REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Joanna Orzechowska
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.

1. Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych

REKLAMA

Niejednokrotnie, po wprowadzeniu się do nowego domu czy mieszkania odkrywamy, że brakuje nam gniazdek elektrycznych. Najczęściej problem pojawia się w kuchni, w której to podłączamy coraz więcej urządzeń. Piekarnik, płyta grzewcza, mikrofalówka, czajnik to tylko nieliczne z urządzeń, które wymagają zasilania elektrycznego. Dlatego też, już na początku budowy domu czy remontu mieszkania, należy zastanowić się z jakich urządzeń będziemy korzystać i ile ich będzie. Pozwoli nam to uniknąć przerabiania instalacji bądź wymiennego korzystania z urządzeń.

To samo tyczy się ilości punktów oświetlenia. Zazwyczaj skupiamy się tylko na oświetlaniu głównym (sufitowym). Warto zastanowić się także, nad oświetleniem dodatkowym np. w postaci kinkietów. Przewody poprowadzone w ścianach są bardziej estetyczne od tych prowadzonych za meblami.

2. Brak uziemienia

Uziemienie jest dość ważnym elementem nie tylko instalacji elektrycznej ale i odgromowej.
Chroni ono przede wszystkim ludzi przebywających w pomieszczeniach ale i sprzęty domowe takie jak: komputery czy telewizory. Najprostszy i najtańszy jest tzw. uziom fundamentowy. Wykonuje się go z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej, dlatego trzeba o nim pomyśleć już na początku budowy domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Źle zaprojektowane zapotrzebowanie na moc

Niejednokrotnie, sami nie zdajemy sobie sprawy z jak wielu urządzeń elektrycznych korzystamy i jakie jest ich zapotrzebowanie na moc. Niewłaściwe zaprojektowanie instalacji elektrycznej, może przyprawić nam wiele kłopotów, dlatego już na początku budowy domy powinniśmy się zastanowić z jakich urządzeń będziemy korzystać. Pod uwagę należy brać nie tylko takie urządzenia jak komputer czy telewizor ale także kotły i podgrzewacze.
Jeśli okaże się, że nasza instalacje nie jest w sanie zasilić wszystkich urządzeń jednocześnie, będziemy zmuszeni do zrezygnowania z ich części, bądź przeprojektowania instalacji i ponownego je wykonania. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pracami. Zapotrzebowanie na moc, to przede wszystkim racjonalne korzystanie z instalacji. Oznacza to, że jeśli nie korzystamy ze wszystkich domowych urządzeń jednocześnie, do zasilania instalacji wystarczy nam moc o połowę mniejsza, niż ta wychodząca nam z sumowania mocy wszystkich posiadanych urządzeń. Może zdarzyć się tak, że będziemy mieć w domu urządzenia, które pracują tylko w nocy (np. ogrzewanie podłogowe) i takie, z których korzystamy zazwyczaj w dzień (telewizor, komputer). Warto także samemu rozważnie zaplanować i racjonalnie użytkować energie elektryczną, nie włączając wszystkich możliwych urządzeń elektrycznych jednocześnie, a dzieląc ich prace w czasie (np. kiedy pierzemy, nie godujemy jednocześnie wody i nie pieczemy i oglądamy telewizji).

4. Zbyt mała liczba obwodów

Przyjęło się, że na jednym obwodzie nie powinno być więcej jak 10 gniazdek elektrycznych oraz 20 punktów oświetleniowych. Sumując ilość wszystkich tych elementów, można by całą instalacje domu jednorodzinnego wykonać na jednym obwodzie, ale czy warto? Oczywiście nie! W momencie awarii na jednym obwodzie, tracimy zasilanie na całej jego długości i zostajemy bez prądu oraz bez światła. Z tego właśnie powodu, zaleca się czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, wykonywać kilka obwodów elektrycznych.

5. Nierównomierne obciążenie faz

REKLAMA

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonywane jest zasilanie trójfazowe (400 V), niemniej jednak dla większości wykorzystywanych urządzeń wystarcza jedna faza (230 V).
Kiedy w domu jednorodzinnym dzielimy instalacje elektryczną na niezależne obwody, w tym przypadku, podział obwodów na fazy jest niekorzystny. Wynika to z tego, że podczas awarii w sieci, kiedy zostaje wyłączone napięcie tylko niektórych faz nie zostajemy całkowicie pozbawieni prądu.

Sprzęty domowe na stałe podłączone do instalacji elektrycznej takie jak pralki czy lodówki, są bardziej narażone na brak zasilania podczas awarii, jeśli są zasilane z obwodu wspólnego z innymi urządzeniami. Z tego względu, watro zasilać je innymi obwodami niż pozostałe domowe urządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA