REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Subskrybuj nas na Youtube
Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych. Fot. Konbet
Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych. Fot. Konbet
KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

REKLAMA

REKLAMA

Wieniec stropowy energooszczędnym rozwiązaniem? Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie mogą znacznie poprawić parametry cieplne budynku. Zobacz jaki wpływ na energooszczędność budynku może mieć nowoczesny wieniec stropowy.

Oszczędzanie energii w ostatnim czasie stało się bardzo popularne, budownictwo nie pozostaje głuche na takie głosy. Coraz większe zainteresowanie budownictwem energooszczednym wynika z większej świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz z konieczności dostosowania się do unijnych standardów (jak np. dyrektywa EPBD).  Nie bez znaczenia są także czynniki finansowe.

REKLAMA

Koszty ogrzewania można obniżyć na przykład za pomocą dobrze przygotowanego projektu domu energooszczędnego, do budowy którego zostaną wykorzystane energooszczędne materiały budowlane. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań możemy zaoszczędzić pieniądze oraz przyczynić się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

REKLAMA

Dom energooszczędny jest konstrukcją, w której wykorzystane zostały rozwiązania technologiczne oraz projektowe, umożliwiające znaczne zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku. Prawidłowo zaprojektowany i zbudowany dom energooszczędny może zaoszczędzić nawet 50 procent środków, jakie zwykle przeznacza się na ogrzewanie.

Projekt domu energooszczędnego powinien skupiać się na poprawie klasy energetycznej budynku oraz minimalnym zużyciu energii. Bardzo ważna jest także izolacja termiczna, która musi być położona ze szczególną starannością. Dobrze ocieplony dach i ściany to pierwszy krok w kierunku energooszczędności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku budynku energooszczędnego ważne jest także prawidłowe zaprojektowanie elementów konstrukcyjnych, w taki sposób, aby nie powstawały mostki termiczne przez które następuje ucieka bardzo dużo ciepła z budynku.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Najwięcej mostków termicznych znajduje się w miejscach połączeń konstrukcyjnych, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą wieńce i nadproża oraz  połączenia dachu i ściany zewnętrznej.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne

REKLAMA

Znaczną redukcję strat ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie produktów energooszczędnych. O sukcesie w budownictwie energooszczędnym decydują właściwości termoizolacyjne oferowanych rozwiązań. Ich badaniem zajmują się ośrodki naukowe na całym świecie.

 - W ostatnich latach zauważamy duże zainteresowane rynku budowlanego w zakresie energooszczędności oraz termoizolacyjnych rozwiązań. Strop jest elementem konstrukcyjnym silnie narażonym na straty ciepła. O ile jednak zwracamy dużą uwagę na elementy wypełnienia stropu (np. elementy styropianowe, pustaki stropowe wielokomorowe), o tyle wydaje się, że nie ma rozwiązań dedykowanych bezpośrednio do izolacji termicznej wieńca – tłumaczy Łukasz Haremza, specjalista ds. technicznych z firmy KONBET. - Lukę tę wypełnia nowość na polskim rynku kształtka wieńcowa TERMOBET. Badania nad termoizolacyjnością tego elementu przeprowadzone zostały w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska Wydział IPMiFS pod opieką  dr. inż. Rafała Wyczółkowskiego .

Zobacz także: Jak budować energooszczędnie?

Analizie poddano własności cieplne wieńców w kierunku poziomym. Pod uwagę wzięto tradycyjny wieniec żelbetonowy, wieniec z kształtką wieńcową żelbetonową, wieniec z kształtką wieńcową typu „L” z keramzytobetonu oraz wieniec z nowym produktem firmy KONBET, kształtką wieńcową TERMOBET.

W rozwiązaniu firmy KONBET zastosowano kształtkę wieńcową (zwaną też pustakiem szalunkowym L), której pionowa ścianka (od strony zewnętrznej wieńca) wykonana jest z styropianu. Celem tego rozwiązania jest obniżenie strat ciepła przez wieniec.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Jak pokazują badania zastosowanie kształtki żelbetowej poprawia izolacyjność cieplną wieńca
w stopniu minimalnym. Kształtka keramzytowa daje lepszy efekt, podnosząc izolacyjność cieplną
o blisko o jedną piątą. Zdecydowanie najlepszy efekt daje zastosowanie kształtki ze ścianką styropianową TERMOBET. W tym przypadku izolacyjność cieplna wieńca podniesiona zostaje niemal cztery i pół razy.

Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych, zatem bardzo istotna jest jego ochrona. Warto wybierać zatem rozwiązania, które redukują do minimum straty ciepła w obrębie wieńca stropu, obniżają koszty ogrzewania, a dodatkowo zmniejszają pracochłonność wykonania wieńca, bez konieczności stosowania szalunku. Dobry wybór dokonany na etapie projektowania zaowocuje  w przyszłości mniejszymi opłatami chociażby za ogrzewanie.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Źródło: Konbet

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA