REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom i działka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Coraz częściej wykorzystywanym materiałem budowlanym są klinkierowe cegły brukowe, które mają doskonałe parametry i efektownie wyglądają.

Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?


Przy ocieplaniu domu należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Niezbędnych rad udziela Piotr Idzikowski, kierownik Działu Wprowadzania Wyrobów GRUPY ATLAS.

Jaką rolę we wstępnym kryciu odgrywa membrana dachowa?


Dach jest najważniejszym elementem w konstrukcji całego domu. Nieodpowiednie wykonanie dachu może powodować duże straty ciepła. Ważną rolę odgrywa przestrzeń, która znajduje się pod warstwą pokrycia dachowego. Dlatego należy zadbać o profesjonalną termoizolację i prawidłowe zabezpieczenie dachu.

Jak profesjonalnie wykończyć komin?


Odpowiednio wykończony komin, poza swoimi głównymi funkcjami, może również zdobić cały dom. Komin możemy wykończyć tak samo jak elewację lub wykorzystać do tego celu inne materiały. Materiał, którym pokryjemy komin musi być trwały i odporny zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i wysokie temperatury.

REKLAMA

Jak wybrać okno do kuchni?


Okno w kuchni pełni dwie ważne funkcje: wpuszcza do pomieszczenia światło i gwarantuje wymianę powietrza. Okno kuchenne powinno być nie tylko funkcjonalne, ale musi również estetycznie wyglądać, dlatego należy dobrać je do wystroju całej kuchni.

Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?


Przy wyborze drzwi zewnętrznych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników takich jak funkcjonalność, wysoki poziom bezpieczeństwa, estetyczny wygląd oraz trwałość. Ponadto, producenci drzwi zewnętrznych oferują innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu nasz dom może być wyposażony w inteligentne technologie.

Istota umowy o usługi budowlane


Umowa o usługi budowlane to wzajemne zobowiązania stron – wykonawcy i inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu, natomiast inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz do przekazania projektu budowlanego, odebrania obiektu budowlanego, zapłacenia wynagrodzenia.

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

REKLAMA

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. W Polsce obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość powinien zapoznać się szczegółowo z przepisami w zakresie nabywania nieruchomości, gdyż to umożliwi na dokonanie nabycia mieszkania, domu, czy tez działki w sposób prawidłowy. Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Czy można sterować domem za pomocą telefonu komórkowego?


Nowoczesne technologie dają coraz więcej możliwości. Jedną z innowacji jest system sterowania GSM, za pomocą którego możemy stale kontrolować to, co dzieje się w naszym domu.

Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?


Aby czuć się w swoim domu w pełni bezpiecznie, należy zadbać o całe jego otoczenie. Gwarancję bezpieczeństwa zapewni nam profesjonalnie zaprojektowane ogrodzenie, które dodatkowo ozdobi działkę.

Czy okno może zarabiać?


Wymiana okien to droga inwestycja. Jednak, jeśli zdecydujemy się na energooszczędne rozwiązania, koszty zwrócą się nam już po kilku latach.

Błędy, które możemy popełnić podczas montażu pokrycia dachowego


Przed położeniem pokrycia dachowego warto zapoznać się z błędami, które możemy popełnić w czasie jego montażu. Położenie dachu najlepiej powierzyć specjalistom.

Czy okna będą coraz droższe?


Wraz ze wzrostem inflacji rosną ceny surowców. Mimo że producenci okien poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć wzrostów cen, stolarka okienna staje się coraz droższa.

Wykończenie wnętrz za pomocą trójwymiarowych elementów dekoracyjnych


Trójwymiarowość jest nową metodą wykańczania wnętrz, co sprawia, że pomieszczenia stają się ciekawe i nowoczesne. Ponadto, trójwymiarowe elementy wykończeniowe dostarczają nam wielu wrażeń wizualnych.

Czy okna aluminiowe to dobry wybór?


Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Ponadto, okna aluminiowe są funkcjonalne i energooszczędne.

Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?


Wybór stolarki okiennej różni się w zależności od państwa. Wpływa na to nie tylko odmienna architektura, ale i klimat oraz kultura danego kraju. Okna powinny być funkcjonalne i powinny pasować do wyglądu całego regionu.

Czy wybór okien ma wpływ na oszczędzanie energii?


Dzięki profesjonalnie dobranym oknom możemy oszczędzać energię. Wybierając wielkość okna, warto zwrócić uwagę na usytuowanie budynku względem stron świata. Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, duże okna warto zamontować od południa, natomiast mniejsze od zachodu. Takie rozwiązanie daje podwójną korzyść: naturalne światło w ciągu dnia, a co za tym idzie – mniejsze zużycie energii.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?


Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

Efektowna brama garażowa jest ważnym elementem budynku. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Wybór bramy garażowej należy uzgodnić z architektem w momencie, kiedy rozpoczynamy projektowanie domu. Należy wziąć pod uwagę wygląd bramy, bezpieczeństwo użytkowania, a także funkcjonalność.

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi

Hydroponika to uprawa roślin polegająca na tym, że korzenie znajdują się w naczyniu wewnętrznym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem (np. keramzytem). Naczynie wewnętrzne, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych.Rośliny uprawiane metodą hydroponiki znajdują zastosowanie w biurach, centrach handlowych, restauracja, bankach, a także w domach i mieszkaniach.

Epifilum (Epiphyllum)

Epifilum pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. Są to epifity, czyli rośliny u których łodyga do złudzenia upodobniła się do liścia. Epifilum ma wspaniałe, ubarwione kwiaty, umieszczone po bokach segmentów łodygowych, które otwierają się albo w dzień, albo w nocy.

Jak prawidłowo wykonać dach?


Kiedy projektujemy nasz dom, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał dach. Jego wykonanie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem domu. Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu.

Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?


Coraz tańsze systemy pomp ciepła pozwalają szerszemu gronu odbiorców na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych. Są to instalacje grzejnikowe, ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na innowacyjności, energooszczędności, a przede wszystkim na ekologii. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić energię, odzyskuje już zużyte ciepło oraz gwarantuje stały przepływ świeżego powietrza w budynku.

Jak odnowić okna drewniane?


Aby długo cieszyć się sprawnymi i zadbanymi oknami, powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja okien drewnianych, a także ram okiennych sprawi, że okna będą stale zdobić nasz dom.

Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu


W naturalnym środowisku oplątwa (Tillandsia) żyje jako epifit na gałęziach i w konarach drzew. Niezbędną wodę i składniki odżywcze pobiera z powietrza. Taki sposób życia umożliwia hodowlę tej rośliny bez użycia doniczek i ziemi. Oplątwa najczęściej hodowana jest na kawałkach kory drzewa korkowego, na korzeniach lub w muszlach.

Dipladenia

W naturalnych warunkach dipladenia (Dipladenia boliviensis) występuje w rejonach tropikalnej Ameryki Południowej. Jest to roślina o długich, lejkowatych kwiatach. Należy do pnączy. Najbardziej spotykanym gatunkiem jest Dipladenia sanderii (dipladenia błyszcząca), która osiąga do 1,2 m długości. Jej zdrewniałe pędy mają naturalną tendencję do wspinania się. Kwiaty tej rośliny są koloru różowego, a ich wnętrze przybiera żółtą barwę. Kwitnie od czerwca do września.

Jak wyhodować szczypiorek w doniczce?


Szczypiorek to bylina, która jest bogata w witaminy C i B2, a także sód, potas, żelazo, fosfor i karoten. Nadaje naszym potrawom życia i piękna, ale także przyspiesza trawienie, obniża ciśnienie oraz wzmaga apetyt.

Kawa arabska (Coffea arabica)

Kawa arabska (coffea arabica) jest rzadko spotykana w naszych warunkach domowych, choć należy do roślin łatwych w uprawie. W naturalnych warunkach występuje w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji, gdzie przeznaczona jest głównie do uprawy ziarna. Ono zaś służy nam do przygotowywania aromatycznego napoju zawierającego pobudzającą kofeinę.

Lawenda – uprawa i zastosowanie


Lawenda pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. W zależności od gatunku jest to roślina dwuletnia, bylina lub wieloletni krzew. Osiąga ona wysokość od 25 do 50 cm. W naszych rejonach najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna, którą z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Charakteryzuje się równowąskimi, srebrzysto – zielonymi, owłosionymi liśćmi. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jednakże nasiona warto wysiać już w kwietniu.

Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Storczyki są niezwykle wytrzymałymi roślinami i wiele z nich znakomicie nadaje się do uprawy w domu. Hodujemy je ze względu na ich piękne i różnobarwne kwiaty. Do najłatwiejszych w uprawie należą odmiany Phalaenopsis oraz Dendrobium. Podstawą sukcesu jest indywidualne podejście do danej rośliny i stworzenie jej odpowiednich warunków do wzrostu i kwitnienia.

Jak hodować begonię królewską (Begonia rex)?

Begonia rex to roślina ciepłolubna i wymagająca wysokiej wilgotności powietrza oraz dobrej (najlepiej próchniczej) gleby. Możemy wydzielić trzy rodzaje begonii: kłączową, bulwiastą i begonię o włóknistych korzeniach.

Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Cantedeskia (Zantedeschia) często mylona jest z kaliami. Jej kwiaty, charakteryzujące się niezwykłą trwałością, przypominają kształtem trąbkę. Naturalnym środowiskiem cantedeskii są subtropikalne moczary i obszary, które wysychają podczas suszy. Aby uprawiać ją w domu, powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Dzięki zachowanemu środowisku może ona zrzucić liście, a kłącze, które znajduje się w ziemi, może przejść w okres spoczynku. Okres spoczynku przypada na lato, ale w zależności od pory kwitnienia może nastąpić także jesienią i zimą. W mieszkaniu najczęściej hodowana jest Zantedeschia aethiopica.

Jak zbudować trwały i estetyczny dach?


Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale także jego estetyczny wygląd i ekologię. Dobry jakościowo dach to gwarancja zadowolenia na długie lata.

Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?


Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Czy zamiany mieszkań staną się bardziej popularne?

Podstawowa trudność przy zamianie mieszkań polega na dotarciu do potencjalnych osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie zgodne za założonymi parametrami.

Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a przy tym organem właściwym do rozstrzygania spraw indywidualnych, toczących się w drodze postępowania administracyjnego wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Kierownik budowy jest odpowiedzialny za zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie nią w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jaka jest różnica pomiędzy budynkiem a budowlą?

W ramach ogólnej kategorii obiektów budowlanych prawo budowlane wyróżnia budynki, budowle i obiekty małej architektury. Różnią się one przede wszystkim stopniem skomplikowania oraz formalnościami związanymi z ich konstruowaniem i użytkowaniem.

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

W przypadku gdy planujemy wykonywać roboty budowlane na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie koszty i bonusy związane są z dociepleniem budynku?

Docieplenie budynków, czyli termomodernizacja może polegać na docieplaniu ścian zewnętrznych i stropów, wymianie okien lub modernizacji systemów grzewczych. Charakter i zakres termomodernizacji, a także przewidywane koszty i bonusy związane ze zmniejszeniem zużycia energii określone są w audycie energetycznym.

Na jakie prace nie potrzeba pozwolenia?


Większość robót wymaga wydania specjalnych pozwoleń, dzięki którym można je rozpocząć. Istnieją też takie, które pozwoleń nie potrzebują. Co możemy wykonać bez formalności?

Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?


Wiele osób marzy o miejscu w urokliwej okolicy, gdzie można spędzić wypoczynkowy urlop. Taką możliwość daje nam budowa domu rekreacyjnego. Jak się do tego zabrać, by jak najszybciej cieszyć się odpoczynkiem od wielkich aglomeracji miejskich?

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Początek sezonu budowlanego


Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu. Z danych serwisu otoDom.pl wynika, że najwięcej ofert jest na Mazowszu, Kujawach, Śląsku i w Małopolsce. Najdroższe działki są w Warszawie i w Gdyni.

Czy można wyciąć drzewa na działce?


Gdy już uda nam się zakupić wymarzoną działkę – na której wkrótce będzie stał nasz dom – powinniśmy zainteresować się, jakie rośliny na niej rosną. W niektórych przypadkach wycięcie drzewa może sprawić nam niemały kłopot.

REKLAMA