Czy wiesz jak sadzić rośliny w oczku wodnym?
REKLAMA
REKLAMA
Rośliny wodne, które nie zakorzeniają się w podłożu, należy po prostu włożyć do wody. Po czasie same się wyprostują.
REKLAMA
Ukorzeniające się rośliny podwodne należy umocować w wybranym miejscu żwirem lub między kamieniami.
Rośliny bagienne i z unoszącymi się liśćmi, które ukorzeniają się na dnie, można wsadzić bezpośrednio w podłoże albo umieścić w koszach z metalowej siatki.
Z byliny kupowanych w pojemnikach należy usnąć 2-3 cm ziemi z bryły korzeniowej i wsadzić na tyle głęboko, by ziemia w oczku zastąpiła usuniętą warstwę z bryły. Na to połóż ok. 2 cm żwiru, aby uchronić substrat przed wypłukiwaniem.
W strefie brzegowej rośliny z torfowisk należy sadzić tuż pod powierzchnią substratu torfowego. W tym przypadku nie dodaje się żwiru.
Grube kłącza lilii wodnych należy zagrzebać w żwirze. Przy napełnianiu stawu włóż kłącze od razu do ziemi. Możesz także włożyć lilie do wody w koszyku.
Rośliny możesz sadzić w koszach z siatki metalowej, kręgach betonowych lub matach kokosowych z wbudowanymi kieszeniami na rośliny.
Kosze przed sadzeniem należy wyłożyć jutą lub matą z włókna kokosowego, aby substrat się nie wypłukiwał.
W pojemnikach bez otworów trzeba wbić otwór w dnie, aby nieco polepszyć przepływ i wymianę wody. Poza tym warto zastosować gruby żwir (8-16 lub 16-32 mm) jako dolną warstwę wyplenienia. Na żwir wysypujemy substrat.
Lepiej zastosować kosze lub torby z włókna kokosowego jeśli chcesz posadzić mało rozrastające się rośliny.
Do obsadzania roślinami stromych brzegów oczka wykorzystaj maty brzegowe z wszytymi kieszeniami na rośliny. Wypełnij kieszenie do połowy drobnym żwirem, włóż do nich rośliny i zamknij, aby przed zakorzenieniem się rośliny nie wypłynęły.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA