REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Joanna Orzechowska
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.

1. Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych

REKLAMA

Niejednokrotnie, po wprowadzeniu się do nowego domu czy mieszkania odkrywamy, że brakuje nam gniazdek elektrycznych. Najczęściej problem pojawia się w kuchni, w której to podłączamy coraz więcej urządzeń. Piekarnik, płyta grzewcza, mikrofalówka, czajnik to tylko nieliczne z urządzeń, które wymagają zasilania elektrycznego. Dlatego też, już na początku budowy domu czy remontu mieszkania, należy zastanowić się z jakich urządzeń będziemy korzystać i ile ich będzie. Pozwoli nam to uniknąć przerabiania instalacji bądź wymiennego korzystania z urządzeń.

To samo tyczy się ilości punktów oświetlenia. Zazwyczaj skupiamy się tylko na oświetlaniu głównym (sufitowym). Warto zastanowić się także, nad oświetleniem dodatkowym np. w postaci kinkietów. Przewody poprowadzone w ścianach są bardziej estetyczne od tych prowadzonych za meblami.

2. Brak uziemienia

Uziemienie jest dość ważnym elementem nie tylko instalacji elektrycznej ale i odgromowej.
Chroni ono przede wszystkim ludzi przebywających w pomieszczeniach ale i sprzęty domowe takie jak: komputery czy telewizory. Najprostszy i najtańszy jest tzw. uziom fundamentowy. Wykonuje się go z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej, dlatego trzeba o nim pomyśleć już na początku budowy domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Źle zaprojektowane zapotrzebowanie na moc

Niejednokrotnie, sami nie zdajemy sobie sprawy z jak wielu urządzeń elektrycznych korzystamy i jakie jest ich zapotrzebowanie na moc. Niewłaściwe zaprojektowanie instalacji elektrycznej, może przyprawić nam wiele kłopotów, dlatego już na początku budowy domy powinniśmy się zastanowić z jakich urządzeń będziemy korzystać. Pod uwagę należy brać nie tylko takie urządzenia jak komputer czy telewizor ale także kotły i podgrzewacze.
Jeśli okaże się, że nasza instalacje nie jest w sanie zasilić wszystkich urządzeń jednocześnie, będziemy zmuszeni do zrezygnowania z ich części, bądź przeprojektowania instalacji i ponownego je wykonania. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pracami. Zapotrzebowanie na moc, to przede wszystkim racjonalne korzystanie z instalacji. Oznacza to, że jeśli nie korzystamy ze wszystkich domowych urządzeń jednocześnie, do zasilania instalacji wystarczy nam moc o połowę mniejsza, niż ta wychodząca nam z sumowania mocy wszystkich posiadanych urządzeń. Może zdarzyć się tak, że będziemy mieć w domu urządzenia, które pracują tylko w nocy (np. ogrzewanie podłogowe) i takie, z których korzystamy zazwyczaj w dzień (telewizor, komputer). Warto także samemu rozważnie zaplanować i racjonalnie użytkować energie elektryczną, nie włączając wszystkich możliwych urządzeń elektrycznych jednocześnie, a dzieląc ich prace w czasie (np. kiedy pierzemy, nie godujemy jednocześnie wody i nie pieczemy i oglądamy telewizji).

4. Zbyt mała liczba obwodów

Przyjęło się, że na jednym obwodzie nie powinno być więcej jak 10 gniazdek elektrycznych oraz 20 punktów oświetleniowych. Sumując ilość wszystkich tych elementów, można by całą instalacje domu jednorodzinnego wykonać na jednym obwodzie, ale czy warto? Oczywiście nie! W momencie awarii na jednym obwodzie, tracimy zasilanie na całej jego długości i zostajemy bez prądu oraz bez światła. Z tego właśnie powodu, zaleca się czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, wykonywać kilka obwodów elektrycznych.

5. Nierównomierne obciążenie faz

REKLAMA

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonywane jest zasilanie trójfazowe (400 V), niemniej jednak dla większości wykorzystywanych urządzeń wystarcza jedna faza (230 V).
Kiedy w domu jednorodzinnym dzielimy instalacje elektryczną na niezależne obwody, w tym przypadku, podział obwodów na fazy jest niekorzystny. Wynika to z tego, że podczas awarii w sieci, kiedy zostaje wyłączone napięcie tylko niektórych faz nie zostajemy całkowicie pozbawieni prądu.

Sprzęty domowe na stałe podłączone do instalacji elektrycznej takie jak pralki czy lodówki, są bardziej narażone na brak zasilania podczas awarii, jeśli są zasilane z obwodu wspólnego z innymi urządzeniami. Z tego względu, watro zasilać je innymi obwodami niż pozostałe domowe urządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA