REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jakie rośliny posadzić w strefie brzegowej oczka wodnego?

REKLAMA

REKLAMA

Strefa brzegowa oczka wodnego jest podmokła od dołu, ale nie zalana wodą. W takich warunkach bardzo dobrze radzą sobie poniższe gatunki roślin. Oto propozycje roślin, które możesz zasadzić w strefie brzegowej oczka wodnego.

Bagno grenlandzkie – lubi wilgotne, kwaśne podłoże, ubogie w składniki odżywcze; kwitnie od kwietnia do maja. Warto ją połączyć z kapturnicą purpurową lub żurawiną wielkoowcową.

REKLAMA

REKLAMA

Wiązówka błotna – lubi wilgotną, żyzną, próchniczą glebę; kwitnie od czerwca do sierpnia na biało. Najlepiej połączyć ją z rdestem wężownikiem lub sadźcem konopiastym. Inną odmianą wiązówki, którą można zasadzić tej strefie jest wiązówka purpurowa.

Wełnianka szerokolistna – polecana do małych oczek, ponieważ mało się rozsiewa. Lubi podłoże wapienne, małe zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od maja do lipca, długo owocuje. Najlepiej łączyć ją z kruszczykiem błotnym lub rzeżuchą łąkową. Możesz także zasadzić jej odmianę -wełniankę pochwowatą, która lubi torfowe podłoże.
Śnieżyca wiosenna – kwitnie od marca do kwietnia, potrzebuje gleby bogatej w substancje odżywcze. Najlepiej łączyć ją z pierwiosnkiem japońskim i hibiskusem bagiennym.
Modrzewica zwyczajna – lubi kwaśne podłoże o niskiej zawartości substancji odżywczych. Kwitnie od kwietnia do maja. Najlepiej łączyć ją wełnianeczką alpejską i kapturnicą purpurową.
Kaczeniec błotny – lubi żyzną glebę; kwitnie od kwietnia do maja. Najlepiej łączyć go z pierwiosnkiem różowym i żółwikiem ukośnym.
Rzeżucha łąkowa – lubi podłoże ubogie w wapń; kwitnie od kwietnia do maja. Najlepsze towarzystwo to turzyca żółta i krwawnica pospolita.
Kruszczyk błotny – lubi gleby wapienne, wilgotne; kwitnie od czerwca do lica. Towarzystwo: czosnek wonny, marzyca czarniawa.
Wełnianeczka alpejska – lubi podłoże kwaśne i objątne, małe zapotrzebowanie na substancje odżywcze; kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: bagno grenlandzkie, wełnianka pochwowata.
Wilczomlecz błotny – lubi wilgotną, żyzną glebę; kwitnie od czerwca do lipca. Towarzystwo: sit mieczolistny, sadziec konopiasty.
Pełnik europejski – lubi gleby próchnicze, wilgotne i żyzne; kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: kosaciec syberyjski, goryczka trojeściowa. Możesz także zasadzić pełnik chiński, który ma podobne wymagania glebowe.
Kroplik żółty – lubi wilgotną, żyzną glebę; kwitnie od maja do sierpnia. Towarzystwo: niezapominajka błotna, trojeść krwista.
Tulejnik amerykański – lubi podłoże bogate w substancje odżywcze; kwitnie od kwietnia do maja. Towarzystwo: trojeść rozesłana, długosz królewski.
Trojeść rozesłana – małe zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: niezapominajka błotna, pierwiosnek kwiecisty. Możesz również posadzić inną odmianę trojeści – trojeść krwistą.
Sadziec konopiasty – lubi żyzne, próchnicze gleby, szeroko się rozrasta; kwitnie od lipca do września. Towarzystwo: kosaciec różnobarwny, turzyca Graya.
Krwawnica pospolita – silnie się rozsiewa, dlatego nie sadź jej przy małych oczkach, lubi żyzną glebę; kwitnie od lipca do sierpnia. Towarzystwo: kaczeniec błotny, rdest wężownik.
Czosnek wonny – rozsiewa się, nie potrzebuje zbyt dużo substancji odżywczych, kwitnie od lipca do sierpnia. Towarzystwo: storczyki, wełnianka szerokolistna. Możesz także posadzić czosnek kątwaty lub czosnek szczypiorek.
Rdest wężownik – średnie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: turzyca Graya, wiązówka błotna
Żółwik ukośny – duże zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od sierpnia do września. Towarzystwo: kosaciec różnobarwny, trojeść kwiecista.
Liatra kłosowa – średnie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od lipca do sierpnia: Towarzystwo: turzyca żółta, storczyki
Firletka poszarpana – rozsiewa się, średnie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: niezapominajka błotna, krwawnica pospolita.
Storczyki Dactylorhiza– lubią podłoże wapienne, niewielkie zapotrzebowani na substancje odżywcze, kwitnie od maja do lipca. Towarzystwo: turzyca żółta, wełnianka szerokolistna.
Wrzosiec bagienny – lubi kwaśne, torfowe, ubogie w wapń podłoże, niskie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od sierpnia do października. Towarzystwo: wełnianka pochwowata, storczyki.
Szachownica kostkowata – podłoże kwaśne lub obojętne, średnie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od kwietnia do maja. Towarzystwo: żółwik ukośny, kosaciec syberyjski.
Mieczyk błotny - lubi gleby wapienne, niskie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od maja do sierpnia. Towarzystwo: turzyca Davalla, goryczka wąskolistna.
Hibiskus bagienny - lubi gleby bardzo żyzne i wilgotne, kwitnie od lipca do września. Towarzystwo: pierwiosnek japoński, kosaciec mieczolistny.
Kapturnica purpurowa – owadożerna, lubi podłoże kwaśne, niskie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: storczyk, wełnianka pochwowata.
Gorczyca trojeściowa – lubi podłoże kwaśne, średnie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od sierpnia do września. Towarzystwo: szachownica kostkowata, marzyca czarniawa.
Kosaciec mieczolistny - lubi glebę żyzną, próchniczo-gliniastą, miejsce dobrze nasłonecznione, kwitnie od czerwca do lipca. Towarzystwo: śnieżyca letnia, lobelia szkarłatna.
Niezapominajka błotna – mocno się rozsiewa, lubi żyzne, wilgotne gleby, kwitnie od maja do czerwca. Towarzystwo: wiązówka purpurowa, wilczomlecz błotny.
Długosz królewski - lubi kwaśne, wilgotne, żyzne podłoże, nie kwitnie. Towarzystwo: śnieżyca wiosenna, turzyca nibyciborowata.
Turzyca Graya –owoce w kształcie gwiazd, rzadko się rozsiewa, średnie zapotrzebowanie na substancje odżywcze, kwitnie od czerwca do maja. Towarzystwo: trojeść rozesłana, pierwiosnek kwiecisty. Możesz posadzić także turzycę zwisłą, obłą lub żółtą.
Sit siny – silnie się rozrasta, lubi wapń i wilgotne, żyzne gleby, kwitnie od czerwca do października. Towarzystwo: niezapominajka błotna, kroplik żółty.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA