Berberysy – bogactwo kolorów
REKLAMA
REKLAMA
Berberysy nie są trudne w uprawie i rosną dobrze na prawie każdej glebie. Najlepiej czują się jednak na wilgotnych glebach, na miejscu słonecznym lub półcienistym. Większość gatunków jest odporna na niskie temperatury, okresowe susze oraz zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby.
REKLAMA
Szerokie zastosowanie
Duża ilość odmian pokrojowych pozwala stosować berberysy zarówno na wysokie szpalery, jak i niskie obwódki. Znajdziemy wśród nich odmiany o kulistym, płożącym lub wzniesionym pokroju, o liściach czerwonawych, bordowych, zielonych lub żółtych. Ponieważ berberysy bardzo dobrze znoszą ciecie, można formować z nich także różne kształty, np. kule, prostopadłościany. Krzewy tniemy wiosną lub po kwitnieniu, a także w lipcu-sierpniu. Odmiany o barwnych liściach charakteryzują się niespotykaną intensywnością i nasyceniem barw. Dzięki temu berberysy świetnie komponują się z roślinami iglastymi o ciemnozielonej, złocistej i niebieskawej barwie. Bardzo dobrze sprawdzają się także na rabatach bylinowych oraz na tle kolorowych elewacji budynków oraz w otoczeniu nowoczesnej, miejskiej architektury.
Zobacz także: Jak posadzić mieczyki?
Bogactwo odmian
Najliczniej reprezentowany jest berberys Thunberga, którego odmiany mogą mieć pokrój od kulistego, przez kolumnowy do szeroko rozrastającego się krzewu. Znajdziemy też wśród nich odmiany o wielu barwach liści.
Zobacz także: Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?
REKLAMA
Liście złociste: berberys Thunberga `Aurea`, `Maria`
Liście purpurowe: berberys Thunberga `Atropurpurea`, `Helmond Pillar`, berberys ottawski `Superba`
Liście pstre i obrzeżone: berberys Thunberga `Kelleris`, `Harlequin`, `Golden Ring`, `Rose Glow`
Kolumnowe: berberys Thunberga `Erecta`, `Red Pillar`, ` Green Pillar`
Kuliste: `Bonanza Gold`, `Tiny Gold`, `Atropurpurea Nana`, `Bagatelle`, `Admiration`.
Pamiętajmy, aby miejsce, na którym będziemy sadzić berberys uprzednio dokładnie odchwaścić. Później, gdy roślina się rozrośnie może być to utrudnione ze względu na ciernie, w które uzbrojone są pędy berberysów. Po posadzeniu pędy przycinamy o połowę i obsypujemy rośliny korą.
Zobacz także: Róże – kwiaty do sadzenia jesienią
REKLAMA
REKLAMA