Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?
REKLAMA
Komfortowa temperatura w domu
REKLAMA
Ciepło nierozerwalnie wiąże się z poziomem życia. Czy jest coś piękniejszego niż ogrzać się w przytulnym pokoju po długim dniu na stoku? Albo pochodzić boso po ciepłych płytkach przy trzaskającym mrozie na zewnątrz? Aby to zapewnić, układ ogrzewania musi być czymś więcej niż proste urządzenie wydzielające ciepło. Musi „znać” wymagania i przyzwyczajenia użytkownika i elastycznie reagować na zmienne potrzeby i wahania pogody.
Niezawodne zaopatrzenie w ciepłą wodę
Cóż po ciepłym pokoju, gdy rano trzeba stanąć pod zimnym prysznicem? Być może poprawi on krążenie, ale na pewno nie nastrój. Właściwe ogrzewanie obejmuje zatem również odpowiednie zaopatrzenie w ciepłą wodę. Winno ono gwarantować ciepłą wodę o każdej porze, w każdym kranie i w każdej ilości – bez oczekiwania, wahań temperatury i ciśnienia. Nie można mówić o wygodnym domu bez dostatku ciepłej wody.
Mniejsze zużycie energii
W ogrzewaniu nie liczy się jednak tylko efekt, lecz także nakład: w postaci energii. W czasach, gdy koszty nośników energii rosną, obowiązuje zasada: mniejszy nakład oznacza większy koszt. Opłacalna może się zatem okazać większa inwestycja w wydajną instalację, która w dłuższym okresie pozwoli zużyć mniej energii.
Czyste środowisko
Nowe ogrzewanie powinno zapewniać nie tylko dobre warunki we wnętrzu, lecz także na zewnątrz – to znaczy wytwarzać jak najmniej spalin. Albo jeszcze lepiej: żadnych spalin. Dlatego radzimy: proszę uwzględnić korzystanie z odnawialnych źródeł energii podczas planowania instalacji.
Budowa z przyszłością
Z czasem (i wraz z pojawieniem się dzieci) wymagania oczywiście wzrastają. Niestety, wyposażenie gotowego domu niełatwo zmienić. Warto zatem już dziś uwzględnić w planach przyszłe potrzeby. Na przykład zlecić położenie przewodów do przyszłego kolektora słonecznego lub już teraz zainstalować układ regulacji kolektora z wbudowanym sterownikiem ogrzewania. Potem wystarczy już tylko w odpowiednim czasie zamontować na dachu kolektor słoneczny. Prace przygotowawcze łatwo wykonać w trakcie budowy, by w przyszłości oszczędzić znacznych nakładów na przebudowę.
Przyłącze na przyszłość
Przezornie zakładamy w pokoju dziecięcym łącze telefoniczne lub internetowe – zróbmy to samo dla instalacji grzewczej. Dzięki temu będzie ona zdalnie regulowana i nadzorowana przez instalatora. Wszystko, czego potrzeba, to niewielki skrzynka elektroniczna łącząca się przez GPRS z Internetem. Pozwala on cieszyć się stale optymalną, niezakłóconą pracą instalacji i wydajnym użytkowaniem energii – i to wygodnie, bez nastawiania na miejscu.
REKLAMA
REKLAMA