REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa klimatyzator?

Artur Nowotka

REKLAMA

Komfort cieplny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie w znaczący sposób wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracy. Tak więc klimatyzator coraz częściej staje się niezbędnym wyposażeniem domów, mieszkań czy biur. Znamy skutki jego działania i mamy wobec niego konkretne wymagania. Ale czy wiemy jak działa?

Jak to działa?

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszy klimatyzator typu SPLIT składa się z jednostki wewnętrznej (urządzenia zamontowanego w chłodzonym pokoju), jednostki zewnętrznej (urządzenia zamontowanego np. na elewacji) oraz pary przewodów miedzianych łączących oba te urządzenia. Obie jednostki posiadają wężownice, potocznie zwanymi wymiennikami ciepła. To w nich płynie ciecz chłodząca (z reguły freon), który odbiera ciepło z naszego pomieszczenia, magazynuje je, a następnie oddaje przepływając przez wężownicę jednostki zewnętrznej. Dla przykładu, najprostszym układem tego typu jest lodówka. Ciepło odbierane z wewnątrz urządzania jest wyrzucane na zewnątrz do pomieszczenia – możemy się o tym łatwo przekonać przykładając rękę z tyłu lodówki.

Sam proces pobierania energii przez freon, jest wynikiem jego parowania w wymienniku ciepła. Stąd możemy się spotkać z kolejnym określeniem jednostki wewnętrznej – „parownik”. Freon w postaci gazu jest transportowany do jednostki zewnętrznej, gdzie w wyniku oddania ciepła do otoczenia skrapla się do stanu ciekłego. Stąd wynika nazwa jednostki zewnętrznej – skraplacz.
Freon w obiegu parownik – skraplacz napędzany jest przez sprężarki, które działając jak pompy podwyższają ciśnienie i pozwalają na przepływ czynnika.

Wymiana ciepła w parowniku i skraplaczu jest wspomagana wentylatorami. Są one główną przyczyną hałasu jakie wydają klimatyzatory. Obecne technologie pozwalają na kontrolę procesu parowania oraz skraplania poprzez sterowanie wentylatorami. Z tego powodu na niższych biegach, przy mniejszym chłodzeniu klimatyzatory pracują znacznie ciszej.

Nie tylko chłód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowoczesnych urządzeniach dzięki odwróceniu wyżej opisanego biegu możemy wykorzystać klimatyzator do ogrzewania pomieszczenia. Tym razem to z zewnątrz będziemy pobierać energię i przekazywać ją do pomieszczenia. W takim odwróconym kładzie jednostki zamieniają się swoimi rolami. Jednostka wewnętrzna staje się urządzeniem skraplającym freon (oddawanie ciepła), a jednostka zewnętrzna parownikiem (pobieranie ciepła). Obecnie układy tego typu są równie wydajne jak w przypadku chłodzenia. Zatem zimą oraz w okresach przejściowych możemy traktować klimatyzatory tego typu, potocznie zwanymi inwerterami (invert – odwrócić), jako dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA