Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?
REKLAMA
Zaleta lokalizacji
REKLAMA
Oczywiście najprościej jest zainstalować nowe urządzenia grzewcze w tym samym miejscu co stare. Pozwala to ograniczyć nakłady na instalację, uniknąć prowadzenia nowych przewodów i zachować dotychczasowe elementy i przyłącza instalacji. W zasadzie każde stare ogrzewanie, zainstalowane w dowolnym miejscu, można zastąpić niewielkimi i energooszczędnymi urządzeniami, które spełniają wszelkie wymogi stawiane nowoczesnym instalacjom.
Można w piwnicy
Do centralnego ogrzewania kilku mieszkań zawsze najlepiej wykorzystać piwnicę. Jest w niej dość miejsca na wydajny kocioł i zbiornik ciepłej wody. Jeżeli jednak chcą Państwo lepiej wykorzystać powierzchnię piwnicy, np. na barek lub do majsterkowania, można zmienić miejsce instalacji kotła, szczególnie w przypadku ogrzewania gazowego.
Można w pomieszczeniu mieszkalnym
Gazowe urządzenia grzewcze można obecnie wygodnie umieścić w dowolnym miejscu w domu. Są one niewielkie, pracują bezgłośnie, a nowoczesne wzornictwo pasuje do wnętrz mieszkalnych. Dlatego równie dobrze można je stosować do ogrzewania pojedynczych mieszkań w domach wielorodzinnych co do pełnego zaopatrzenia w energię cieplną domów jedno- i dwurodzinnych.
Ogrzewanie etażowe nadaje się także znakomicie do wydajnego zaopatrzenia w ciepłą wodę. Urządzenie można zainstalować w pobliżu kranu w kuchni lub łazience, unikając montażu długich przewodów. Dla użytkownika oznacza to szybszy dopływ ciepłej wody przy niższych stratach w instalacji, a zatem niższe koszty podgrzewania. Jeżeli miejsca poboru wody są oddalone od kotła, oferujemy instalacje z pompą obiegową, która zapewnia natychmiastowy i niezawodny dopływ ciepłej wody. Informacji chętnie udzieli miejscowy instalator.
Można na poddaszu
Może jednak pragną Państwo jeszcze bardziej poprawić warunki mieszkaniowe, np. dobudowując dach. Wówczas celowe może być zainstalowanie urządzeń grzewczych na poddaszu. Szczególnie w razie wyboru technologii kondensacyjnej. Oto zaleta montażu na poddaszu: powietrze i spaliny są odprowadzane bezpośrednio przez dach, a przewody instaluje się szybko i bez kucia. Można ponadto uniknąć przebudowy komina, często kosztownej.
REKLAMA
REKLAMA