Czy wiesz z jakich krzewów stworzyć żywopłot?
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej żywopłoty tworzone są z ligustru pospolitego i pięciornika krzewiastego. Są to krzewy o gęstym pokroju, mało wymagające jeśli chodzi o warunki glebowe i nasłonecznienie. Jeżeli znudził ci się ligustr, możesz zamiast niego wybrać śnieguliczkę Doorenbosa. Zamiast pięciornika krzewiastego, możesz posadzić roślinę o podobnym pokroju i kwiatach - tawułę Thunberga.
REKLAMA
W ogrodzie wystawionym na ciągłe działanie promieni słonecznych możesz posadzić:
forsycję pośrednią - kwitnie na żółto, ponad 120 cm, przyjmuje się na wszystkich rodzajach gleb, zamiennikiem może być dereń jadalny.
tawułę drobną i tawułę japońską - kwitnie na różowo, wysokość 40-120 cm, przyjmują się na wszystkich rodzajach gleb (drobna lepiej na gliniastej i próchniczej). Zamiennikiem może być tawuła karyncka.
różę pomarszczoną - kwitnie na różowo i nadaje się do wszystkich rodzajów gleb.
grab pospolity - tworzy żywopłot o wysokości ponad 120 cm w odcieniu zieleni, przyjmuje się na wszystkich rodzajach gleby, zamiennikeim może być buk pospolity.
żywotnik zachodni - zielony, ponad 120 cm, lubi glebę próchniczą i gliniastą, zamiennik - cis japoński.
bukszpan zwyczajny - zielony, drobnolistny, 40-120 cm wysokości, dobry na wszystkie rodzaje gleby, zamiennik - ostrokrzew ząbkowany.
W ogrodzie półcienistym dobrze radzą sobie: ligustr pospolity, laurowiśnia wschodnia (wszystkie rodzaje gleby), różanecznik (wymagana gleba próchnicza), grab pospolity i cis pospolity (wszystkie rodzaje gleby).
W ogrodzie cienistym najlepiej posadzić: ligustr pospolity, laurowiśnię wschodnią i śnieguliczkę Doorenbosa - wszystkie krzewy tolerują różne rodzaje gleby, kwitną na biało i osiągają wysokość ponad 120 cm, a także mahonię, różanecznik, ostrokrzew drobnolistny i cis pospolity.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.