REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie mamy rodzaje instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?


Instalacja elektryczna tak samo jak i wodna, kanalizacyjna czy gazowa jest stałym elementem domu jednorodzinnego. Wyróżniamy następujące instalacje elektryczne: wtynkową, podtynkową i nadtynkową.

Na czym polega proces filtracji?


Filtracja jest najczęściej stosowanym procesem oczyszczania, polegającym na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez powierzchnię filtracyjną. Ze względu na różne wielkości zanieczyszczeń, mamy tutaj do czynienia z procesem złożonym.

Dlaczego jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest ważna?


Jakość powietrza wewnętrznego ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ze względu na to, że spędzamy większość naszego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, zanieczyszczenia należy utrzymywać możliwie na jak najniższym poziomie.

Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?


Najczęściej spotykanym rodzajem zanieczyszczeń w wentylacjach są substancje chemiczne pochodzące np. od farb, lakierów i innych materiałów wykończeniowych. Na drugim miejscu znajdują się zanieczyszczenia mikrobiologiczne takie jak: bakterie czy grzyby.

REKLAMA

Wentylacja hybrydowa – co to takiego?


Wentylacja hybrydowa jest to połączenie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) z wentylacją mechaniczną. Ponadto wentylacja hybrydowa jest ekologiczna i tania w eksploatacji.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

W rzeczywistości zasada działania kotłów kondensacyjnych nie różni się specjalnie od zwykłych kotłów gazowych. Za pomocą wentylatora wtłaczamy powietrze, które jest nie zbędne do procesu spalania, natomiast przy pomocy przewodów gazowych dostarczamy odpowiednią ilość gazu np.: gaz ziemny wysokometanowy typu E (dawniej GZ -50).

Syndrom chorych budynków - co to takiego?


Syndrom chorych budynków związany jest z nieprawidłową cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku, co wpływa na jego jakość, a tym samym na komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie wykorzystujące energię naturalną zgromadzoną np. w: gruncie, wodach podziemnych, powierzchniowych czy powietrzu atmosferycznym. Są to nie docenione źródła pod względem ilości energii.

REKLAMA

Co to jest i czym się charakteryzuje technika kondensacyjna?

Technika kondensacyjna jest najlepszym przykładem wysokosprawnego pozyskiwania i odzyskiwania ciepła w wyniku spalania gazu ziemnego i oleju opałowego.

Czym jest ekologiczne ogrzewanie?


Ekologiczne ogrzewanie związane jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, które jednocześnie ograniczają emisję spalin do atmosfery. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem dostępnym aktualnie na naszym runku są instalacje solarne (kolektory słoneczne) i pompy ciepła.

Czy pompki skroplin są niezbędnym elementem instalacji klimatyzacji?


Pompki skroplin są niezbędnym elementem instalacji klimatyzacji w przypadku, gdy powstałe skropliny nie mogą zostać odprowadzone w sposób grawitacyjny. Skropliny należy odprowadzić np.: do instalacji kanalizacyjnej, rynien, czy też bezpośrednio na zewnątrz budynku.

Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?


Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu. Ważnym elementem jest także poddawanie klimatyzatora okresowym przeglądom i czyszczeniu, które wpływają na jakość nawiewanego powietrza.

Co to jest klimatyzator typu Split i do czego służy?

Urządzenia typu Split są to w większości przypadków klimatyzatory stacjonarne, które cieszą się dużą skutecznością i efektywnością utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Czy warto dbać o kocioł?

Nawet najlepsze i najbardziej nowoczesne kotły wymagają konserwacji i przeglądów. Na rynku mamy coraz większą gamę urządzeń grzewczych coraz lepszej jakości. Warto jednak wiedzieć, że koszty związane z przeglądem i konserwacją, są dużo niższe niż koszty związane z wymianą kotła czy ewentualną naprawą awarii.

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną?


Budownictwo mieszkaniowe poprzesz zastosowanie nowych energooszczędnych rozwiązań chociażby takich jak np.: nowoczesne okna wyposażone w system uszczelek, spowodowało pogorszenie warunków wewnątrz pomieszczeń. Jest to wynikiem słabo działającej wentylacji naturalnej lub całkowity jej brak. W rozwiązaniu tego problemu pomoże nam wentylacja mechaniczna.

Jakie mogą być konsekwencje złej wentylacji grawitacyjnej?


Wadą wentylacji naturalnej jest to, że jej efektywność działania zależy od warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku. W przypadku szczelnych okien i braku nawiewników nawet duża różnica gęstości powietrza nie wystarczy do wytworzenia dużego ciągu w kanałach wentylacyjnych, wynikiem czego wymiana powietrza wewnętrznego będzie nie prawidłowa.

Co wybrać - kocioł jedno czy dwufunkcyjny?

Wybór kotła wcale nie jest prostym zadaniem. Na jego wybór składa się wiele czynników np. wielkość pomieszczenia przeznaczonego dla urządzenia, powierzchnia budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło a także na moc. Pod uwagę należy wziąć również ilość mieszkańców, rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny) oraz ilość punktów czerpalnych c.w.u.

Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?


W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella w działającej instalacji ciepłej wody, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia. Badania polegają na sprawdzeniu urządzeń do podgrzewania ciepłej wody oraz pozostałych elementów instalacji. W przypadku wyników negatywnych, należy czym prędzej podjąć odpowiednie kroki w kierunku zlikwidowania zagrożenia.

Jak zabezpieczyć podgrzewacz c.w.u. przed korozją?


Aby zabezpieczyć podgrzewacz przed korozją elektrochemiczną, producenci zbiorników pokrywają wewnętrzne powierzchnie powłoką antykorozyjną, (ochrona bierna) lub też zabezpieczają urządzenie poprzez zamontowanie anody magnezowej (ochrona czynna).

Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?


Decydując się na zakup kolektora słonecznego powinniśmy wiedzieć , że prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu prawie całego roku oraz, że najlepiej instalować go w połączeniu z innym, dodatkowym źródłem energii. Dlatego też, warto się zastanowić nad rodzajem instalacji przed rozpoczęciem budowy swojego domu.

Na czym polega dobór klimatyzatora?


Dobór klimatyzatora wiąże się z właściwie dobraną mocą. Przewymiarowanie urządzeń sprawia, że zwiększają nam się koszty eksploatacyjne. Z kolei zbyt mała moc klimatyzatora, powoduję ciągłą pracę urządzenia nie uzyskując przy tym założonych parametrów w pomieszczeniu. Aby klimatyzator działał prawidłowo należy obliczyć wszystkie zyski ciepła powstające w pomieszczeniu.

Sposoby na przetykanie rur

O zapchane rury od instalacji wodnej lub kanalizacyjnej nie trudno. Taki problem często jednak można rozwiązać samodzielnie, bez ingerencji hydraulika. Wystarczy znać kilka sposobów, które nie uszkodzą pozostałej części instalacji.

Jak wybrać kabinę prysznicową?


Kabina prysznicowa to świetne rozwiązanie dla osób, które od długich kąpieli wolą szybkie prysznice. Nadają się one także dla osób starszych, które ze względu na ograniczenia fizyczne, nie mogą korzystać z wanny. Oprócz tego, że są wygodne, chronią też łazienkę przed zbyt obfitym zamoczeniem. Można je montować przy brodziku oraz wprost na posadzce.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?


W artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka handlowych sztuczek które są stosowane aby przekonać do kupna klimatyzatora konkretnej marki. Możemy jednak świadomie i na podstawie porównywalnych parametrów wybrać konkretny model. Co więc jest ważne?

Na jakiej zasadzie klimatyzatory chłodzą?


Klimatyzatory służą do chłodzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Postrzegamy to jako urządzenie wiszące na ścianie i zapewniające chłodny powiew powietrza. Ale czy rozumiemy przemiany w nim zachodzące? Zrozumienie metody działania klimatyzatora jest drogą do właściwego jego doboru, oraz właściwej eksploatacji.

Czy klimatyzator może ogrzewać?

Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie klimatyzatorów także jako urządzeń grzewczych. Funkcja ta, wynika z zastosowania obiegu zwanego potocznie obustronną pompą ciepła. Klimatyzator, mimo różnicy temperatur (na zewnątrz zimno, wewnątrz ciepło) potrafi pobrać ciepło z otoczenia i oddać do pomieszczenia.

Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?


Klimatyzatory dostępne na rynku są urządzeniami coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie. Jak świadomie wybrać tego typu urządzenie? Jakie cechy klimatyzatora brać pod uwagę?

Jak działa klimatyzator?


Komfort cieplny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie w znaczący sposób wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracy. Tak więc klimatyzator coraz częściej staje się niezbędnym wyposażeniem domów, mieszkań czy biur. Znamy skutki jego działania i mamy wobec niego konkretne wymagania. Ale czy wiemy jak działa?

Jaki system klimatyzacji wybrać?


Rynek oferuje nam wiele typów i rodzajów klimatyzacji. Od urządzeń zapewniających chłód w jednym pomieszczeniu, do całych mini-systemów pozwalających na „elastyczność” w urządzeniu komfortu cieplnego w naszym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Jak wybrać system, który spełni wszystkie nasze obecne i przyszłe wymagania?

Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?


Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu. Stan ten próbujemy uzyskać poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie. Jak zapewnić komfort cieplny w naszym mieszkaniu?

Czy wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w przedpokoju?

Drzwi wejściowe i schody to miejsca szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka.

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w pokoju dziennym?

Kominek, sprzęty elektryczne, szklane ozdoby to niebezpieczeństwa czyhające na małe dziecko w salonie.

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym dziecko pozostawione samo może ulec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Czy wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w łazience?

W łazience szczególnie zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w łóżeczku?

O bezpieczeństwo dziecka należy dbać nawet w jego łóżeczku. Zabawki, kocyk, ubranka czy szczeble mogą stanowić zagrożenie dla niemowlaka.

Czy wiesz jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w jego pokoju?

Pokój dziecka powinien być odpowiednio przystosowany, aby było ono w nim bezpieczne. Zobacz jak możesz zadbać o bezpieczeństwo Twojego maluszka.

Jak zaaranżować nowoczesne kotły grzewcze


Nowoczesne kotły grzewcze są nie tylko coraz bardziej wydajne, ale i atrakcyjniejsze wizualnie. Daje nam to o wiele więcej możliwości przy ich aranżowaniu, niż jeszcze kilka lat temu.

Czym jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to stan, w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła ani chłodu. Uzyskanie komfortu cieplnego możliwe jest poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Jak dbać o klimatyzację?

Każdy użytkownik klimatyzacji powinien pamiętać, że oddycha powietrzem zewnętrznym pobranym i przefiltrowanym przez klimatyzator, co powoduję, że urządzenie to wymaga serwisowania.

Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Kupno i montaż klimatyzatora nie są jedynymi wydatkami związanymi z utrzymaniem porządnej temperatury pomieszczenia. Sporym kosztem, choć rozłożonym w czasie, jest użytkowanie urządzenia. Dlatego też podczas zakupu klimatyzatora, należy wziąć pod uwagę ilość energii jaką będzie pobierał, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Warto szczegółowo zapoznać się z kartami katalogowymi tych urządzeń i porównać je pod kątem ich sprawności cieplnej „COP” oraz energetycznej „EER”.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ważną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest decyzja o metodzie jego wentylacji. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji, które są powszechnie stosowane. Aby świadomie wybrać jeden z nich warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań.

Jak dobrać wentylator łazienkowy?

Wentylatory łazienkowe wspomagają wyrzut wilgotnego i „zużytego” powietrza z pomieszczenia. Jednak aby spełniały swoje zadanie należy dobrać je pod względem kilku ważnych parametrów, które decydują o jego sprawności oraz wydajności.

Co to jest klimatyzacja?

Pojęcie „klimatyzacja” z reguły utożsamiane jest z chłodzeniem. Warto pamiętać jednak, że proces klimatyzacji nie polega na samym chłodzeniu. Klimatyzacja służy także do utrzymania temperatury i wilgotności powietrza na określonym poziomie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup klimatyzatora zewnętrznego?

Jednym z największych problemów planowania założenia chłodzenia w domu, nie jest jak się okazuje brak możliwości zawieszenia jednostek wewnętrznych, a lokalizacja agregatów zewnętrznych. Te, ze względu na swoje właściwości i typ pracy, nie są ani szczególnie estetyczne, ani ciche.

Co zrobić przed zakupem klimatyzatora?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego klimatyzatora należy zastanowić się jakie wymagania ma spełniać, w jakim pomieszczeniu będzie pracował i jaki będzie miał współczynnik efektywności energetycznej.

Jak pozbyć się gołębi?


Jeśli jesteś właścicielem balkonu, tarasu czy ogrodu, zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z nieproszonymi gośćmi jakimi są gołębie. Te miejskie ptaki, choć niewielkie i sympatyczne, potrafią narobić sporo szkód brudząc na balkonach czy niszcząc elewacje budynków. Na rynku jest wiele produktów, które mają na celu przegonienie ptaków z naszego otoczenia, jednym z nich są kolorowe balony, tzw. „oczy terrorysty”.

Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Ciepło spalania to całkowita ilość ciepła powstałego przy spalaniu jednostki paliwa. Obejmuje ono również ciepło utajone zawarte w parze wodnej spalin. Wartość opałowa uwzględnia natomiast tylko to ciepło, które można wykorzystać bez kondensacji spalin.

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej?

Jeżeli przewidziany jest późniejszy montaż kolektorów solarnych, zalecamy doprowadzenie przewodów do dachu oraz ewentualne zamontowanie zasobnika solarnego dla kolektora słonecznego oraz regulatora solarnego. Zmniejszy to nakład pracy i koszty podczas późniejszej instalacji.

REKLAMA