REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzieci w programie MdM – „Mieszkanie dla Młodych”

REKLAMA

Większa część osób, które korzystają z rządowego programu dopłat „Mieszkanie dla Młodych” nie posiada dzieci. Rodzinom z dziećmi program dopłat „MdM” oferuje jednak sporo „dodatków”.

REKLAMA

  1. Jakie dodatkowe korzyści w programie Mieszkanie dla Młodych przysługują beneficjentom z dziećmi?

Przede wszystkim klienci wychowujący co najmniej jedno dziecko już na starcie mogą otrzymać dopłatę wyższą o połowę. Standardowo dofinansowanie wynosi 10 proc., a w przypadku beneficjentów z dziećmi jest to 15 proc. Dodatkowo, jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania dojdzie do narodzin lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego (czwartego, piątego itd.) dziecka, można ubiegać się o dodatkowe wsparcie w wysokości 5 proc. Ostatnią korzyścią jest możliwość zakupu nieruchomości o 10 mkw. większej dla osób, które w momencie składania wniosku kredytowego wychowują co najmniej trójkę dzieci.

  1. Jakie dziecko uprawnia do skorzystania z 15-proc. dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych?

Nie każdy rodzic wychowujący dziecko może otrzymać wyższą dopłatę w ramach MdM. Aby przysługiwało 15-proc. dofinansowanie dziecko musi być małoletnie lub musi przysługiwać mu zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub renta socjalna (bez względu na wiek) lub być uczące się (do 25. roku życia). Warto dodać, że pod uwagę brane są zarówno dzieci własne, jak i przysposobione, przy czym w przypadku małżeństwa warunek dotyczący przysposobienia uznaje się za spełniony, jeżeli przysposobienia dokonał przynajmniej jeden z małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Jesteśmy po rozwodzie, dzieckiem na co dzień opiekuje się była żona. Ale ja regularnie się z nim widuję. Czy biorąc kredyt w ramach MdM mogę otrzymać 15 proc. dofinansowania?

Wyższa stawka dopłat przysługuje tylko osobom wychowującym dziecko na co dzień. W tej sytuacji z podwyższonej dopłaty skorzystać może tylko żona, która jest głównym wychowawcą dziecka, i z którą owo dziecko na stałe mieszka.

  1. Przygotowujemy się do złożenia wniosku o kredyt w ramach MdM. Jednocześnie spodziewamy się naszego pierwszego dziecka, które urodzi się kilka miesięcy później. Czy będziemy mogli wówczas otrzymać zwiększone dofinansowanie?

REKLAMA

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi jasno mówi, że wyższa dopłata (15 proc.) przysługuje beneficjentom, którzy w dniu składania wniosku o kredyt wychowują co najmniej jedno dziecko. Liczy się więc moment składania wniosku. Osoby i małżeństwa nie mające dzieci mogą otrzymać tylko 10-proc. dopłatę.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na wysokość wyjściowej dopłaty, w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania można otrzymać dodatkowe 5 proc. Ubiegać się o nie można w związku z urodzeniem lub przysposobieniem trzeciego lub kolejnego (czwartego, piątego itd.) dziecka w ciągu pięciu lat od nabycia mieszkania objętego dopłatą MdM.

  1. Mamy kredyt z dopłatami MdM i spodziewamy się trzeciego dziecka. Co trzeba zrobić, by otrzymać dodatkowe środki w ramach programu?

Należy w ciągu pół roku od narodzin (lub przysposobienia) dziecka złożyć w banku wniosek o spłatę części kredytu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające narodzenie (lub przysposobienie) dziecka. Gdy pieniądze trafią z Banku Gospodarstwa Krajowego do banku kredytującego, obniży on kapitał kredytu i dokona ponownej kalkulacji rat kredytowych.

  1. Kim wg programu MdM jest osoba samotnie wychowująca dzieci?

Ustawa mówi, że w rozumieniu programu osoba samotnie wychowująca dziecko to jedno z rodziców lub opiekun prawny dziecka, który samotnie je wychowuje pod warunkiem, że jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację. Za osobę samotnie wychowującą dziecko uznaje się też osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zobacz także: Wskaźniki przeliczeniowe – „Mieszkanie dla Młodych” lipiec 2014

Zobacz także: MdM – Mieszkanie dla Młodych, odpowiedzi na trudne pytania

Zobacz także: „Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA