REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
VAILLANT

REKLAMA


Nowoczesna instalacja grzewcza musi spełnić wiele różnorakich wymogów. Większość z nich stawia użytkownik i jego rodzina. Jednak także prawo i inwestor budowlany mają wiele do powiedzenia. Trzeba więc poznać uwarunkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Komfortowa temperatura w domu

REKLAMA

Ciepło nierozerwalnie wiąże się z poziomem życia. Czy jest coś piękniejszego niż ogrzać się w przytulnym pokoju po długim dniu na stoku? Albo pochodzić boso po ciepłych płytkach przy trzaskającym mrozie na zewnątrz? Aby to zapewnić, układ ogrzewania musi być czymś więcej niż proste urządzenie wydzielające ciepło. Musi „znać” wymagania i przyzwyczajenia użytkownika i elastycznie reagować na zmienne potrzeby i wahania pogody.

Niezawodne zaopatrzenie w ciepłą wodę

Cóż po ciepłym pokoju, gdy rano trzeba stanąć pod zimnym prysznicem? Być może poprawi on krążenie, ale na pewno nie nastrój. Właściwe ogrzewanie obejmuje zatem również odpowiednie zaopatrzenie w ciepłą wodę. Winno ono gwarantować ciepłą wodę o każdej porze, w każdym kranie i w każdej ilości – bez oczekiwania, wahań temperatury i ciśnienia. Nie można mówić o wygodnym domu bez dostatku ciepłej wody.

Mniejsze zużycie energii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ogrzewaniu nie liczy się jednak tylko efekt, lecz także nakład: w postaci energii. W czasach, gdy koszty nośników energii rosną, obowiązuje zasada: mniejszy nakład oznacza większy koszt. Opłacalna może się zatem okazać większa inwestycja w wydajną instalację, która w dłuższym okresie pozwoli zużyć mniej energii.

Czyste środowisko

Nowe ogrzewanie powinno zapewniać nie tylko dobre warunki we wnętrzu, lecz także na zewnątrz – to znaczy wytwarzać jak najmniej spalin. Albo jeszcze lepiej: żadnych spalin. Dlatego radzimy: proszę uwzględnić korzystanie z odnawialnych źródeł energii podczas planowania instalacji.

Budowa z przyszłością

Z czasem (i wraz z pojawieniem się dzieci) wymagania oczywiście wzrastają. Niestety, wyposażenie gotowego domu niełatwo zmienić. Warto zatem już dziś uwzględnić w planach przyszłe potrzeby. Na przykład zlecić położenie przewodów do przyszłego kolektora słonecznego lub już teraz zainstalować układ regulacji kolektora z wbudowanym sterownikiem ogrzewania. Potem wystarczy już tylko w odpowiednim czasie zamontować na dachu kolektor słoneczny. Prace przygotowawcze łatwo wykonać w trakcie budowy, by w przyszłości oszczędzić znacznych nakładów na przebudowę.

Przyłącze na przyszłość

Przezornie zakładamy w pokoju dziecięcym łącze telefoniczne lub internetowe – zróbmy to samo dla instalacji grzewczej. Dzięki temu będzie ona zdalnie regulowana i nadzorowana przez instalatora. Wszystko, czego potrzeba, to niewielki skrzynka elektroniczna łącząca się przez GPRS z Internetem. Pozwala on cieszyć się stale optymalną, niezakłóconą pracą instalacji i wydajnym użytkowaniem energii – i to wygodnie, bez nastawiania na miejscu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA