REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja grzewcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?


W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Co to jest wymiana ciepła i od czego ona zależy?


Proces wymiany ciepła jest zjawiskiem, którego doświadczamy przez całe nasze życia. Akceptujemy go i mimowolnie dostosowujemy się do niego. Warto poznać rządzące nim prawa w kontekście instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewania budynków. Pozwoli nam to świadomie podejść do projektu instalacji centralnego ogrzewania oraz wielu zjawisk w przyrodzie.

Jak ocieplić wnętrza?


Wybór ogrzewania domu nie jest w dzisiejszych czasach sprawą łatwą. Klienci najczęściej wybierają tradycyjne ogrzewanie grzejnikami, ale na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?


Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Czy jest to dobry wybór? Możemy dzięki temu zaoszczędzić? W ośmiu punktach przedstawiamy zalety takiego rozwiązania.

REKLAMA

Jak ogrzać ogród zimowy?


Ogrody zimowe, dawniej zwane też oranżeriami, znów są bardzo popularne. Jeśli chcemy korzystać przez cały rok, powinniśmy zainstalować odpowiedni system ogrzewania.

Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?


Rośnie zainteresowanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi, ponieważ coraz bardziej spadają ich ceny. Dzięki instalacji kotła kondensacyjnego możesz zmniejszyć zużycie gazu nawet o 5–15%. Jego instalacja będzie wymagać jednak od Ciebie dostosowania do niego istniejącej już instalacji.

Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?


Należy bardzo starannie dobrać pojemność zasobnika ciepłej wody. Jeśli zasobnik będzie za mały, nie dostarczy odpowiednie ilości wody do mycia i kąpieli. Jeśli będzie za duży, spowoduje wzrost kosztów eksploatacji.

DELTA TWIN M – Elegancki grzejnik kolumnowy

Grzejnik kolumnowy Delta Twin M składa się z dwóch rzędów rur o charakterystycznym profilu litery D, leżących jeden za drugim. Kształt ten zapewnia zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik, można zastosować zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Grzejnik dostępny jest w bogatej palecie kolorów RAL dostępnych na zamówienie.

REKLAMA

Jak dobrać moc kotła?


Zanim wybierzemy kocioł do naszego domu, musimy wiedzieć, jaka moc będzie niezbędna do przygotowania ciepłej wody oraz do ogrzania budynku w mroźne dni. Wartość ta zależna jest również od rodzaju kotła, który chcemy zastosować (dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny).

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Jak mądrze ogrzać dom?


Od systemu grzewczego oczekujemy zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Żeby osiągnąć, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy przy uwzględnieniu ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?


Współczesne urządzenia gazowe tylko nie są zbyt podobne do tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przypominają stare konstrukcje w małym stopniu. Są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nadal zdarza się dużo tragicznych wypadków, które spowodowane są nierozważną eksploatacją instalacji.

Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych


Według aktualnych przepisów Unii Europejskiej, nowo budowane i modernizowane budynki powinny spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na zużycie energii. Przez to coraz częściej stosuje się najnowsze osiągnięcia w technologiach pozyskiwania energii z różnych źródeł, m.in.: kolektorów słonecznych, powietrznych lub gruntowych pomp ciepła, kondensacyjnych kotłów olejowych i gazowych o wysokiej sprawności.

Jak w łatwy sposób ocieplić dom? Kilka słów o regulatorach temperatury


Jeśli źle ogrzejemy pomieszczenia w domu, narazimy się niepotrzebne straty energii i wysokie rachunkami, ale nie tylko. Nieodpowiednia temperatura (za niska czy za wysoka) otoczenia powoduje kiepskie samopoczucie oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Można tego uniknąć dzięki inteligentnym urządzeniem, które regulują temperaturę i zapewniają komfort cieplny.

Kilka słów o kotłach gazowych


Gdy chcemy kupić kocioł gazowy stajemy przed ogromnym wyborem. Kocioł może podgrzewać wodę lub zapewnić ogrzewanie domu. Musimy teraz zastanowić się nad tym, jaki kocioł wybrać – stojący czy wiszący?

Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Instalacja centralnego ogrzewania na pierwszy rzut oka nie powinna stanowić problemu. Jednak by w trakcie jej wykonywania nie okazało się, że to zadanie nas przerosło, powinniśmy dowiedzieć się czegoś na ten temat. Można też poprosić o pomoc fachowca.

Czym są gruntowe wymienniki ciepła i jakie mają zastosowanie?


Gruntowe wymienniki ciepła coraz częściej spotykane w nowoczesnych i energooszczędnych instalacjach z roku na rok stają się tańsze. Co nam oferują, i jakie są przykłady ich zastosowania?

Jakie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła i od czego zależą?


Duże koszty instalacji pompy ciepła zniechęcają inwestorów do zakupu. Jednak technologia ta oferuje bardzo niskie koszty eksploatacyjne takich instalacji, oraz wysokie sprawności urządzeń w nich stosowanych. Warto więc zapoznać się czy koszty eksploatacyjne oraz amortyzacyjne instalacji z pompą ciepła są atrakcyjne.

Jakie są koszty inwestycyjne pompy ciepła?


Pompy ciepła są coraz częściej brane pod rozwagę w trakcie planowania inwestycji. Coraz niższe ceny rynkowe oraz bardzo niskie koszty eksploatacyjne tych urządzeń powodują ich atrakcyjność dla odbiorcy. Jedyną wadą tych rozwiązań są koszty inwestycyjne. Czy rzeczywiście?

Jakie są najważniejsze parametry pompy ciepła?


Decydując się na inwestycję z pompą ciepła powinniśmy zaznajomić się z jej najważniejszymi parametrami. Nie zawsze warto inwestować w najdroższe urządzenie na rynku jeśli z założenia nie będziemy wykorzystywali jego możliwości i potencjału. Jakie są więc parametry pomp ciepła na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Co to jest pompa ciepła?


Coraz częściej słyszymy o odnawialnych źródłach energii oraz o przyszłościowych rozwiązaniach związanych z pompami ciepła. Istnieje wiele programów dotacji do instalacji z pompami ciepła. Warto więc zrozumieć czym jest właściwie pompa ciepła i jak możemy ją wykorzystać w naszym domu.

Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?


Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu. Wielokrotnie dąży się do szybszego wykonania instalacji, co zmniejsza ilość punktów bardziej narażonych na awarię.

Główne błędy popełniane przy montażu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to najbardziej komfortowe rozwiązanie ogrzewania domu, ale jednocześnie o wiele bardziej skomplikowane niż klasyczne ogrzewanie grzejnikowe. Jego właściwe zaprojektowanie i wykonanie wymaga dużej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności.

Dlaczego warto stosować rury wielowarstwowe?


Prosty montaż, ogromna wytrzymałość oraz szeroki wachlarz zastosowań to główne atuty rur wielowarstwowych. Co jeszcze przesądza o ich popularności?

Czy ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla alergików?

Wodne ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem przeznaczonym dla alergików. Na listę zalet tego rozwiązania składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich opisano poniżej.

Jakie są rodzaje pompy ciepła?


Dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła jako alternatywnej metody pozyskiwania energii oferuje ogromną ilość typów i modeli pomp ciepła. Można je podzielić zasadniczo na trzy typy urządzeń pozyskujących energię z otoczenia.

Jakie grzejniki łazienkowe wybrać?


Zawsze podczas remontu mieszkania przychodzi moment, w którym stajemy przed wyborem nowych urządzeń, m. in. grzejników łazienkowych. Wybór, zwłaszcza w przypadku łazienki, prosty nie jest. Tym bardziej, jeśli postanowiliśmy wymienić stare, wysłużone grzejniki na te nowszej generacji. Jak w olbrzymiej, dostępnej na rynku ofercie wybrać odpowiednie grzejniki łazienkowe i na co zwrócić szczególną uwagę?

Kominek w domu drewnianym

Decydując się na budowę domu z drewna, często aby nadać mu odpowiedni klimat decydujemy się na wybudowanie kominka. Palenisko w drewnianym domu wydaje się dość oczywiste. Czy jednak kominek w domie z drewna to dobry pomysł?

Jak działa kocioł kondensacyjny?

W rzeczywistości zasada działania kotłów kondensacyjnych nie różni się specjalnie od zwykłych kotłów gazowych. Za pomocą wentylatora wtłaczamy powietrze, które jest nie zbędne do procesu spalania, natomiast przy pomocy przewodów gazowych dostarczamy odpowiednią ilość gazu np.: gaz ziemny wysokometanowy typu E (dawniej GZ -50).

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie wykorzystujące energię naturalną zgromadzoną np. w: gruncie, wodach podziemnych, powierzchniowych czy powietrzu atmosferycznym. Są to nie docenione źródła pod względem ilości energii.

Co to jest i czym się charakteryzuje technika kondensacyjna?

Technika kondensacyjna jest najlepszym przykładem wysokosprawnego pozyskiwania i odzyskiwania ciepła w wyniku spalania gazu ziemnego i oleju opałowego.

Czy warto dbać o kocioł?

Nawet najlepsze i najbardziej nowoczesne kotły wymagają konserwacji i przeglądów. Na rynku mamy coraz większą gamę urządzeń grzewczych coraz lepszej jakości. Warto jednak wiedzieć, że koszty związane z przeglądem i konserwacją, są dużo niższe niż koszty związane z wymianą kotła czy ewentualną naprawą awarii.

Co wybrać - kocioł jedno czy dwufunkcyjny?

Wybór kotła wcale nie jest prostym zadaniem. Na jego wybór składa się wiele czynników np. wielkość pomieszczenia przeznaczonego dla urządzenia, powierzchnia budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło a także na moc. Pod uwagę należy wziąć również ilość mieszkańców, rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny) oraz ilość punktów czerpalnych c.w.u.

Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?


Decydując się na zakup kolektora słonecznego powinniśmy wiedzieć , że prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu prawie całego roku oraz, że najlepiej instalować go w połączeniu z innym, dodatkowym źródłem energii. Dlatego też, warto się zastanowić nad rodzajem instalacji przed rozpoczęciem budowy swojego domu.

Jak zaaranżować nowoczesne kotły grzewcze


Nowoczesne kotły grzewcze są nie tylko coraz bardziej wydajne, ale i atrakcyjniejsze wizualnie. Daje nam to o wiele więcej możliwości przy ich aranżowaniu, niż jeszcze kilka lat temu.

Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Ciepło spalania to całkowita ilość ciepła powstałego przy spalaniu jednostki paliwa. Obejmuje ono również ciepło utajone zawarte w parze wodnej spalin. Wartość opałowa uwzględnia natomiast tylko to ciepło, które można wykorzystać bez kondensacji spalin.

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

Czy kocioł kondensacyjny nadaje się do modernizowanych instalacji?


Zastosowanie kotła kondensacyjnego w modernizowanej instalacji grzewczej jest bardzo często opłacalną inwestycją. Oszczędności w zużyciu gazu, jakie można osiągnąć po wymianie starego kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny może wynosić nawet 40%.

Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?


Przy dodatkowym wsparciu finansowym np. przez gminy, banki inwestycji proekologicznych np. poprzez dofinansowanie odsetek dla kredytów, inwestycja w ogrzewanie kotłem kondensacyjnym staje się w pełni opłacalna ekonomicznie.

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?


Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła. Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.

Czy technika kondensacyjna wymaga przewymiarowania grzejników?


Prawdą jest, że największe korzyści ekonomiczne wynikające ze sprawności kotła kondensacyjnego i systemu można osiągnąć przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dla temperatury obliczeniowej 40/30oC sprawność średnioroczna wynosi 109%.

Co to jest sprawność średnioroczna kotła?

Do oceny efektywnej sprawności kotła w instalacji grzewczej używa się pojęcia sprawność średnioroczna kotła (normatywna).

Na czym polega technika kondensacyjna?

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania


Rozpoczynając budowę domu często zastanawiamy się jak będziemy go ogrzewać. Do wyboru mamy ogromy wachlarz rozwiązań, jednak najważniejszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest wybór nośnika energii.

Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?


Nowoczesna instalacja grzewcza musi spełnić wiele różnorakich wymogów. Większość z nich stawia użytkownik i jego rodzina. Jednak także prawo i inwestor budowlany mają wiele do powiedzenia. Trzeba więc poznać uwarunkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?


Wszyscy chcemy pozostawić sobie jak najwięcej miejsca do mieszkania, a zatem jak najmniej przeznaczyć na instalację grzewczą.

Jak wyliczyć moc kotła?

Moc grzewcza kotła zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania, typu izolacji oraz od liczby lokatorów. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.

Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?


Obojętne, czy chcemy ogrzewać pojedyncze mieszkanie, własny dom, czy dom wielorodzinny. Umieszczenie kotła nie powinno sprawić nam większego problemu. Najlepiej umieścić go w miejscu opisanym według dewizy: miejsce znajdzie się w najmniejszym zakamarku.

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Ile można zyskać na modernizacji ogrzewania?


Bardzo dużo! Tym więcej, im szybsza będzie decyzja. Wszystkich instalacji grzewczych dotyczy zasada: czas to pieniądz. Pieniądz, który tracimy czekając. I który należy już teraz roztropnie zainwestować w nową instalację. Zalety mówią same za siebie.

REKLAMA