REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne z roślinami i fauną będzie uroczą ozdobą ogrodu na lato. Możecie je z łatwością zrobić samemu. Poniżej pokażę wam jak zbudować prostą sadzawkę ogrodową z kaskadowym dnem.

Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Wraz z wiosną przyszedł okres prac ogrodowych. Dobra pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie i pielenie, ale także zapewnienie im odpowiednio użyźnionego podłoża. Gotowy nawóz możemy kupić w większości sklepów ogrodniczych. Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnego nawozu przy pomocy własnoręcznie wybudowanego kompostownika. Dobrze wykonany kompostownik powinien chronić nawóz przed wiatrem i wysuszeniem.

Jak pielęgnować cyklamen (Cyclamen)?

Cyklamen (Cyclamen) to tzw. fiołek alpejski. Roślina ta jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej okres kwitnienia przypada od jesieni do końca wiosny. Większość odmian latem przechodzi okres spoczynku. Kiedy fiołek przekwitnie, nie należy go wyrzucać, bowiem może kwitnąć nam jeszcze kilka lat. Cyklamen jest rośliną wieloletnią o kolorystyce czerwonej, różowej, białej i wielobarwnej, jego liście mają kształt serduszek.

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

REKLAMA

Jak pielęgnować i rozmnażać aloes (Aloe)?

Aloes (Aloe) jest sukulentem liściastym. Ma grube, mięsiste liście i pnie. Wyglądem przypomina agawę i ma drzewkowaty lub krzewiasty pokrój. Aloes pochodzi głównie z Madagaskaru, Afryki lub Bliskiego Wschodu.

Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?

Jeszcze kilka lat temu basen w ogrodzie kojarzył się nam jedynie z luksusowym życiem na zachodzie. Mimo poprawy życia materialnego, większość Polaków odstrasza zmienny klimat naszego kraju. Osoby, które mimo pogody pragną posiadać basen, mogą pozwolić sobie na ten luksus tylko dzięki nowym technologiom.

Aglaonema (Aglaonema)


Jej naturalnym siedliskiem są nizinne lasy równikowe południowo-wschodniej Azji. Aglaonema charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem w plamiaste wzory. Zwykle są one koloru zielonego, szarozielonego, srebrzystego lub bladożółtego. Aglanomena osiąga wysokość od 60 do 120 cm i ma taką samą rozłożystość. Najpopularniejszą odmianą Aglaonemy jest Silver Queen. Aglaonemę można umieszczać w ciemniejszych częściach pomieszczeń, tam gdzie innym roślinom mógłby doskwierać niedostatek światła. Aglaonema nie kwitnie i jest łatwa w uprawie.

Aeonium (Aeonium)

Należy do rodziny gruboszowatych. Wśród jego odmian wyróżnia się dwie charakterystyczne formy: formę drzewka na cienkich, łukowatych gałązkach zakończonych rozetą liści (np. aeonium arboreum) oraz formę niską, złożoną ze zwartych rozet rzadko wystających ponad 10 cm nad doniczką (np. aeonium tabuliforme). W postaci drzewka, może osiągnąć wysokość do 200 cm i rozłożystość od 45 do 200 cm. Aeonium można uformować na podobieństwo bonsai.
Kwitnie żółtym kwiatem na wiosnę. Przy bliższym kontakcie czuć jej nieprzyjemny zapach. Roślina łatwa w uprawie.

REKLAMA

Konwalia (Convallaria)

Konwalia to polski gatunek, choć dziko rośnie też w Azji i w Ameryce Północnej. Konwalia jest objęta ochroną, a hodowana w domu, zakwita na przełomie zimy i wiosny. Liście Konwalii są podłużne, eliptyczne i ciemnozielone. Konwalia rozrasta się poprzez podziemne kłącza. Jest dość odporna na szkodniki i choroby. Konwalia nie nadaje się do wieloletniego hodowania w doniczce.

Kliwia (Clivia)

Kliwia cynobrowa/pomarańczowa (Clivia miniata) pochodzi z południowej Afryki. Wiosną wytwarza efektowne pomarańczowe lub czerwone kielichowate kwiaty. W sprzyjających warunkach roślina może zakwitnąć ponownie jesienią. Kliwia osiąga wymiary 30–75 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Roślina jest dość łatwa w uprawie, jedynie doprowadzenie jej do stanu kwitnienia może być dość problematyczne.

Pokrzywiec (Acalypha hispida)


Pokrzywiec to egzotyczna roślina pochodząca z rejonów tropikalnych kwitnąca niemal cały rok. Pokrzywiec ma ząbkowane, zielone liście z miedzianym odcieniem, nakrapiane drobnymi, czerwonymi plamkami. Pokrzywiec jest bardzo efektowną, delikatną i wybredną rośliną, przez co jest trudny w uprawie. Najlepiej rozwija się w cieplarni.

Chryzantema (Chrysantemum)

Zwana również złocieniem. Naturalnie występuje w Chinach, Japonii (jest tam symbolem rodziny cesarskiej), Korei i Mongolii. Jedyną dziko rosnącą w Polsce jest chryzantema Zawadzkiego, którą spotkać można w Pieninach. Złocienie uprawiane są ze względu na obfite i wielobarwne kwitnienie późną jesienią, kiedy większość innych roślin zrzuca kwiaty. Z tego właśnie względu, są tak popularne do ozdabiania grobów w dniu Wszystkich Zmarłych. Chryzantema osiąga wysokość 35–150 cm i rozłożystość 35–100 cm. Jest dość łatwa w uprawie. Ponadto jest często wykorzystywana do rabat, doniczek i jako kwiat cięty.

Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Człowiek nowoczesny i wygodny z pewnością wybierze mechaniczne nawadnianie ogrodu. Jednak przeciwnicy takiego typu podlewania znajdą wiele argumentów za podlewaniem ręcznym.

Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?


Woda jest nieodzownym elementem ogrodu. Pozostaje tylko pytanie, w jakiej formie ją zaprojektować i jak to wykonać? Żeby podjąć tę decyzję z korzyścią dla nas i ogrodu, należy rozważyć trzy sprawy: jaki charakter ma nasz ogród, jaki rodzaj wody lubimy i jaką dysponujemy przestrzenią , którą możemy przeznaczyć na wodę.

Co jest potrzebne do zrobienia nawodnienia automatycznego?


Systemy nawodnienia automatycznego to szereg urządzeń współpracujących podczas podlewania ogrodu. System taki należy zaprojektować indywidualnie dla każdego ogrodu lub terenu zielonego.

Trawnik wizytówką Twojego domu


Trawnik jest najważniejszym elementem naszego ogrodu. Zadbany i dobry jakościowo zapewni miejsce dla zabaw naszym dzieciom i pozwoli nam posiedzieć ze znajomymi przy grillu.

Odnów swój ogród na wiosnę

Za oknami wiosna, dlatego najwyższy czas, żeby odświeżyć nie tylko swoje mieszkanie, ale i zniszczony po mroźnej zimie ogród. Pamiętajmy, że ogród jest wizytówką całego domu. Odpowiednio urządzony i zaprojektowany ogród stanowi ozdobę i przyjemne miejsce do wypoczynku.

Jak rozmnożać Ananasa?


Ananas (Ananas) w stanie dzikim występuje w Brazylii. To jeden z najbardziej znanych bromeliowców. Ananas ma długie, sztywne i kujące liście. Ze środka rozety późną wiosną i wczesnym latem wyrasta pęd kwiatowy. Kwiatostany są białe i utrzymują się przez wiele miesięcy. Ananas osiąga wysokość 70–100 cm i rozłożystość do 50 cm. Jest dość łatwy w uprawie.

Jak zaprojektować przestronny taras?

Taras to nieodłączny element każdego domu. To, jaki będzie zależy tylko od nas. Przy budowie tarasu wato zastanowić z jakich materiałów go wykonać, tak aby służył nam przez wiele lat. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie materiałów kompozytowych. Jak je wykorzystać do budowy tarasu radzi Wojciech Mogilnicki.

Jak zadbać wiosną o meble ogrodowe?

Ciepłe i słoneczne dni to znak, że już nadeszła wiosna. Zima i zalegające w ogrodzie warstwy śniegu, mogły wyrządzić nam nieco zniszczeń. Poza roślinami, warto sprawdzić też jak mają się nasze meble ogrodowe.

Jak wypłoszyć ptaki z ogrodu?

Wraz z nadejściem wiosny, właściciele działek ponownie wrócili do pielęgnacji roślin w swoich ogrodach. Wiosną bardzo często do naszych ogrodów zaglądają wszędobylskie kosy, dzwońce, makolągwy, gołębie czy szpaki. Rodzimy w jakich sytuacjach ptaki warto zachęcać do wizyt, a kiedy je odstraszyć.

Jakimi kwiatami przyozdobić stół wielkanocny?

Wybierając cięte kwiaty do wazonu powinniśmy kupić te, które mają sztywne łodygi i nie w pełni rozwinięte, zdrowo wyglądające pąki. Jeśli chcemy aby w wazonie kwiaty postały dłużej, do wody możemy dodać substancje odżywcze, które przedłużą świeżość kwiatów. Możemy je kupić w każdym dowolnym sklepie z kwiatami.

Czy wiesz z jakich krzewów stworzyć żywopłot?

Żywopłot kojarzy się głównie z ligustrem pospolitym. Można jednak stworzyć efektowne ogrodzenie ogrodu z innych krzewów ozdobnych. Oto kilka propozycji roślin, z których można stworzyć efektowny i ładnie kwitnący żywopłot.

Czy wiesz jakie kwiaty wybrać na zacienioną rabatę?

Rabata kwiatowa w cieniu powinna mieć w składzie kwiaty cieniolubne. Oto jak możesz ciekawie zestawić rośliny na zacienionej rabacie w zależności od rodzaju gleby w ogrodzie.

Czy wiesz jakie kwiaty wybrać na półcienistą rabatę?

Podsuwam fajny pomysł na urządzenie rabaty kwiatowej w półcieniu. Kompozycja składa się głównie z roślin cebulowych, które tworzą wiecznie kwitnącą rabatę.

Czy wiesz jakie kwiaty wybrać na słoneczną rabatę?

Podsuwam fajny pomysł na urządzenie rabaty kwiatowej na pełnym słońcu. Kompozycja składa się głównie z roślin cebulowych, które kwitną wiecznie kwitnącą rabatę.

Adiantum (Adiantum)

Adiantum nazywany jest również złotowłosem i niekropieniem. Adiantum jest paprotnikiem wymagającym szczególnej troski - przy zbyt suchym powietrzu jego listki zaczynają brązowieć na brzegach i obumierają. Osiąga wysokość od 30 do 80 cm i szerokość od 40 do 90 cm. Rośnie dziko w tropikalnych dżunglach Ameryki Południowej.

Alokazja (Alocasia)

Naturalnie występuje w lasach deszczowych i na bagnach. Ma żółte kwiaty, które kwitną cały rok, ale uprawiana jest raczej ze względu na atrakcyjne liście. Charakteryzują się one ciemną barwą i kontrastującymi z nią białymi nerwami. Alokazja osiąga wysokość do dwóch metrów i ma taką samą rozłożystość. Jest trudna w uprawie w warunkach domowych, głównie ze względu na suchość powietrza w okresie grzewczym. W klimacie tropikalnym jest uprawiana w ogródkach domowych.

Czy wiesz jakie rośliny wybrać do ogródka półcienistego?

Jeżeli twój ogród znajduje się w słońcu 3-6 godzin dziennie i nie docierają tu ostre promienie słoneczne, oznacza to, że masz ogród półcienisty. Oto kilka pomysłów, jak zestawić rośliny w półcienistym ogrodzie.

Czy wiesz jakie rośliny wybrać do ogródka zacienionego?

Jeżeli twój ogród znajduje się w cieniu, powinieneś wybrać do niego rośliny dobrze radzące sobie bez słońca. Oto kilka pomysłów, jak zestawić rośliny w zacienionym ogrodzie.

Czy wiesz jakie rośliny posadzić w nasłonecznionym ogródku?

Nie wszystkie gatunki rośliny lubią nasłonecznione miejsca – mogą wolno się rozwijać lub w ogóle nie przyjąć. Jeżeli masz ogródek na słońcu, możesz śmiało posadzić te rośliny.

Czy wiesz jak poprawić żyzność gleby gliniastej?

Gleba gliniasta jest ciężka, słabo natleniona i nadmiernie zatrzymuje wodę, co często powoduje gnicie roślin. Żeby użyźnić glebę gliniastą, należy zastosować tych kilka zabiegów.

Czy wiesz jak określić rodzaj gleby w ogrodzie?

Określenie rodzaju gleby w ogrodzie pomoże ci wybrać odpowiednie rośliny. Poniżej wyjaśniam jak najprościej określić jaki typ ziemi mamy w ogrodzie.

Jak przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno. Wiosną przycinamy je jako ostatnie, gdyż można zrobić to nawet w trakcie kwitnienia. Pozwoli to zaobserwować, na których pędach będą zawiązywały się owoce. Jak przycinać te popularne drzewa owocowe?

Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Nie od dziś wiadomo, że połączenie zieleni z wodą daje poczucie harmonii i spokoju. Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie wodnego zakątka warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przyszłego stawu, oczka, czy źródełka lub fontanny.

Roślinne symbole Świąt Wielkanocnych


W okresie Wielkanocy rozwija się i zakwita mnóstwo roślin. Wiele z nich można wykorzystać do świątecznych ozdób w domu. Warto sięgnąć po kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe oraz krzewy ogrodowe. Niektóre mają niezwykłą symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Jakie to rośliny?

Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?


Ślimaki mogą skutecznie oszpecić niejedna roślinę pozbawiając ją liści lub wygryzając w niej dziury. Ślimaki niestety bardzo lubią liście wielu popularnych roślin ozdobnych. Można zastosować łatwe w użyciu środki chemiczne żeby skutecznie unieszkodliwić intruzów. Można jednak w prosty i tańszy sposób wyeliminować ślimaki bez użycia chemii. Jak to zrobić?

Jak dbać o lawendę?

Lubiana i popularna lawenda jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Najbardziej okazałą jest w czasie kwitnienia, ale jej srebrzyste liście i charakterystyczny zapach są atrakcją przez cały rok. Co lubi, a czego nie toleruje lawenda?

Czy wiesz jak urządzić przydomowy ogródek?

Ogródek przed domem jest w zasięgu wzroku przez cały rok, dlatego należy zadbać o niego szczególnie. Mała powierzchnia wymaga przemyślanych kroków. Skorzystaj z kilku moich rad, jak urządzić mały ogródek przydomowy.

Czy wiesz jak połączyć kolory w ogrodzie?

Jeśli nie wiesz jak ciekawie połączyć kolory w ogrodzie, skorzystaj z moich podpowiedzi.

Jak uprawiać rzeżuchę w warunkach domowych?

Rzeżucha mimo walorów dekoracyjnych, ma również doskonały smak i duże właściwości lecznicze. Jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu. Dodawana do potraw przyśpiesza trawienie, poprawia pracę trzustki i poprawia apetyt. Ma ona również działanie moczopędne i dezynfekujące, poprawia jakość cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Cytrusy w mieszkaniu - uprawa

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.

Jak hodować muchołówkę (Dionaea)?

Muchołówka (Dionaea) to roślina z rodziny rosiczkowatych. W jej obrębie występuje tylko jeden gatunek – muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula Ellis St.James Chron.Brit.Eve.Post No.1172:4 1768). Jej naturalnym środowiskiem życia są rejony Ameryki Północnej. Jest to roślina mięsożerna. Ulubionym daniem muchołówki są muchy, pajęczaki, robaki i niektóre skorupiaki. Muchołówka posiada specjalne włoski czuciowe, dzięki którym w momencie ich podrażnienia, „paszcza” zamyka się.

Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Hydrożel to substancja, która magazynuje w sobie wodę. Materiał ten potrafi pochłonąć od 250 do 400 razy wody niż wynosi jego objętość. Jest sprzedawany w postaci proszku lub granulek. Po wchłonięciu wody pęcznieje i przybiera postać żelowych kuleczek. Substancję tą należy wymieszać z ziemią ogrodową. Zatrzymuje ona duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie powolnie oddaje wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pierwiosnki, a szczególnie pierwiosnek bezłodygowy, są typowymi pędzonymi zimowymi i przedwiosennym kwiatami doniczkowymi. W kwiaciarniach są pierwszymi zwiastunami wiosny. Należą do niezwykle wdzięcznych roślin. Dorastają do około 10 cm wysokości. Kwitnie od grudnia do maja, a jego kwiaty mają barwę białą, żółtą, czerwoną, niebieską – w różnych odcieniach. W naturze pierwiosnek jest byliną, ale w doniczkach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Po kwitnieniu można go wyrzucić albo przesadzić do ogrodu – nie nadaje się, niestety, do długotrwałej uprawy w domu.

Czy wiesz jak zestawić rośliny w ogrodzie?

Rośliny w ogrodzie ozdobnym powinny rosnąć w odpowiednich dla siebie warunkach glebowych i stopniu nasłonecznienia. Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo i ciekawie połączyć rośliny w przydomowym ogródku, skorzystaj z kilku sprawdzonych zestawień.

Czy wiesz jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie?

Jeżeli nie wiesz jakie drzewa i krzewy wybrać do ogrodu przydomowego, skorzystaj z poniższych gotowych zestawień ułożonych w zależności od tego, w jakim miejscu mieści się twój ogród – nasłonecznionym czy wpół zacienionym.

Czy wiesz jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?

Wybór roślin do ogrodu powinien zależeć od w dużej mierze od miejsca jakim dysponujemy. Zbyt duże krzewy i drzewa mogą przytłoczyć mały ogród, natomiast zbyt małe - spowodować, że powstanie wrażenie chaosu. Oto kilka moich rad, jakie kwiaty wybrać do małego ogrodu.

Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Obecnie na rynku jest cała gama nawozów i odżywek dla roślin doniczkowych. Możemy wybierać spośród nawozów płynnych, w postaci pałeczek, czy tabletek umieszczanych w podłożu. Niezależnie jaką formę dokarmiania wybierzemy należy to robić umiejętnie.

Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Łazienka to doskonałe miejsce dla kwiatów. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno warunki w niej są wprost idealne dla niektórych gatunków roślin. Znajdujące się w łazience rośliny nadają jej uroku i sprawiają, że wnętrze ma mniej sterylny wygląd.

REKLAMA