REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Joanna Orzechowska
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.

1. Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych

REKLAMA

Niejednokrotnie, po wprowadzeniu się do nowego domu czy mieszkania odkrywamy, że brakuje nam gniazdek elektrycznych. Najczęściej problem pojawia się w kuchni, w której to podłączamy coraz więcej urządzeń. Piekarnik, płyta grzewcza, mikrofalówka, czajnik to tylko nieliczne z urządzeń, które wymagają zasilania elektrycznego. Dlatego też, już na początku budowy domu czy remontu mieszkania, należy zastanowić się z jakich urządzeń będziemy korzystać i ile ich będzie. Pozwoli nam to uniknąć przerabiania instalacji bądź wymiennego korzystania z urządzeń.

To samo tyczy się ilości punktów oświetlenia. Zazwyczaj skupiamy się tylko na oświetlaniu głównym (sufitowym). Warto zastanowić się także, nad oświetleniem dodatkowym np. w postaci kinkietów. Przewody poprowadzone w ścianach są bardziej estetyczne od tych prowadzonych za meblami.

2. Brak uziemienia

Uziemienie jest dość ważnym elementem nie tylko instalacji elektrycznej ale i odgromowej.
Chroni ono przede wszystkim ludzi przebywających w pomieszczeniach ale i sprzęty domowe takie jak: komputery czy telewizory. Najprostszy i najtańszy jest tzw. uziom fundamentowy. Wykonuje się go z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej, dlatego trzeba o nim pomyśleć już na początku budowy domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Źle zaprojektowane zapotrzebowanie na moc

Niejednokrotnie, sami nie zdajemy sobie sprawy z jak wielu urządzeń elektrycznych korzystamy i jakie jest ich zapotrzebowanie na moc. Niewłaściwe zaprojektowanie instalacji elektrycznej, może przyprawić nam wiele kłopotów, dlatego już na początku budowy domy powinniśmy się zastanowić z jakich urządzeń będziemy korzystać. Pod uwagę należy brać nie tylko takie urządzenia jak komputer czy telewizor ale także kotły i podgrzewacze.
Jeśli okaże się, że nasza instalacje nie jest w sanie zasilić wszystkich urządzeń jednocześnie, będziemy zmuszeni do zrezygnowania z ich części, bądź przeprojektowania instalacji i ponownego je wykonania. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pracami. Zapotrzebowanie na moc, to przede wszystkim racjonalne korzystanie z instalacji. Oznacza to, że jeśli nie korzystamy ze wszystkich domowych urządzeń jednocześnie, do zasilania instalacji wystarczy nam moc o połowę mniejsza, niż ta wychodząca nam z sumowania mocy wszystkich posiadanych urządzeń. Może zdarzyć się tak, że będziemy mieć w domu urządzenia, które pracują tylko w nocy (np. ogrzewanie podłogowe) i takie, z których korzystamy zazwyczaj w dzień (telewizor, komputer). Warto także samemu rozważnie zaplanować i racjonalnie użytkować energie elektryczną, nie włączając wszystkich możliwych urządzeń elektrycznych jednocześnie, a dzieląc ich prace w czasie (np. kiedy pierzemy, nie godujemy jednocześnie wody i nie pieczemy i oglądamy telewizji).

4. Zbyt mała liczba obwodów

Przyjęło się, że na jednym obwodzie nie powinno być więcej jak 10 gniazdek elektrycznych oraz 20 punktów oświetleniowych. Sumując ilość wszystkich tych elementów, można by całą instalacje domu jednorodzinnego wykonać na jednym obwodzie, ale czy warto? Oczywiście nie! W momencie awarii na jednym obwodzie, tracimy zasilanie na całej jego długości i zostajemy bez prądu oraz bez światła. Z tego właśnie powodu, zaleca się czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, wykonywać kilka obwodów elektrycznych.

5. Nierównomierne obciążenie faz

REKLAMA

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonywane jest zasilanie trójfazowe (400 V), niemniej jednak dla większości wykorzystywanych urządzeń wystarcza jedna faza (230 V).
Kiedy w domu jednorodzinnym dzielimy instalacje elektryczną na niezależne obwody, w tym przypadku, podział obwodów na fazy jest niekorzystny. Wynika to z tego, że podczas awarii w sieci, kiedy zostaje wyłączone napięcie tylko niektórych faz nie zostajemy całkowicie pozbawieni prądu.

Sprzęty domowe na stałe podłączone do instalacji elektrycznej takie jak pralki czy lodówki, są bardziej narażone na brak zasilania podczas awarii, jeśli są zasilane z obwodu wspólnego z innymi urządzeniami. Z tego względu, watro zasilać je innymi obwodami niż pozostałe domowe urządzenia.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA