Technika kondensacji – co to takiego?
REKLAMA
REKLAMA
Technika, która przynosi efekty. Nic nie może się zmarnować
Redukcja strat przy wytwarzaniu i rozdziale ciepła to problem numer jeden w procesie oszczędzania energii grzewczej. I nie bez powodu. Kwestie te reguluje również ustawodawstwo europejskie, a realizacja postanowień w tym zakresie to jeden z podstawowych wymogów chwili obecnej.
Nowoczesne kotły grzewcze osiągają wyraźnie wyższe współczynniki sprawność niż ich starsze wersje.
Jednakże konwencjonalna technika grzewcza nie pozwala już na dalszą poprawę parametrów. Istotne zmniejszenie kosztów energii grzewczej można osiągnąć tylko poprzez wykorzystanie ciepła kondensacji zawartego w spalinach. To właśnie przyczyna popularności techniki kondensacyjnej.
REKLAMA
Zobacz także: Czym są rekuperatory?
Aby oszczędzić niezłą sumę
W spalinach wytwarzanych w kotle grzewczym oprócz ciepła odczuwalnego (jawnego) znajduje się także ciepło utajone, zawarte w parze wodnej powstającej w procesie spalania. Zazwyczaj ciepło utajone wydostaje się wraz ze spalinami przez komin i nie zostaje wykorzystane. Kotły kondensacyjne umożliwiają odzyskanie ze spalin większej części zawartego w nich ciepła i spożytkowanie go w systemie grzewczym. Kotły te ochładzają spaliny powracającą wodą grzewczą poniżej punktu skraplania. Doprowadzana tam para wodna ulega kondensacji i uwalnia zawarte w sobie ciepło. W ten sposób temperatura spalin może spaść do poniżej 40 °C. Całkowite wykorzystanie ciepła jawnego ze spalin przekłada się na wzrost współczynnika sprawności kondensacyjnych kotłów grzewczych o dodatkowe 5 procent. Stosowanie kotłów kondensacyjnych w miejsce niskotemperaturowych powala zaoszczędzić energię, a zatem i pieniądze.
Zobacz także: Czy warto zainwestować w rekuperację?
REKLAMA
REKLAMA