REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakich błędów unikać przy projektowaniu oczka wodnego?

Gdy kształt i wielkość wodnego zakątka jest już dopasowany do wielkości działki i stylu ogrodu możemy rozpocząć projektowanie. Jak ulokować zbiornik wodny w ogrodzie, żeby był widoczny i sprawiał jak najmniej kłopotu w otoczeniu zieleni?

Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Na słonecznych tarasach i balkonach o wiele łatwiej o dobór roślin, które będą kwitły lub ładnie będą się wybarwiać ich liście albo igły. Zdarza się jednak, że na naszym balkonie słońce gości tylko przez kilka godzin dziennie lub wcale. Czy w takich warunkach da się ożywić taras roślinami? Jakie gatunki i odmiany wybrać?

Ciekawe pnącza do półcienia i cienia?

Jest sporo odmian ogrodowych pnączy rosnących i kwitnących w pełnym słońcu. Jednak nie zawsze mamy w ogrodach wystarczająco dużo słońca. Czy są pnącza, które zniosą cień i jednocześnie będą atrakcyjne? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie gatunki i ich odmiany.

Dlaczego zamierają iglaki?

Iglaki często zamierają po zimie albo w trakcie sezonu. Brązowieją poszczególne gałązki lub zamierają całe rośliny. Najczęściej wydaje się, że chorują albo, że kupiliśmy słabe rośliny. Powodów zamierania roślin iglastych może być wiele – między innymi złe warunki uprawy, brak nawodnienia lub nawożenia, zbyt mały pojemnik lub dołek oraz choroby i szkodniki.

REKLAMA

Jakich warunków potrzebuje Kanna?

Niewiele jest tak dekoracyjnych roślin, jak paciorecznik ogrodowy, czyli popularna kanna. Ozdobne są zarówno okazałe kwiaty kanny, jak i liście roślin tworzących niepowtarzalne, przyciągające wzrok kompozycje ogrodowe. Jak dbać o te efektowne kłączowe byliny?

Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników. Wczesną wiosną nie powinniśmy zapomnieć o profilaktycznych zabiegach, które mogą znacznie ograniczyć występowanie chorób i szkodników iglastych i liściastych roślin ogrodowych.

Jak uprawiać Oleander?

Oleandry są bardzo popularnymi roślinami uprawianymi w doniczkach lub na tarasach. Kwitną obficie i efektownie przez całe lato, mają zimozielone liście ale niestety są wrażliwe na mróz. Najlepiej uprawiać je w donicach w ogrodach zimowych, na werandach i latem wystawiać na zewnątrz.

Jak sadzić Powojniki?

Powojniki, czyli Clematisy to bardzo popularne pnącza ogrodowe. Przyciągają uwagę przede wszystkim dużymi, efektownymi kwiatami w różnych kolorach. Jak posadzić powojniki w ogrodzie lub w pojemniku, aby dobrze się przyjęły?

REKLAMA

Jak posadzić Mieczyki?

Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?

Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?


Fytoftoroza to niebezpieczna choroba grzybowa. Wiosną często gwałtownie wzrastają temperatury, co po długiej, mokrej zimie może powodować szybki rozwój chorób grzybowych. Bardzo ważne jest wtedy zapewnienie roślinom optymalnych warunków uprawy. Dla wielu iglaków i roślin wrzosowatych niebezpieczna jest właśnie fytoftoroza. Jak jej zapobiegać?

Jak chronić się przed owadami?


Wysoka temperatura powoduje, że otwieramy okna, przez co do naszego domu dostają się owady. Część insektów jest dla nas niebezpieczna, dlatego powinniśmy zabezpieczać się przed nimi. Jak zatem chronić się przed owadami? Doskonałym rozwiązaniem są moskitiery, które powstrzymują insekty przed dostawaniem się do wewnątrz.

Rododendrony i Azalie do donic na balkon

Rododendrony i Azalie wymagają odpowiednich warunków, aby mogły zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy go sobie urządzić w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Odpowiednie gatunki Azalii i Różaneczników z powodzeniem można również uprawiać w pojemnikach.

Niekłopotliwe i efektowne byliny do ogrodu


Kiedy już posadzimy wyższe rośliny, które stanowią szkielet ogrodowej kompozycji, warto pomyśleć o wypełnieniu przestrzeni między nimi. Można to zrobić za pomocą kwitnących krzewów i bylin. W miejscach, w których jest mniej światła sprawdzą się byliny o kolorowych liściach. Wiele bylin nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Jakich warunków potrzebują klony palmowe?

Kiedy klony palmowe wiosną wypuszczą liście, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Niepowtarzalne barwy i kształty liści oraz malowniczy pokrój to największe walory klonów palmowych. Istnieje kilkaset odmian klonów palmowych o różnych kształtach koron i fantazyjnie postrzępionych lub klapowanych liściach. Są to jednak bardzo delikatne i kapryśne rośliny, które potrzebują odpowiedniego stanowiska, osłony zimą oraz lekko wilgotnego podłoża. Jak dbać o klony palmowe w naszych warunkach?

Jak wyhodować szpinak?


Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku. Czy uprawa szpinaku we własnym ogrodzie warzywnym to trudne zadanie?

Jak uprawiać miętę?

Wszystkie gatunki mięty mają mocny i świeży aromat, a ponadto ich liście można mrozić i suszyć. Mięta to zioło wykorzystywane do dekoracji potraw, sałatek, przyrządzania sosów i napojów oraz herbat. Mięta może rosnąć w ogrodzie lub w donicy, w każdym miejscu będzie intensywnie i charakterystycznie pachnieć. Czy trudno jest ją uprawiać?

Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi

Hydroponika to uprawa roślin polegająca na tym, że korzenie znajdują się w naczyniu wewnętrznym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem (np. keramzytem). Naczynie wewnętrzne, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych.Rośliny uprawiane metodą hydroponiki znajdują zastosowanie w biurach, centrach handlowych, restauracja, bankach, a także w domach i mieszkaniach.

Epifilum (Epiphyllum)

Epifilum pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. Są to epifity, czyli rośliny u których łodyga do złudzenia upodobniła się do liścia. Epifilum ma wspaniałe, ubarwione kwiaty, umieszczone po bokach segmentów łodygowych, które otwierają się albo w dzień, albo w nocy.

Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu


W naturalnym środowisku oplątwa (Tillandsia) żyje jako epifit na gałęziach i w konarach drzew. Niezbędną wodę i składniki odżywcze pobiera z powietrza. Taki sposób życia umożliwia hodowlę tej rośliny bez użycia doniczek i ziemi. Oplątwa najczęściej hodowana jest na kawałkach kory drzewa korkowego, na korzeniach lub w muszlach.

Dipladenia

W naturalnych warunkach dipladenia (Dipladenia boliviensis) występuje w rejonach tropikalnej Ameryki Południowej. Jest to roślina o długich, lejkowatych kwiatach. Należy do pnączy. Najbardziej spotykanym gatunkiem jest Dipladenia sanderii (dipladenia błyszcząca), która osiąga do 1,2 m długości. Jej zdrewniałe pędy mają naturalną tendencję do wspinania się. Kwiaty tej rośliny są koloru różowego, a ich wnętrze przybiera żółtą barwę. Kwitnie od czerwca do września.

Jak wyhodować szczypiorek w doniczce?


Szczypiorek to bylina, która jest bogata w witaminy C i B2, a także sód, potas, żelazo, fosfor i karoten. Nadaje naszym potrawom życia i piękna, ale także przyspiesza trawienie, obniża ciśnienie oraz wzmaga apetyt.

Jak oczyszczać oczka wodne?

Oczko wodne to ciekawy element wystroju ogrodu. Aby sprawdzało się przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio dbać. Oczko wodne wymaga profesjonalnych zabiegów i sprzętów, takich jak filtry lub pompy.

Kawa arabska (Coffea arabica)

Kawa arabska (coffea arabica) jest rzadko spotykana w naszych warunkach domowych, choć należy do roślin łatwych w uprawie. W naturalnych warunkach występuje w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji, gdzie przeznaczona jest głównie do uprawy ziarna. Ono zaś służy nam do przygotowywania aromatycznego napoju zawierającego pobudzającą kofeinę.

Lawenda – uprawa i zastosowanie


Lawenda pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. W zależności od gatunku jest to roślina dwuletnia, bylina lub wieloletni krzew. Osiąga ona wysokość od 25 do 50 cm. W naszych rejonach najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna, którą z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Charakteryzuje się równowąskimi, srebrzysto – zielonymi, owłosionymi liśćmi. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jednakże nasiona warto wysiać już w kwietniu.

Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Storczyki są niezwykle wytrzymałymi roślinami i wiele z nich znakomicie nadaje się do uprawy w domu. Hodujemy je ze względu na ich piękne i różnobarwne kwiaty. Do najłatwiejszych w uprawie należą odmiany Phalaenopsis oraz Dendrobium. Podstawą sukcesu jest indywidualne podejście do danej rośliny i stworzenie jej odpowiednich warunków do wzrostu i kwitnienia.

Jak hodować begonię królewską (Begonia rex)?

Begonia rex to roślina ciepłolubna i wymagająca wysokiej wilgotności powietrza oraz dobrej (najlepiej próchniczej) gleby. Możemy wydzielić trzy rodzaje begonii: kłączową, bulwiastą i begonię o włóknistych korzeniach.

Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Cantedeskia (Zantedeschia) często mylona jest z kaliami. Jej kwiaty, charakteryzujące się niezwykłą trwałością, przypominają kształtem trąbkę. Naturalnym środowiskiem cantedeskii są subtropikalne moczary i obszary, które wysychają podczas suszy. Aby uprawiać ją w domu, powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Dzięki zachowanemu środowisku może ona zrzucić liście, a kłącze, które znajduje się w ziemi, może przejść w okres spoczynku. Okres spoczynku przypada na lato, ale w zależności od pory kwitnienia może nastąpić także jesienią i zimą. W mieszkaniu najczęściej hodowana jest Zantedeschia aethiopica.

Jaką magnolię wybrać do małego ogrodu?


Gdy zakwitają są najpiękniejszą wiosenną ozdobą ogrodów. Jeśli zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki nie będą sprawiały wiele kłopotu. Spośród bardzo wielu odmian możemy wybrać odmiany, które będą odpowiednie do wielkości ogrodu i panujących w nim warunków.

Jak unikać błędów w komponowaniu zieleni?

Już w trakcie planowania nasadzeń zieleni warto pomyśleć o właściwej kompozycji. Pozwoli to na optymalne uwydatnienie walorów ozdobnych roślin, ich funkcjonalne rozmieszczenie i połączenie ich z obiektami architektonicznymi. Jakimi zasadami się kierować?

Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?

Chińskie powiedzenie mówi, że „wyhodować bonsai jest trudniej, niż wychować dziecko”. Drzewko takie wkomponowane w miniaturowy krajobraz, było obiektem medytacji buddyjskich mnichów.

Jak dbać o skrzydłokwiat?


Spathiphyllum w naturalnym środowisku rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego nazwa łączy się z kształtem kwiatostanu. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi oraz długim, pędem kwiatowym zakończonym kolbą nasienną, otoczoną białą lub kremową pochwą. Warto mieć go w mieszkaniu, ponieważ oczyszcza on powietrze z toksycznych substancji.

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Zioła to wspaniała ozdoba kuchni i świeża, dostępna moc aromatów i smaku. Jeśli chcesz mieć świeże zioła w domu to najwyższy czas je posadzić. Wystarczy zwykła doniczka i odrobina pielęgnacji. Nasiona ziół można nabyć w sklepach ogrodniczych i zielarskich. Sprzedawane są w torebkach, na których podane są informacje odnośnie terminu wysiewu, ewentualnie pikowania, wzrostu roślin.

Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Kwiaty doniczkowe dla każdego


Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.

Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?

Kliwia (Clivia) zachwyca swoją urodą od wielu lat. Pochodzi z południowej Afryki i obejmuje trzy gatunki: Clivia miniata – kliwia pomarańczowa, Clivia nobilis – kliwia szlachetna, która zachwyca swoimi kwiatami w kolorze łososiowym, oraz Clivia gardenii – o żółto – pomarańczowych kwiatach.

Czy wiesz jak urządzić oczko w stylu japońskim?

Oczko wodne w stylu japońskim można urządzić bardzo prosto, obsadzając jego otoczenie dalekowschodnimi roślinami takimi jak bambus, klon palmowy czy azalie japońskie oraz stosując proste ozdoby z drewna. Poniżej znajdziesz odpowiednie gatunki roślin i ozdoby potrzebne do stworzenia oczka w stylu dal

Czy wiesz jak urządzić oczko w stylu śródziemnomorskim?

Jeśli lubisz śródziemnomorskie klimaty, proponuję obsadzić oczko wodne roślinami typowymi dla obszarów Morza Śródziemnego. Śródziemnomorski charakter sadzawki możesz podkreślić także poprzez specjalną aranżację otoczenia sadzawki.

Czy wiesz jak urządzić oczko wodne?

Nie wiesz jak ciekawie urządzić oczko wodne i jakie wybrać rośliny do poszczególnych stref? Skorzystaj z gotowej aranżacji ogrodowej sadzawki. Zestaw roślin i ich układ pasuje do średniej wielkości oczka.

Czy wiesz jakie rośliny posadzić w strefie głębokiej oczka wodnego?

Strefa głęboka oczka to królestwo lilii wodnych, ale można tu umieścić także inne rośliny. Poniżej znajdziesz najciekawsze gatunki roślin, które warto posadzić w strefie głębokiej oczka wodnego.

Czy wiesz jakie rośliny sadzić w strefie wody płytkiej oczka wodnego?

W strefie wody płytkiej możesz zasadzić rośliny z poniższej listy.

Czy wiesz jakie rośliny posadzićw strefie bagiennej oczka wodnego?

Strefa bagienna oczka wodnego potrzebuje roślin, które tolerują zmienny poziom wody. Oto lista roślin, które możesz zasadzić w strefie bagiennej oczka wodnego.

Czy wiesz jakie rośliny posadzić w strefie brzegowej oczka wodnego?

Strefa brzegowa oczka wodnego jest podmokła od dołu, ale nie zalana wodą. W takich warunkach bardzo dobrze radzą sobie poniższe gatunki roślin. Oto propozycje roślin, które możesz zasadzić w strefie brzegowej oczka wodnego.

Czy wiesz jakie podłoże wybrać do oczka wodnego?

Podłoże oczka wodnego powinno być zróżnicowane pod względem jego stref wodnych - brzegowej, wody płytkiej, strefy bagiennej i wody głębokiej. Sprawdź, jakie podłoże będzie odpowiednie dla poszczególnych stref oczka.

Czy wiesz jak nawozić rośliny w oczku wodnym?

Jeżeli rośliny w oczku wodnym słabo się rozwijają lub żółkną, oznacza to, że brakuje azotu. Możecie minimalnie odżywić rośliny za pomocą czystych nawozów azotowych. Ja polecam ten oto sposób.

Czy wiesz jak pozbyć się glonów z oczka wodnego?

Glony to prawdziwa zmora oczka wodnego. Jeśli chcesz się ich pozbyć szybko i bez zbędnej pracy, wypróbuj ten sposób.

Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?


Basen w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Odpowiednio zaprojektowany będzie nie tylko zdobił cały ogród, ale także sprawdzi się latem jako miejsce do kąpieli i relaksu. Ponadto możemy sprawić, że będzie wyglądał naturalnie. Jeśli ozdobimy go roślinami, nadamy mu wygląd stawu kąpielowego.

Czy wiesz jak sadzić rośliny w oczku wodnym?

Rośliny w oczku wodnym należy sadzić zgodnie z ich wymaganiami strefowymi. Poniższe wskazówki pomogą ci prawidłowo posadzić rośliny w oczku wodnym.

Czy wiesz jak wybierać rośliny do oczka wodnego?

Po zbudowania oczka wodnego przychodzi czas na obsadzenie go roślinami. Poniższe wskazówki pomogą ci wybrać odpowiednią ilość roślin do oczka ogrodowego i prawidłowo je posadzić.

Czy wiesz jak założyć gotowe oczko wodne?

Jeżeli nie chcesz samemu budować oczka w ogrodzie, możesz wkopać w ziemię gotowy zbiornik zakupiony w sklepie ogrodniczym. Oto rady jak go prawidłowo zamontować i sprawić, by wyglądał naturalnie.

REKLAMA