Czy wiesz jak pozbyć się glonów z oczka wodnego?
REKLAMA
REKLAMA
Użyj środka chemicznego z koagulantem, np. Antyglon, który powoduje zwijanie się glonów w małe grudki. Po kilku godzinach łatwo jest je wyłowić gęstym sitem na długim drążku. Jest to bardzo skuteczny sposób usuwania glonów z oczka, jednak nie wszystkie grudki da się wyłowić.
REKLAMA
Poza tym regularnie usuwaj zeschłe liście, gałęzie, martwe zwierzęta (ślimaki, ryby, małże i owady) oraz martwe części roślin (przekwitnięte kwiatostany, więdnące lub gnijące liście, płatki kwiatów, pyłki). Sektorem usuwaj przekwitłe kwiaty i żółknące licie grzybieni tuż przy kłączu.
Staraj się nie przekarmiać ryb, zwłaszcza karasi ozdobnych. Maja kiepską przemianę materii i pokarm wydalają w postaci ledwie nadtrawionej. Karm ryby nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Inaczej rozkładający się pokarm będzie stanowił doskonały nawóz dla glonów.
Zasadź w oczku rośliny, które konkurują z glonami o pożywienie (azotany), np. rogatek, osoka aloesowata, rdestnica kędzierzawa, moczarka kanadyjska i wywłócznik.
Stosuj także biologiczne uzdatniacze wody, które likwidują mętność wody i zapobiegają zakwitowi glonów, zmniejsza ilość osadów dennych oraz rozkłada obumarłą materię.
W małych oczkach (10 m2) możesz spróbować naturalnych metod, np. włożyć 100 g suchej słomy jęczmiennej lub zakwasić wodę torfem. Włóż 50-100 litrów wilgotnego torfu do przepuszczalnego worka i dobrze go zawiąż. Umieść worek w oczku i wyjmij po kilku tygodniach. Pod wpływem zawartego w torfie kwasu woda zabarwi się na brązowo, jednak nie będzie mętna. Ilość torfu to 50-100 litrów na 10 m3 wody.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.