Czy wiesz jakie podłoże wybrać do oczka wodnego?
REKLAMA
REKLAMA
W strefie brzegowej występuje mniejsze stężenie substancji odżywczych niż w strefach położonych głębiej, ponieważ nie jest ona kryta od góry wodą. Dlatego na sam spód kładziemy warstwę ziemi ogrodowej o grubości 10-15 cm, następnie kładziemy 5-10 cm żwiru o niskiej zawartości wapnia (ziarna o średnicy 2-8 mm). Bliżej powierzchni rozsyp ziemię stawową.
REKLAMA
REKLAMA
W strefie wody bagiennej i wody płytkiej wyłóż dno 10-centymetrową warstwą ziemi o niskiej zawartości humusu, przykryj ją 5-centymetrową warstwą żwiru (ziarna o średnicy 2-16 mm). Zabezpiecz tak ułożone dno kamieniami. Strefa bagienna to obszar wody do 10 cm głębokości, strefa wody od 10 do 50 cm.
W strefie wody głębokiej, sięgającej od 50 m w głąb oczka, dno wyłóż 10-centymetrową warstwą ubogiego w wapń żwiru o średnicy ziaren 2-16 mm. W miejscach, w których planujesz posadzić lilie wodne, uformuj mały pagórek z ziemi ogrodowej i przysyp go żwirem. Ziemia powinna zawierać mało składników odżywczych (najlepsza będzie ta z dolnej warstwy gleby ogrodowej). Możesz również wykorzystać dostępną w sklepach glebę stawową o niskiej zwartości torfu i innych składników odżywczych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.