REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Domy parterowe – Projekty gotowe

Projekty domów parterowych to jedne z tych, które są dość często wybierane przez Inwestorów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne powodują, że jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych buduje się coraz więcej.

Budowa domu: kiedy osadzić okna?

Na którym etapie budowy domu osadzić okna? Pilnowanie kolejności prac budowlanych pozwoli nam uniknąć nieplanowanych niespodzianek podczas budowy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej montować okna, aby ich nie uszkodzić, i aby nie uległy zabrudzeniu.

REKLAMA

Dopłaty do domów energooszczędnych w 2013 roku – Start!

Już niebawem ruszą dopłaty do domów energooszczędnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej uruchamia program dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dofinansowania mogą wynieść nawet 50 tys zł.

Wizualizacje architektoniczne budowanego domu

Budując dom, z niecierpliwością oczekujemy końcowego efektu. Teraz, aby zobaczyć jak będzie wyglądać dom po zakończeniu budowy, nie musimy czekać do zakończenia całego procesu. Możemy np. zamówić wizualizacje architektoniczne, dzięki którym zobaczymy jak będzie wyglądał nasz dom, jeszcze na etapie jego budowy.

Jak sprawdzić czy drzwi są dobrze zamontowane?

Montaż drzwi ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i sprawność użytkowania. Podpowiadamy jak za pomocą kilku prostych czynności sprawdzić, czy drzwi są dobrze zamontowane. Zobacz poradnik.

Pucolany – co to takiego?

Pucolany mają duże znaczenie w kształtowaniu wytrzymałości betonów. Ich stosowanie w budownictwie sięga kilka wieków wstecz. Nazwa pucolany wywodzi się od miejscowości Pozzuoli, z której pochodzi materiał. Jaką funkcję w technologii betonu pełnią pucolany i skąd się biorą? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów w Lafarge.

REKLAMA

Budowa domu wg prawa budowlanego

Wg prawa budowlanego każda osoba ma prawo budowy nieruchomości gruntowej. Warunkiem jest wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Planowana budowla musi być też zgodna z zamierzeniami przepisami prawa budowlanego.

Projekt domu jednorodzinnego z wjazdem od południa – aspekt prawny

Budowa domu jednorodzinnego z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, wymaga też zastosowania określonych rozwiązań architektonicznych. Aby wybudować do z frontem od południa, warto wybrać projekt, który pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń działki, a także jej nasłonecznienie. Budynek powinien być też dopasowany dom wyznaczonych warunków zabudowy. Zobacz, czym kierować się przy wyborze projektu, aby w przyszłości cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania domu i ogrodu.

Polski rynek budowlany 2013 r. – czy czeka nas kryzys?

W związku z mniejszą liczbą realizowanych inwestycji, w 2013 r. rynek budowlany odnotuje pierwszy od 10 lat spadek. Obecne spowolnienie jest najlepszym momentem na naprawę wadliwych przepisów Prawa Zamówień Publicznych, uzdrowienie branży i przygotowanie jej na kolejną falę zrywu inwestycyjnego.

Ceny materiałów budowlanych – październik 2012

W porównaniu z ubiegłym miesiącem, ceny materiałów budowlanych nieco wzrosły. Stało się tak w czterech grupach produktów: narzędziach budowlanych, ściennych materiałach ceramicznych, pokryciach dachowych i foliach oraz gazobetonie.

Ogrodzenie drewniane, murowane czy metalowe – które wybrać?

Jak zbudować trwałe ogrodzenie? Duży wybór odrodzeń dostępny na rynku może przywrócić o zawrót głowy. Jakie ogrodzenie będzie najlepsze: drewniane, murowane czy metalowe. Zobacz poradę naszego eksperta.

Jak wygląda sytuacja na rynku budowlanym?

Sytuacja na rynku budowlanym ulega stałemu pogorszeniu, do sprzedaży trafia coraz więcej mieszkań, ale spada liczba rozpoczynanych inwestycji. Nie ma chętnych na kupno gotowych mieszkań, dlatego deweloperzy wstrzymują się z budową kolejnych. Przeczytaj analizę opracowaną na podstawie sierpniowych danych GUS.

Fundamenty – rodzaje i zasady wykonywania

Starannie wykonane fundamenty to klucz do sukcesu. Źle wykonane fundamenty mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na przebieg budowy, ale i na późniejsze użytkowanie budynku. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania fundamentów, jakie są ich rodzaje oraz jak uniknąć błędów podczas ich budowy?

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Drewno konstrukcyjne często narażone jest na działanie wilgoci. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i rozwojem grzybów stosuje się różne metody suszenia drewna są to m.in. sezonowanie i suszenie drewna w suszarniach.

Rolety zewnętrzne – ochrona przed słońcem

Rolety zewnętrzne poza tym, że chronią nas przed Słońcem, zapewniają nam prywatność i bezpieczeństwo, a także chronią pomieszczenie przed znacznym nagrzaniem w okresie letnim. Nieważne, czy budujemy dom, czy szukamy rozwiązania chroniącego przed Słońcem do domu już wybudowanego. Rolety zewnętrzna można zamontować w każdym dowolnym momencie.

Jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości?

Inteligentne domy nie są fikcją. Nowoczesne rozwiązania, udogodnienia i systemy koordynujące pracę różnych urządzeń elektrycznych coraz częściej można spotkać w nowoczesnych mieszkaniach. Przeczytaj, jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości.

Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Chcąc rozpocząć większość prac budowlanych musimy zdobyć pozwolenie na budowę lub chociaż zgłosić zamiar ich wykonania. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy postawiliśmy budynek a nie dopełniliśmy wszystkich potrzebnych formalności? Podpowiadamy, jak zalegalizować samowole budowlaną.

Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Budując dom musimy wypełnić szereg dokumentów. Plan zagospodarowania terenu, wniosek o warunki zabudowy, wypis z miejscowego planu zagospodarowania terenu, wniosek o przyłącza energii elektrycznej, wniosek o przyłącza wodno-kanalizacyjne, wniosek o przyłącza gazowe, wniosek wykonanie zjazdu a także pozwolenie na budowę oraz oświadczenie do dysponowania nieruchomością. Poniżej, darmowe wzory dokumentów.

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Podłączanie do sieci gazowej nie zawsze musi być drogą przez mękę. Istnieją sytuacje, w których formalności mogą być ograniczone do minimum, a koszty stanowić będą ułamek całości. Kto może liczyć na taki komfort? Co zrobić, jeśli koszty podłączenia instalacji gazowej są zbyt wysokie?

Jak prowadzić rury instalacji gazowej?

Jak poprowadzić instalację gazową, jeżeli chcemy ogrzewać dom gazem płynnym? Czy można ją poprowadzić tak samo jak w przypadku gazu ziemnego? Czy konieczne jest umieszczenie instalacji gazowej na wierzchu ściany? Jak można ukryć rury gazowe w ścianie? Oto nasz krótki przewodnik po instalacji gazu płynnego.

Budowa domu a odległości od granicy działki

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?

Stawiając dom często zastanawiamy się czy budować piwnicę, czy nie. Wiele osób pamięta pełne przetworów piwnice dziadków, niektórym marzy się siłownia w piwnicy lub piwnica pełna wina. W większości nowoczesnych domów ich nie ma. Czy zatem piwnice są nam w ogóle do czegoś potrzebne? Co należy wziąć pod uwagę decydując się na budynek z podpiwniczeniem? Czy opłaca się budować piwnicę?

Kupno betoniarki – najlepsza betoniarka do budowy domu

Betoniarka to niezbędne narzędzie podczas budowy lub remontu domu. Jaką betoniarkę powinniśmy wybrać? Jak dużą betoniarkę kupić? Radzimy, jaką betoniarkę należy wybrać do budowy domu.

Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Budowa domu niewątpliwie wymaga pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Komu może zostać wydane i na jakich warunkach?

Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Usytuowanie budynku na działce powinno odbywać się w oparciu o istniejące przepisy. Jedną z ważniejszych rzeczy, o której należ pamiętać podczas posadowienia budynku na działce są odległości budynku od granic działki.

Remont domu a przebudowa budynku

Roboty polegające na przebudowie lub dobudowie domu często są mylnie kwalifikowane jako remont budynku. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przebudowa domu nie jest tożsama z remontem domu. Warto zwrócić na to uwagę, żeby unikną przykrych konsekwencji prawnych.

Wykonywanie fundamentów w nietypowym terenie

Jak najlepiej wykonać fundamenty w nietypowym terenie? Jak dostosować gotowy projekt z katalogu do wymagań “trudnego” gruntu? Dowiedz się jaki masz wybór i jakie wiążą się z nim koszty zanim zlecisz przeprojektowanie.

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Jedną z czynności podczas budowy domu jest wykonanie przyłącza elektrycznego. Chcąc podłączyć się do sieci elektrycznej musimy wypełnić specjalny wniosek, a następnie złożyć w miejscowym oddziale URE (Urzędzie Regulacji Energetyki). Poniżej wzór wniosku z możliwością pobrania.

Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Wniosek o pozwolenie na budowę jest dokumentem, bez którego nie będziemy mogli rozpocząć budowy. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ architektoniczno-budowlany na podstawie wniosku Inwestora. Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek z możliwością jego darmowego pobrania.

Najmodniejsze domy wśród Polaków

Typowy polski dom jest murowany, nie posiada piwnicy, a jego dach jest pokryty tradycyjną, ceramiczna dachówką.

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczaniem wykopu pod fundamenty zajmuje się geodeta wykorzystując do tego celu paliki za pomocą, których wyznacza naroża domu. Zanim przystąpimy do wykonywania fundamentów, paliki trzeba usunąć.

Budowa domu – formalności

Budowa domu jest procesem, który pokonuje się krok po kroku odwiedzając różne urzędy i wypełniając różne wnioski. Podpowiadamy, jak uporać się z formalnościami związanymi z budową domu oraz jak zacząć planować budowę.

Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Wieniec stropowy energooszczędnym rozwiązaniem? Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie mogą znacznie poprawić parametry cieplne budynku. Zobacz jaki wpływ na energooszczędność budynku może mieć nowoczesny wieniec stropowy.

Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Od nowego roku banki będą coraz bardziej ostrożne w kwestii przyznawania kredytów kredytobiorcom. Sytuacja na rynku pracy nie znajduje się w najlepszej kondycji finansowej, gdyż brakuje miejsc pracy. Dlatego budowa małym domów staje się coraz bardziej popularna, z uwagi na niższe koszty związane z budową oraz utrzymaniem.

Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Dobry projekt domu jednorodzinnego wymaga sporo pacy. Uzyskany efekt ma jednak duży wpływ na samopoczucie przyszłych mieszkańców. Jednym z pytań, które może pojawić się podczas projektowania domu jest: ile łazienek powinno być w domu jednorodzinnym? Czy więcej jak jedna łazienka w domu jednorodzinnym to luksus?

Obciążenie dachu śniegiem

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu. Ciężki śnieg może być dużym zagrożeniem i warto o tym pomyśleć wcześniej. Co jest więc najważniejsze w konstrukcji dachu? Jak duży jest wpływ miejscowego klimatu na budowę?

Pozwolenie na budowę domu mieszkalnego

Cała procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego trwa nawet do 6 miesięcy. W zależności od trudności związanych z wybudowaniem domu, okres pozwolenia na budowę może zostać skrócony lub wydłużony.

Dom z bali – w zgodzie z naturą

Ten przepiękny drewniany budynek wykonany z bala jest własnością jednego z najlepszych polskich siatkarzy – Mariusza Wlazłego. Dom został wykonany z drewnianych bali o średnicy 30 cm. Każdy bal został ręcznie wykonany. W przeciwieństwie do bali wykonanych przy użyciu tokarki, te mają charakterystyczny kształt oraz nie są tak gładkie. Do uszczelniania wykorzystano mszenie. Ten tradycyjny materiał wymaga dość dużo pracy, ale końcowy efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania inwestora.

Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Projekty gotowe domów jednorodzinnych są bardzo popularne, głownie ze względu na ich cenę – są znacznie tańsze od projektów indywidualnych, a ponadto są dostępne „od ręki”. Duży wybór projektów gotowych powoduje, że inwestor ma w czym wybierać i bez problemu może dopasować projekt do swojej działki.

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim”

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze, niż znalezienie gotowego mieszkania, które mieściłoby się w zmienionych limitach programu. Kupno domu może być teraz bardziej opłacalne niż kupno mieszkania.

Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Wiele osób rozważa budowę domu. Dom to gwarancja prywatności, komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak jeśli nie mamy cierpliwości oraz nie chcemy przechodzić przez cały etap budowy domu? W takim przypadku możemy rozważyć zakup budynku gotowego. Które rozwiązanie jest lepsze?

Energooszczędne budownictwo

W budownictwie energooszczędnym główny nacisk kładzie się na to, żeby wybudować dom w taki sposób, aby koszty jego utrzymania był jak najniższe. Opłaty za energię zależą od ilości jej zużycia. Im mniej energii zużywamy – tym rachunki są niższe. Zobacz jak krok po kroku wybudować dom energooszczędny.

Jak budować dom w czasie zimy?

Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy. Wynika to z problemów z realizacją harmonogramu prac budowlanych, jednak często nie jesteśmy w stanie się przed tym ustrzec i musimy prowadzić prace budowlane zimą. Na co zwrócić uwagę podczas budowania domu zimą?

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

O czym należy pamiętać budując garaż?

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

REKLAMA