REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zadbać wiosną o meble ogrodowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Zima z pewnością dała się we znaki meblom ogrodowym i małej architekrturze ogrodowej wykonanej z drewna. Zacznijmy od dokonania oględzin ich stanu.
Zima z pewnością dała się we znaki meblom ogrodowym i małej architekrturze ogrodowej wykonanej z drewna. Zacznijmy od dokonania oględzin ich stanu.

REKLAMA

REKLAMA

Ciepłe i słoneczne dni to znak, że już nadeszła wiosna. Zima i zalegające w ogrodzie warstwy śniegu, mogły wyrządzić nam nieco zniszczeń. Poza roślinami, warto sprawdzić też jak mają się nasze meble ogrodowe.

REKLAMA

Pod połaciami śniegu nie widać, jaką krzywdę ta pora roku wyrządza naszemu skrawkowi zieleni. Wpływ na negatywne zmiany ma nie tylko niska temperatura, ale i wilgoć, które niszczą zarówno rośliny, jak i, a może przede wszystkim to, co drewniane w naszym ogródku. Odpowiadamy na pytanie, jak zadbać wiosną o ogrodową stolarkę.

REKLAMA

Zima z pewnością dała się we znaki meblom ogrodowym i małej architekrturze ogrodowej wykonanej z drewna. Zacznijmy od dokonania oględzin ich stanu. Jeśli powierzchnia lakieru i drewna nie nosi śladów zniszczenia, meble ogrodowe wystarczy oczyścić przy pomocy szczotki i wody. Jeśli jednak zauważymy oznaki korozji biologicznej (takiej jak sinice czy grzyby), otarcia, zarysowania lub zszarzenie od słońca, meble trzeba będzie zeszlifować papierem ściernym aż do surowego drewna. To konieczne, by zaimpregnować je w celu zabezpieczenia przed wodą i mikroorganizmami. Głęboko wnikający impregnat o działaniu biobójczym nałożyć należy na oczyszczoną i odpyloną powierzchnię.

Zobacz także: W jaki sposób wykończyć drewno?

REKLAMA

Kiedy impregnat wniknie w strukturę drewna i wyschnie, dobrze będzie zabezpieczyć powierzchnię dwiema warstwami lakierobejcy. Lakierobejca utworzy powłokę ułatwiającą zmywanie kurzu oraz chroniącą drewniane powierzchnie mebli ogrodowych przez uszkodzeniami mechanicznymi i światłem słonecznym. W sprzedaży dostępne są różne barwy i odcienie lakierobejc do drewna. Ponieważ są to produkty bardzo wysokiej jakości, polecamy je przede wszystkim do malowania i renowacji najbardziej reprezentacyjnych powierzchni. Właśnie takich, jak komplet ulubionych mebli ogrodowych.

Nie trzeba też być zapalonym majsterkowiczem, by samemu odnowić swoją altankę czy ławkę. Warto zapamiętać: malując płot lub inne powierzchnie pionowe, możemy swobodnie użyć ekonomiczniejszego od lakierobejcy preparatu o właściwościach hydrofobowych. Pomalowane nim drewno wygląda bardzo estetycznie. Ponadto powłoka hydrofobowa, odpycha wodę. Dzięki temu preparat zapewnia doskonałą ochronę przed wilgocią. Cząsteczki wody odpychane są od zabezpieczonej powierzchni drewna, a krople spływają nie powodując jego nasiąkania. Taki prepart chroni także powłokę drewna przed rozwojem grzybów pleśniowych i glonów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równie ważny co oczyszczenie drewna i wybór odpowiednich środków, będzie sposób jego zabezpieczania. Najskuteczniejszą metodą malowania drewna jest metoda zanurzeniowa. O ile jednak dość łatwo zastosować ją w przypadku sztachet stawianego od nowa płotu, o tyle w większości przypadków będzie to jednak niemożliwe. Drewno ogrodowe powinniśmy zabezpieczyć zatem przy użyciu pędzla, mocno wcierając preparat. (Nie da się wykonać tego dobrze tego wałkiem.)

Zobacz także:Jak przygotować powierzchnię metalową do malowania?

Nie warto oszczędzać także na środkach dekoracyjno-ochronnych. Często drewno pomalowane jedną warstwą wierzchnią lakierobejcy wygląda tak dobrze, że kusi aby w tym stanie je zostawić. To błąd. Niedokończone zabezpieczenie drewna zemści się w postaci mniejszej odporności powłoki. Dwie lub trzy warstwy wierzchnie pozwolą natomiast cieszyć się dobrym wyglądem stolarki ogrodowej przez kilka następnych lat.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

REKLAMA