Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?
REKLAMA
Gaz
REKLAMA
Dla gazu charakterystyczny jest brak szczególnych wymagań. Nie wymaga on oddzielnego pomieszczenia do składowania, ponieważ jest stale dostarczany przez sieć gazową. Także sama instalacja zajmuje niewiele miejsca, a kocioł można ustawić w dowolnym miejscu w domu. Ponadto gaz spala się „czyściej” niż olej opałowy, pozostawia mniej osadów w kotle, a zatem wymaga mniejszych nakładów na czyszczenie i modernizację. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje gaz do ogrzewania.
Kocioł kondensacyjny
W trakcie zmiany instalacji na gazową należy koniecznie pomyśleć o użyciu technologii kondensacyjnej. Pozwala ona nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania, lecz także zmniejsza emisję do atmosfery.
Czy zmiana ma sens?
W każdych okolicznościach! Wielu dostawców energii oferuje dopłaty za przestawienie instalacji na gaz ziemny. Korzyści finansowych dopełnia oszczędność miejsca, ponieważ można zrezygnować z kotłowni i zbiornika.
Olej opałowy
Ogrzewanie olejowe jest łatwe w montażu i niezawodne. Pozwala też samodzielnie decydować o zaopatrzeniu w paliwo. Jeżeli dom nie ma zbiornika na olej opałowy, to należy przygotować miejsce na taki zbiornik. Kocioł opalany olejem wymaga też częstszego czyszczenia.
Prąd
Energia elektryczna może być sensownie wykorzystana w instalacji grzewczej do przygotowania ciepłej wody, np. w miejscu poboru oddalonym od kotła, takim jak pokój gościnny. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody, bez strat ciepła w długich rurociągach.
Energia słoneczna
Energia słoneczna jest dostępna za darmo przez cały rok i nie powoduje żadnej szkodliwej emisji.
Jednocześnie ma wiele zalet: dzięki kolektorom słonecznym można zmniejszyć wydatki na przygotowanie ciepłej wody o przynajmniej 60%. Łączne zużycie energii w instalacji grzewczej spada więc o kolejne 10%. Atrakcyjność ogrzewania słonecznego zwiększa wsparcie ze strony władz lokalnych.
Rada
Proszę w ramach modernizacji ogrzewania już dziś zainstalować przewody do kolektora słonecznego, nawet jeżeli planują Państwo jego montaż w późniejszym terminie. Dzięki temu można będzie w przyszłości zmniejszyć koszty i oszczędzić na czasie.
REKLAMA
REKLAMA