Dom pasywny – czym się charakteryzuje?
REKLAMA
REKLAMA
Możemy wyróżnić trzy typy domów energooszczędnych. Są to domy energooszczędne, wysoko energooszczędne oraz pasywne. Różnią się one parametrami energetycznymi oznaczającymi roczne zapotrzebowanie na energię cieplną. Zapotrzebowanie dla domu energooszczędnego wynosi 70 kWh/m2, wysoko energooszczędnego – 39,7 kWh/m2. Zapotrzebowanie energetyczne w budynku pasywnym nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie.
REKLAMA
Czym charakteryzuje się dom pasywny
Dom pasywny to taki, który przez cały rok ogrzewa się sam. Jego główną zaletą jest nawet siedem razy mniejsze zużycie energii niż w budownictwie tradycyjnym. Dodatkową korzyścią są oszczędności, wynikające z użytkowania budynku. Warto nadmienić, iż przykładowo ogrzanie budynku o tej powierzchni w ciągu całego roku nie kosztuje więcej niż kilkaset zł. Poza aspektem finansowym, na korzyść domów budowanych w technologii pasywnej przemawia także niebywały komfort użytkowania oraz stabilna, stalowa konstrukcja. Budynek wykonany jest w dużej mierze z materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak drewno oraz materiały drewnopochodne.
Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych w 2013 roku – Start!
Często można spotkać się z przekonaniem, że mały dom generuje mniejsze koszty eksploatacyjne. Istotny wpływ na zmniejszenie utraty energii w budynku pasywnym ma stolarka okienna. Przyjmuje się, że współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić do 0,8W/(m2K). Istotne są także parametry przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej, które nie powinny przekraczać U=0,15W/(m2K). Znaczenie ma także kształt domu. By zredukować straty ciepła, najlepiej wybierać domy o prostej bryle i bez wystających elementów. W uzyskaniu mniejszych kosztów eksploatacyjnych pomocna jest również instalacja solarna z kolektorami słonecznymi która jest podstawą taniego, a przede wszystkim ekologicznego ogrzewania wody użytkowej. Ponadto dom pasywny może być w wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Połączenie to sprawia, że wilgoć skutecznie odprowadzana jest na zewnątrz, co eliminuje ryzyko pojawienia się grzybów oraz pleśni wewnątrz pomieszczeń. Docenią to w szczególności osoby zmagające się z takimi chorobami jak astma, bądź alergia.
Dom pasywny/wnętrze. Fot. ArtHauss
Zobacz także: Budownictwo energooszczędne - artykuły i porady
Wzrost zainteresowania budownictwem pasywnym sprawił, że coraz więcej firm zajmuje się budową domów w technologii pasywnej. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań instalacyjnych, stworzono idealną propozycję dla rodzin, które marzą o własnym, ekologicznym domu pasywnym.
Źródło: Materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA