw. ustawa o „MdM”) zezwala na uczestnictwo spółdzielni mieszkaniowych w nowym programie. Pierwsze tygodnie bieżącego roku pokazały jednak, że osoby zainteresowane spółdzielczą ofertą mają poważne problemy z uzyskaniem dopłaty. Banki odrzucają ich wnioski kredytowe tłumacząc się zasadami, które stosuje BGK. Takie praktyki budzą zrozumiały sprzeciw spółdzielni oferujących nowe i tanie lokale. Ich przedstawiciele otwarcie mówią, że ustawa regulująca zasady działania programu „Mieszkanie dla Młodych” powinna być poprawiona. Na początku marca rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) oświadczył, że ten postulat może zostać spełniony. MIiR przed ogłoszeniem wiążącej decyzji zamierza jeszcze przeanalizować sytuację.   

Utrudnienia w dotowaniu spółdzielczych mieszkań mogły być przewidziane już na początkowym etapie procedury legislacyjnej. Ich występowanie jest związane ze specyfiką działania spółdzielni mieszkaniowych. Wspomniane instytucje pobierają od swoich klientów wkład budowlany, który finansuje prowadzoną inwestycję. Jego wysokość jest ustalana na podstawie szacunkowych kosztów budowy. W trakcie sześciu miesięcy od formalnego ukończenia budynku spółdzielnia musi rozliczyć koszty i skalkulować ostateczną cenę wyodrębnionego mieszkania (patrz artykuł 18 ustęp 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). W związku z powyższym spółdzielczy inwestor nie zawsze może zagwarantować niezmienność początkowej ceny. Taki warunek ustalił natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK chce mieć pewność, że powstające lokum „zmieści się” w limicie cenowym „Mieszkania dla Młodych”. Patowej sytuacji nie rozwiązują nawet pisemne oświadczenia tych spółdzielni, które dla dobra klientów zrzekły się prawa do podwyżki ostatecznej ceny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt dla dewelopera to kolejne źródło problemów

REKLAMA

Spore trudności z uzyskaniem rządowej pomocy mogą mieć również osoby, które zdecydowały się na zakup gotowego lokalu od dewelopera. Ustawa o „MdM” przewiduje szczególne zasady dotowania takich mieszkań. Ich nabywcy otrzymają dopłatę do wkładu własnego dopiero po zawarciu umowy ustanawiającej lub przenoszącej własność lokalu. Opisywane rozwiązanie stwarza wiele problemów, jeżeli budowa sprzedawanego mieszkania była finansowana kredytem inwestycyjnym. Banki współpracujące z deweloperami zabezpieczają swoje roszczenia poprzez ustanowienie hipoteki na zabudowywanym gruncie. Instytucja udzielająca kredytu w ramach programu „MdM” chce zastosować takie samo rozwiązanie w odniesieniu do lokalu. Umowy, które deweloperzy zawarli ze swoimi kredytodawcami zwykle wskazują, że tzw. bezciężarowe wydzielenie lokalu jest możliwe po zapłacie całości ustalonej ceny. W związku z tym wszystkie strony znajdują się w bardzo problematycznej sytuacji. Dopłata, która pozwoliłaby na wydzielenie mieszkania i jego sprzedaż jest trwale zablokowana, bo wymagana transakcja pomiędzy klientem i deweloperem jeszcze nie doszła do skutku – podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

Można mieć nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o „MdM” weźmie pod uwagę opisywane problemy. W przeciwnym razie podaż mieszkań kwalifikujących się do nowego programu zostanie trwale zmniejszona. Taki scenariusz byłby szczególnie niekorzystny dla kilku dużych rynków mieszkaniowych (m.in. warszawskiego, krakowskiego i  wrocławskiego). 

Zobacz także: Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zobacz także: Mieszkania dwupoziomowe (z antresolą) – dlaczego warto je kupić?

 Andrzej Prajsnar – RynekPierwotny.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA